, ktorý v tomto roku pripadá na 7. jún.
Čas veľkých sviatkov sa končí
Jeho vznik inicioval za svojho pontifikátu v rokoch 1316 - 1334 pápež Ján XXII. Je oslavou troch božských osobností - Trojjediného Boha Otca, Syna a Ducha svätého - v tomto mene znie aj text prežehnávania sa kresťanov.
Po sviatku Svätej Trojice nasleduje v cirkevnom roku obdobie menej častých slávností (11. 6. je ale ešte sviatok Božie telo), ktoré trvá až do začiatku nového cirkevného roka, otváraného prvou adventnou nedeľou (v tomto roku 29. 11.), ktorá je známa i ako Nedeľa večnosti. Aj keď i tento trojičný sviatok býva v období vrcholiacej jari v rozličnom čase, jeho termín spadá často do obávaného medardovského ochladenia a dažďov.
N+R+M aj bryndzu kradnú
V tomto roku prichádza trojičný sviatok do tohto ostro sledovaného času takmer presne, pretože je práve uprostred obávaných posledných studených jarných chlapíkov, ľadováckeho tria Norbert (6. 6.), Róbert (7. 6.) a Medard (8. 6.).
Podľa starých otcov stačí, aby sa rozplakal Norbert a zadaždený nárek frigidného trojlístka potrvá najmenej štyri týždne, čím priveľa vody ťažko poškodí kvalitu obilnín. Priamo k trojičnému sviatku sa vzťahujú aj ďalšie pranostiky, takmer napospol orientované na podmienky roboty koscov a hrabáčok na lúkach a tým i kvalitu sena.
Nepriazeň počasia má aj haluškové vplyvy, traja studení nezbedníci sú koťuhami - zlodejmi bryndze, keď salašníci oddávna tvrdia: Ak nám prší na Trojicu, schovaj bača dojeľnicu (šechtár). Obávané ovčie chladná sa v mrchavých rokoch premietajú okrem bryndzovej krízy aj do hynutia jahniatok a čerstvo ostrihaných ovečiek.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári