KOŠICE. Takzvané "slamy" sú v západnom svete veľmi obľúbené a konajú sa takmer každý týždeň v mnohých mestách. Počas súťaže majú básnici tri minúty na prednes celého diela a následne sú posudzovaní porotou z publika.
Publikum vás môže vypískať
Dôraz sa teda kladie nielen na poéziu, ale aj na jej prezentáciu. "Autori sa zameriavajú na to, čo a ako chcú povedať. Slam poetry založil na začiatku 80. rokov v Chicagu Marc Smith a odvtedy si získala veľkú popularitu," vysvetlila hlavná koordinátorka projektu Romana Maliti.
Objasnila aj základné pravidlá. Vystupujúci nemôže používať žiadne rekvizity, hudobné nástroje či kostýmy. Súťaž prebieha v dvoch kolách, v každom z nich je povinná maximálna doba vystúpenia každého súťažiaceho 3 minúty. Porotu vyberie organizátor z prítomných divákov v publiku priamo pred začatím súťaže.
"Počas slamu sa na rozdiel od literárnych prednesov publikum aktívne zapája. Môže otvorene a nahlas reagovať na vystúpenie, bodovanie poroty či moderátora. Môže tlieskať, pískať, kričať či dupať. Má tak možnosť do istej miery ovplyvniť rozhodnutie poroty."
Zúčastniť sa môže každý
Obsahovo sa medze ničomu nekladú. "Jednou z najlepších vecí na slame je to, aké široké spektrum vystupujúcich priťahuje. Môže sa tu čítať milostná poézia či sociálne, sladkobôľne osobné spovede, alebo komické kúsky. Obsah ani forma nie sú obmedzené."
Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 12. júna na mailovej adrese festival@kosice2013.sk. Presný čas a miesto konania akcie im bude upresnený.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári