Svätý Medard (8. 6.), vzbudil pozornosť už ako dieťa, keď ho na jednej z vychádzok ochránil pred lejakom pohotovo roztiahnutými krídlami krásny francúzsky orol.
Aj preto je tento medzinárodne uznávaný svätec označovaný za patróna dažďa (okrem toho je i patrónom vinárov a o pomoc ho prosia i proti horúčke a bolestiam zubov). Roľníci u neho vždy úpenlivo modlikajú o dážď, ak dlhšie nezaprší. Narodil sa okolo roku 473 v severnom Francúzsku v meste Salency v šľachtickej rodine.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Prémia pre pannu
V tomto meste na neho dodnes spomínajú: svätého Medarda už ako kňaza totiž trápil úpadok mravov mladých dievčeniec a tak ho riešil utešenou kvetinovou slávnosťou. Mladé dámy v nej súťažili o titul najcnostnejšej panny - víťazka, ktorú spomedzi seba adeptky prísne vyberali, dostala na pôvabnej slávnosti 12 toliarov a veniec z bielych ruží. Medard daroval mestu polia, aby vždy bolo na panenskú prémiu a podobné súťaže začali potom organizovať aj inde vo svete. V roku 5O5 sa Medard stal biskupom v Noyone a zomrel v roku 545.
Mokré strašidlo Európy
Medardove meniny sú v období, na ktoré pripadá prenikanie vlhkého a chladného oceánskeho vzduchu na jarou prehriaty európsky subkontinent, v dôsledku čoho dochádza k ochladeniu a častým prehánkam, neraz veľkej intenzity, čo mnohým pripomína ázijské monzúny. Nie nadarmo dedovia hovoria: Akú nôtu Medard zahudie, na takú budeme najmenej mesiac tancovať. Medzi najkatastrofálnejšie roky označujú kronikári najmä jún spred 440 rokov, keď lialo nielen na Medarda, ale prakticky bez prestávky celý mesiac a svet sužovali masívne povodne. Z podobných udalostí je odvodený názov medardovské dažďové ochladenie a samozrejme aj mraky pranostík, ktoré, čo do počtu, takmer nemajú v celom roku konkurenciu. Najslávnejšou je: Medardova kvapka štyridsať dní kvapká. Výstižnou je i goralské ubezpečenie: Ak sa na Medarda počasie popsuje, po 40 dní potom nebo posikuje. Medardovské dažde sú v nejednom roku obávaným mokrým strašidlom Európy, pretože, ako v odkazoch z minulosti varujú predošlé generácie, vedia pokaziť ako kosbu sena, tak i žatvu a poznamenať negatívne i úrodu vo viniciach. Vraví sa: Ak prší na Medarda, bude daždivá žatva. A tiež: Ak Medard upršaný, je slabá nádej na slnečné leto.
Búrkový konvoj
Skúsení meteorológovia však upozorňujú, že Medard iba zriedkavo dokáže zabezpečiť nepretržitý dážď - štartuje však naozaj celý búrkový konvoj, ktorý tvorí niekoľko dažďových období, rozložených od júna až do augusta: od 15. 6. vítske, od 24. 6. jánske, od 4. 7. prokopské, od 22. 7. magdalénske a od 1. 8. peterské dažde, pričom niektorí k nim radia 24. 8. aj bartolomejské dažde.
Dejiny však zaznamenali aj slniečkové medardovské meniny a také roľníci vždy využívajú na poslednú sejbu, pretože po 8. júni vraj už neradno nič siať, lebo všetko vyjde navnivoč. Kto ale zaseje dnes napríklad ľan alebo kapustu, dočká sa údajne rekordných výnosov. A napokon potešiteľný prísľub - práve Medard je termínom, po ktorom už, napriek možnému ochladeniu, nehrozia poliam, záhradám ani viniciach žiadne mrazy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári