KOŠICE. Od zavedenia novej meny do konca apríla vykonali inšpektori 10 710 kontrol, z toho 2 069 v Košickom kraji. Nedostatky našli len v necelých 15 percentách z prekontrolovaných prevádzok. Začali preto dovtedy 50 správnych konaní, z ktorých ukončených bolo 11.
"Túto situáciu možno zhodnotiť pozitívne," vyjadrila sa hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová. "Obdobie od 1. do 16. januára 2009, keď bol na obchod zo strany spotrebiteľov najväčší nápor pri prechode na euro, bolo zvládnuté výborne." Obchodníci ale najčastejšie zlyhávali pri prepočtoch cien, zaokrúhľovaní, či uvádzaní konverzného kurzu.
Euro nespôsobilo zdraženie
K zdražovaniu kvôli euru vraj vo veľkom nedošlo. "Napriek tomu, že sa bezprostredne po zavedení eura nepotvrdili obavy z možného neodôvodneného nárastu cien, SOI ojedinele zaznamenala zvýšenie a naďalej pozorne sleduje ich vývoj v určitých oblastiach a sortimentoch vybraných druhov tovaru a služieb," uviedla Krkošová. Dostali 467 podnetov na zvýšenie cien, ako opodstatnený sa ukázal zatiaľ len jeden.
Niektoré reštauračné zariadenia pritom už zaokrúhlili ceny na desiatky centov, SOI v nich však neoprávnené zdražovanie nezistila.
Cena v českých korunách neobstojí
Nájdu sa i obchodníci, ktorí špekulujú s cenovkami. Objavili sme napríklad predajňu obuvi, kde síce cenu uvádzajú dvojako, ale v eurách a českých korunách. Krkošová toto označila za "neprípustné" konanie.
"Nedostatkom nie je, ak sa uvádzajú ceny v rôznych menách, ale v Slovenskej republike musí byť predajná cena uvedená v platnej mene. To znamená v eure a informatívne aj v slovenských korunách." Spotrebitelia im môžu v takýchto prípadoch podať podnet na kontrolu.
Autor: ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári