Prvé šuškandy o neznámom tvorovi sa začali objavovať počas zimy. Hoci ich šírilo viacero nezávislých zdrojov, ostatní ich považovali za fámy alebo pokus prilákať do Košíc zahraničné televízne štáby. Druhú vlnu "monstermánie" odštartovali zábery, ktoré sa podarilo urobiť dvom bezdomovcom. Nešlo síce o kvalitné fotky, lebo ich mobily značky TESLA PIC STROPKOV mali iba 0,5 megapixela a žiadny zoom. No aj tak sa dali rozoznať obrysy niečoho veľkého a zarasteného. Očití svedkovia o svojom stretnutí s neznámym tvorom nedokázali rozpovedať nič. Jeden bezdomovec stratil reč úplne a druhý opakoval iba "Godzila, Godzila..." Aj preto dal starosta Terasy časť Lunika II evakuovať a z opačnej strany lesoparku začal o čomsi podobnom uvažovať aj starosta "kávepéčka".
Spomínané zábery, ktoré sa na na Youtube vyšvihli na prvé priečky v návštevnosti, znamenali v "monstermánii" obrat. Do Košíc sa začali z celého sveta schádzať lovci, ktorí majú s odhaľovaním podobných záhad skúsenosti. Môžu sa pochváliť takými úspechmi ako interview so snežným mužom Yetim, nafotenie príšery v jazere Loch Ness či ulovenie 17-metrového krokodíla, ktorý žil štyri roky v kanalizácii mesta New York. Hoci ich do Košíc prišlo asi sto, iba jednému z nich sa napokon podarilo košickú záhadu vyriešiť. Bol ním Laci Maňoš z Nižnej Myšle.
"Keď som na Youtube uvidel tie zábery, bol som práve pri Černobyli, kde som pátral po trojmetrových dážďovkách," povedal nám Laci. "Hlísty som nechal ďalej rásť, zbalil som veci a namieril si to do Košíc. Mal som totiž ´ciťák´, že to vaše monštrum bude niečo bombové a ja s v podobných predtuchách zvyčajne nemýlim." Neodradila ho ani prítomnosť vari stovky konkurentov, ktorí mali rovnako v pláne prísť záhadne na koreň. Bol si istý, že s takým vybavením, ako má on, má pred ostatnými náskok. "Ďalekohľad na nočné videnie, termokamera, zvukové senzory, pachové senzory, satelitný zameriavač... To všetko sú prístroje, ktoré ma už neraz podržali..."
Predtucha ho nesklamala. Tretia noc priniesla očakávaný boj s neznámym tvorom. Laci nechcel prezradiť, ako k nemu došlo a ktorý z prístrojov mu v hľadaní najviac pomohol. Jediné, čo bol ochotný zverejniť, bol spôsob, akým príšeru poslal do večných lovísk. Bola to strela ruskej výroby typu zem - zem. Svoj cieľ zasiahla priamo do ľavej komory.
Záhada sa definitívne vyriešila po rozvidnení, keď k ulovenej príšere privolali odborníkov z košickej zoo. Zhodli sa na tom, že ide o soba škandinávskeho, ktorý obvykle žije za polárnym kruhom. K nám sa zrejme počas zimy zatúlal pri hľadaní vhodnej potravy. Kým to odborníci označili za normálne, sobove parametre už nie. Vážil 20 ton a rozpätie jeho parožia malo štyri metre, čo bol v oboch prípadoch trojnásobok obvyklých rozmerov.
Hlavu s parožím si ako trofej vzal Laci do Nižnej Myšle, zvyšok tela putoval na košickú patológiu. Úlohou patológov bude zistiť, ako mohol "košický sob" dorásť do takých gigantických rozmerov. A či medzi jeho parametrami a tonou anabolických steroidov, ktoré v Poľsku vypadli z idúceho auta, nie je nejaká súvislosť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári