O tom, že šanca dožiť sa takéhoto veku nie je nulová, svedčí, že len v Košiciach má niekoľko rovesníčok.
KOŠICE. Pani Pilecká je babičkou našej kolegyne, Janky Magdoškovej. Pozvala nás na narodeninovú oslavu, ktorú pripravili v tradičnom duchu na salaši. Keďže rodina je poriadne rozvetvená, pripomínala menšiu svadbu. "Je tu celá rodina pokope, spolu 41 hostí," veselo vysvetlila Jana.
Babička sa teší z deviatich vnúčat a dvanástich pravnúčat. Prekvapením k jedinečnému jubileu bola torta s jej fotografiou z mladých čias.
Malý zvedavý generál
"Dobre, veľmi dobre je tu," povedala starká Etela. Keďže uši jej už veľmi neslúžia, má niekedy, hlavne v hlučnom prostredí, problémy s komunikáciou. Na svet však napriek tomu nezanevrela, je stále veľmi zvedavá. "Všetko musí vedieť, všetko musí počuť," vykladá s úsmevom dcéra Mária Nedvědová, u ktorej babka trávi jeseň života. Zároveň je vraj dosť prísna, občas sa správa ako malý generál. Rozpráva po maďarsky, slovensky, česky a ukrajinsky.
Chodí aj do hypermarketu
Vstáva už o siedmej, každé ráno si dá kávičku a k nej štamperlík becherovky. Najviac si pochutí na pečenej slaninke s cibuľou, či na pikantnom jedle. Televíziu nepozerá, radšej sa venuje pestovaniu kvetiniek. Obľubuje fialky, polieva ich, prekladá a rozpráva sa s nimi. Možno preto sa im tak dobre darí. Okrem toho miluje prechádzky. "Rada chodí do hypermarketu, treba mať podľa nej poriadnu zásobu zo všetkého. V lete na gajdovku, to jej pripomína mladosť, lebo začínala učiť v Ťahanovciach," vysvetľuje dcéra Mária.
Neľahký život
Starká sa narodila 5. júna 1909 v Užhorode. Jej osud vôbec nebol prechádzkou ružovou záhradou, zažila dve svetové vojny. Mala štyroch potomkov, doteraz z nich žijú 67-ročný syn a 60–ročná dcéra. Pochádza z troch detí, otec jej zahynul, keď bola veľmi malá. Vychovávali ju preto starí rodičia, istý čas študovala v kláštore. Pracovala ako učiteľka v materskej škole, kde bola aj riaditeľkou. Manžel bol stavbyvedúci, staval mosty. Kvôli jeho profesii sa museli i s rodinou často sťahovať. Z frontu si priniesol chorobu, zomrel pomerne mladý v roku 1967.
V Košiciach má rovesníčky
Aj keď evidencia o dlhovekých obyvateľoch neexistuje, Korzáru sa podarilo zistiť, že iba na území Košíc doteraz žije viacero starších dám, ktoré si do knihy života pripísali desiaty krížik. Spomeňme aspoň niektoré.
V marci tohto roku mala stovku Jazerčanka Helena Barkányiová, ktorá je stále čiperná, sleduje hlavne televízne noviny. Takého istého veku sa v marci dožila Mária Meluchová z Terasy. Takisto si dá každé ráno štamperlík a chutí jej prerastaný bôčik. Vo februári si trojciferné narodeniny pripomenula Helena Kozárová zo Starého Mesta. Neberie vraj žiadne lieky, číta, háčkuje a lúšti krížovky bez okuliarov. Ešte staršia je Ľudmila Farkašovská. V januári mala 101. Najradšej počúva ľudovky z rádia, pri ktorých si aj zaspieva.
V priebehu posledných rokov v metropole východu oslavovali stovku i viac aj ďalšie minimálne štyri dámy. Rekordmankou bola zrejme Alžbeta Budínska. Táto rodená Žilinčanka sa v novembri 2005 dožila v Košiciach neuveriteľných 107 rokov! V tom čase bola najstaršou Slovenkou. Zomrela o necelý rok v apríli 2006.
Za dlhší život žien môže aj opatrnosť
Na otázku, prečo ženy zomierajú v staršom veku, odborníci nevedia presne odpovedať. Štatistiky však hovoria jasnou rečou. V Košickom kraji je priemerná dĺžka života u mužov 69,35 roka a u žien 77,66 roka. "Rozdiely v dĺžke života sú predovšetkým dôsledkom vyššej novorodeneckej a dojčenskej úmrtnosti chlapcov a predčasné úmrtia mužov, ktoré spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia a úrazy," uvádza doktorka Jana Kollárová z odboru podpory zdravia košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Aj keď vedci recept na dlhovekosť ešte nenašli, odborníčka hovorí o faktoroch, ktoré dĺžku života môžu ovplyvniť. Patrí medzi ne to, v akom prostredí sa človek narodí, životné a pracovné podmienky a zdravotná starostlivosť, ktorá mu je poskytovaná. "Tieto faktory samozrejme významne ovplyvňujú aj životný štýl a správanie človeka, jeho stravovacie návyky, úroveň fyzickej aktivity, schopnosť zvládnuť stres a choroby. Dôležité je vyhýbať sa fajčeniu či alkoholu." Svoju úlohu podľa Kollárovej zohráva aj opora rodiny, sociálna istota či možnosť venovať sa záľubám.
Sociológovia uvádzajú, že ženy si na životné riziká dávajú väčší pozor. Menej pijú, fajčia, strážia si hmotnosť, nezanedbávajú prehliadky u lekárov. Ich imunitný systém je tiež silnejší ako mužský.
(kag)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári