Korzár logo Korzár Košice

Košice sa do nedele stanú miestom konania USE THE CITY FESTIVAL-u

Sloganom kampane kandidatúry mesta Košice v súťaži o titul Európske hlavné mesto kultúry a víťazného projektu INTERFACE je slovné spojenie USE THE CITY – POUŽI MESTO.

Tento podchod sa sprejeri pokúsia oživiť svojimi kresbami.Tento podchod sa sprejeri pokúsia oživiť svojimi kresbami. (Zdroj: Archív)

Cieľom rovnomenného nového festivalu pouličného umenia USE THE CITY FESTIVAL je predstaviť všetky formy, žánre a podoby pouličného umenia. V Košiciach sa začne dnes a skončí v nedeľu.

USE THE CITY FESTIVAL vo svojom programe spojí prezentáciu tvorby slovenských a zahraničných umelcov a rôzne formy komunitných aktivít laickej verejnosti. Program bude tvoriť široké spektrum žánrov a prejavov subkultúry a pouličného umenia, inovatívne formy intervencií do verejného priestoru a premeny urbánneho priestoru a zároveň neumelecké aktivity spojené s aktivizovaním verejnosti/publika.

Cieľom festivalu je tiež iniciovať diskusiu o možnostiach vnímania netradičných druhov umenia prostredníctvom využitia umeleckej, kultúrnej a občianskej intervencie do verejného priestoru. Popri umeleckom programe a verejnej prezentácii jednotlivých žánrov bude dôležitou súčasťou festivalu vzdelávanie umelcov a publika prostredníctvom zapojenia do umeleckých procesov, workshopov a diskusií.

Festival by sa mal stať každoročným profilovým podujatím projektu INTERFACE KOŠICE 2013. Jeho hlavným cieľom je oživiť mesto (prioritne jeho "necentrálne" lokality) a otvoriť tvorivý a priamy dialog street-art umelcov s verejnosťou.

Koncept festivalu zahŕňa tieto základné programové línie: 1. PERFORMATÍVNE A VÝTVARNÉ UMENIE VO VEREJNOM PRIESTORE (pouličné divadlo, performance, happening, multimédiá a videoart), 2. PREJAVY SUBKULTÚRY, URBAN ART A STREET ART (graffiti, skating, slam poetry, hip-hop, breakdance), 3. PRIAMA A NEPRIAMA AKTIVIZÁCIA VEREJNOSTI (flashmob projekty, verejné diskusie, 4. INTERVENCIE DO VEREJNÉHO PRIESTORU (architektúra a premeny súčasného urbánneho priestoru).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Moose - REVERSE GRAFFITI

Na otvorení 1. ročníka festivalu Use the City Festival získate zážitok z tvorby Paula Curtisa z Veľkej Británie, priekopnika Reverse Graffiti, známeho pod menom Moose. Jedinečnou technikou vytvára obrazy prostredníctvom čistenia špiny a prachu z múrov, fasád budov, tunelov a iných povrchov. Výsledkom sú diela plné kontrastu medzi špinavým a čistým. Niektorí ho volajú aj „profesor špiny" alebo „dirt writer", pretože tvorí poetický pohľad v znečistenom mestskom prostredí. Jeho práca je ekologická, rešpektuje okolie, používa totiž vodu a tlakový čistiaci prístroj. Jeho metóda je voči povrchu nedeštruktívna a jeho diela sú dočasné, bez použitia farieb, sprejov či chemikálií.

TAGTOOL AUDIOVIZUÁLNA SHOW

Rakúska umelecká skupina vystúpi dnes o 22.00 hod. na Hlavnej ulici s 50-minútovým programom nezvyčajnej a zábavnej šou svetla, animácie a hudby na Urbanovej veži. Postarajú sa o to piati umelci z Viedne: Philip Zoubek (piano), Christian Reiner (spev), Markus Dorninger (kreslenie), Matthias Fritz (animácia) a Jozef Dorninger (filmová dokumentácia). Po západe slnka je Tagtool unikátny nástroj, ako znovu oživiť budovy nočného mesta "digitálnym divadlom objektov". Tagtool je živým vystúpením nástrojov pre kreslenie a animáciu. Môžeme ho prirovnať k hudobnému nástroju využívajúceho namiesto soundsystému projektor. (V prípade nepriaznivého počasia sa performance bude konať v jednej z budov v areáli Kasární Kulturpark na Kukučinovej ulici 2)

SkryťVypnúť reklamu

GRAFFITI U-MEETING

Jedinečný streetart happening graffiti a streetart umelcov sa uskutoční zajtra v priestore podchodu, prepájajúceho sídlisko so Starým Mestom, pod cestnou komunikáciou na Moldavskej ulici (nad Steel Arénou). Filozofiou projektu je najmä revitalizácia podchodu, vytvorenie verejnej graffiti galérie a snaha o dlhodobé udržanie upraveného a funkčného podchodu. Od 13.00 do 17.00 hod. budú súčasťou programu aj sprievodné akcie pre verejnosť (workshopy, súťaže, DJ).

SLAM POETRY

Zajtra sa uskutoční košické kolo v slam poetry, čo je súťaž v prednese poézie. Dôraz sa kladie na poéziu aj na jej prezentáciu. Počas súťaže majú jej aktéri 3 minúty na prednes diela, potom sú posudzovaní porotou z publika. Vystupujúci nemôže používať žiadne rekvizity, hudobné nástroje či kostýmy. Porotu vyberie organizátor z divákov v publiku priamo pred začatím súťaže (počet členov sa pohybuje od 5 do 10). Porotcovia prideľujú účastníkom súťaže body (od 1 do 10). Publikum sa do prednesu aktívne zapája. Môže nahlas reagovať na vystúpenie, bodovanie poroty či moderátora. Publikum môže tlieskať, pískať, kričať či dupať. Má možnosť do istej miery ovplyvniť rozhodnutie poroty. Záujemcovia sa môžu prihlásiť aj dnes na webovej stránke EHMK.

SkryťVypnúť reklamu

Flashmob

V rámci festivalu sa Košičania stanú zajtra svedkami prekvapenia vo verejnom priestore pod názvom Flashmob. Kde a o aké prekvapenie pôjde, budú vedieť len jeho aktéri! Ostatní budú v pozícii náhodných divákov. Flashmob je označenie pre bleskovú zábavnú akciu, keď sa na jednom mieste stretne viac ľudí, ktorí urobia niečo bizarné, absurdné alebo vtipné, a potom sa bez ďalších komentárov rozídu. Medzi časté scenáre flashmobu patrí: zamrznutie (osoba zastane v pohybe - freeze mob), vankúšová bitka (pillow fight), tanec (napríklad flash rave), prestrelka s ukazovákom (flash mob bang).

Flashmob má dva druhy účastníkov: Prvým sú aktívni hráči, ktorí sú realizátormi scenára. Na druhej strane je anonymný dav či osoby, ktoré o akcii vôbec nevedia. Flashmob je väčšinou dopredu naplánovaný a konanie aktívnych hráčov je presne synchronizované. Pri veľkej časti scenárov je dôležité nenápadne splynúť s davom, aby sa zaručil moment prekvapenia. Pokyn na ukončenie a začatie akcie dáva väčšinou jedna osoba. Všetci vopred poznajú dohodnutý signál.

Obľúbenými kulisami pre flashmob sú rušné verejné priestranstvá ako napríklad stanice, námestia a nákupné centrá. Dôležitou podmienkou je dostatok náhodne prítomných osôb. Pripravení hráči majú až do samotného aktu čo najlepšie simulovať správanie ľudí bežné pre danú lokalitu.

Na košický 1. ročník "Use the city" festivalu oslovili organizátori francúzsku umelkyňu Martu Jonville (pochádza z Bordeaux, v Košiciach je na umeleckej rezidencii) aby pripravila scenáre na dva flashmoby. Oba sa uskutočnia zajtra na rôznych miestach v Košiciach, ktoré sú zatiaľ utajené.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 070
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 873
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 375
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 449
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 035
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 827
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 051
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 589
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 221
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 906
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 047
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 148
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 679
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 595
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 051
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 589
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 221
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 906
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 047
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 148
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 16 679
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 595
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu