Podľa Greenpeace sa firma rozhodla predať povolenie na prieskumné územie v Kremnici, kde chcela ťažiť zlato a prezentovala, že sa chce orientovať len na projekty ťažby uránu. Košičania, vedenie mesta aj KSK už dávnejšie deklarovali odmietavé stanoviská k ťažbe uránu v spomínanej lokalite.
KOŠICE. Predstavitelia Greenpeace Slovensko uviedli, že po boji o Kremnicu ich teraz čaká boj o Jahodnú.
Upozorňujú na riziká ťažby uránu
"Sme presvedčení, že máme dostatok odborných argumentov, aby sme kompetentným i verejnosti dokázali, že do tesnej blízkosti Košíc ťažba uránu nepatrí," zdôraznil Juraj Rizman, riaditeľ Greenpeac Slovensko. Okrem iného on i jeho kolegovia neustále upozorňujú na riziká, ktoré by prípadný projekt ťažby uránu na Jahodnej údajne predstavoval z pohľadu možného ohrozenia regionálne významných zdrojov pitnej vody a prírody vo vyhľadávanej rekreačnej zóne mesta Košice.
Košičanom dávajú za príklad Česko
"Čo sa týka ťažby uránu, tam by sme si mali zobrať príklad od našich západných susedov. V Česku sa rizikami ťažby a následkami po nej budú musieť zaoberať ešte desiatky rokov. Náklady na likvidáciu environmentálnych záťaží sa v ČR šplhajú do výšky 60 miliárd českých korún," uviedla Kateřina Věntousová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.
Mesto chce definitívne dosiahnuť "stop"
Aby vedenie mesta Košice definitívne zabránilo prípadnej ťažbe uránu na Jahodnej-Kuriškovej, primátor František Knapík (KDH) uložil odborníkom vypracovať v spolupráci s KSK návrh mesta na zrušenie tohto chráneného ložiskového územia. Návrh bol už zaslaný Obvodnému banskému úradu v Košiciach, ktorý sa má k nemu vyjadriť. Schválenie návrhu by znamenalo zabránenie začatiu ťažby uránu v lokalite, pravdepodobne navždy. Podľa našich informácií by sa úrad mal vyjadriť už do niekoľkých dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári