KOŠICE. Kliešť obyčajný môže byť infikovaný boréliou, ktorú prenáša na zvieratá i ľudí. Spočiatku si odborníci mysleli, že nákazu vyvoláva len jeden druh baktérie. Prišlo sa však na to, že je to komplex druhov, z ktorých každý dokáže napadnúť len určité zvieratá, ale aj ľudí. Nad príčinou tohto javu niekoľko rokov spoločne bádali košickí a zahraniční výskumníci.
Ako trójsky kôň
Mladý vedec zo spoločného košického pracoviska Katedry mikrobiológie a imunológie Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach a Neuroimunologického ústavu SAV v Bratislave dr. Mangesh Bhide opísal správanie baktérie v tele hostiteľa pomocou počítačového jazyka."Borélia sa v hostiteľovi správa ako trójsky kôň. Zneškodní obranné látky hostiteľa tým, že ich viaže na svoj povrch špecifickými väzobnými miestami a maskuje sa tak pred imunitným systémom hostiteľa. Ten sa potom nedokáže brániť pred rozvinutím infekcie," hovorí Ind Mangesh Bhide, ktorý získal na výskum grant z Európskej únie. V Košiciach žije už 8 rokov.
Poznatky môžu pomôcť v boji s chorobu
Košickí vedci takto odhalili bielkovinu, ktorú produkuje imunitný systém jedinca, takzvaný Faktor H proteín. "Ten je u každého druhu zvierat a človeka iný. Preto každého môže infikovať iný druh borélie," dodáva Bhide. Tieto poznatky môžu o niekoľko rokov vedcom pomôcť v účinnom boji s touto najrozšírenejšou kliešťami prenášanou chorobou.Na Slovensku sú kliešte infikované asi siedmimi druhmi borélií. Každý z nich môže spôsobiť viacero ochorení ako zápaly kĺbov, nervové príznaky, postihnutie kože. Najčastejším počiatočným spoločným príznakom je kožné začervenanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári