Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
Nájdete nás na webe
HOCI MU KRACHLI TRI MANŽELSTVÁ, NESTRATIL TÚŽBU PO PRAVEJ LÁSKE

Josef Vojtek neveril, že budú spolu hrať až dvadsať rokov

Frontman českej kapely Kabát - Josef (Pepa) Vojtek je u našich severozápadných susedov na roztrhanie. Jeho búrlivácka minulosť, nevydarené manželstvá a neustále rastúci úspech na poli hudby z neho spravili ideálny terč pre bulvár a šíriteľov klebiet. S Ka

Frontman českej kapely Kabát - Josef (Pepa) VojtekFrontman českej kapely Kabát - Josef (Pepa) Vojtek(Zdroj: archív)
bátom tento rok oslavuje 20. výročie fungovania, rozišiel sa s kolegyňou, chodí s ďalšou a je čoraz viac a viac žiadaným predstaviteľom muzikálových postáv. V muzikáli Kleopatra, s ktorým nedávno vypredal Steel Arénu, stvárňuje Cézara. Využili sme príležitosť a položili mu niekoľko otázok o tom, ako to je v skutočnosti s jeho "sukničkárstvom", čo pre neho znamená 20 rokov Kabátu, ale aj o tom, či ešte dokáže žiť rockovým životným štýlom.

Korene J. Vojteka siahajú aj na Slovensko. Narodil sa tu jeho otec. Nie je však jediným z jeho rodiny, ktorý prišiel na svet v našej krajine. "Otcova mama pochádza zo Spišskej Novej Vsi, dedo z Moravy. Boli sme teda taká zmiešaná česko - slovenská rodina." Jeho otec, pochádzajúci zo Slovenska, si potom vzal matku J. Vojteka, čistokrvnú Pražanku. Spolu sa presťahovali do Teplíc, kde prišiel na svet aj samotný frontman Kabátu. "V Tepliciach som prežil 35 rokov svojho života. Dnes už však bývam v Prahe." Do tej sa presťahoval z rovnakých dôvodov ako mnoho ďalších kolegov z branže. Praha je centrom kultúrneho diania a hudobníci či herci majú v tomto meste väčšie možnosti uplatniť sa.

Rodičia ani nikto z jeho príbuzných nepracoval v umeleckej branži. "Vyučil som sa za opravára telefónov," spomína J. Vojtek. "Okrem toho som ešte vyštudoval ľudové konzervatórium, čo je vlastne skrátená verzia päťročného konzervatória. Aj tak si však z neho nič nepamätám." Jeho hudobné smerovanie bolo prekvapujúce. Veľkú úlohu v ňom zohrala náhoda. "Prišlo to samo. Na vojenčine som sa zoznámil s Tomášom Krulichom, čo je súčasným gitaristom Kabátu. Poznali sme sa už aj skôr - z futbalu. Na vojnu si so sebou doniesol elektrickú gitaru. Ja som bol zvedavý, ako sa na nej hrá. Takto jednoducho to vlastne celé začalo." Skupinu Kabát založili v roku 1988. "Vážnejšie to však začalo byť až po vydaní singlu v Suprafone v rámci edície Petra Jandu - Rockmapa," spomína na prvý úspech, ktorý ich ako kapelu "nakopol". Za začiatok normálneho fungovania Kabátu však považujú až obdobie, ktoré prišlo o niekoľko mesiacov neskôr. Bolo ním vážne venovanie sa hudbe ako spôsobu životnej realizácie.

Po niekoľkých rokoch fungovania v hudobnej branži privoňal J. Vojtek aj k divadlu. "Prvýkrát som sa k nemu dostal cez Daniela Landu, ktorý mi ponúkol rolu v muzikáli Krysař." Nie každému hudobníkovi sa práca v divadle zapáči. On bol však výnimkou. Uchvátilo ho to od prvých chvíľ strávených na doskách. "Baví ma hrať divadlo. Môžem byť Hamletom či Athosom. Navyše hrávam v muzikáloch. Keď sa k tomu pridá spievanie, cítim sa bezpečnejšie."

Jeho muzikálové vystúpenia zožali hneď od počiatku veľké úspechy. Po Krysařovi prichádzali nové a nové ponuky. "Nasledovalo mnoho divadelných úloh. Najviac si cením vystupovania v muzikáloch Galileo, Traja Mušketieri, Angelika, Golém, Dracula, Mona Lisa či Kleopatra." Práve s muzikálom Kleopatra navštívil aj Košice. Diváci boli jeho stvárnením postavy Cézara nadšení.

Na divadelných doskách sa stretol s viacerými významnými osobnosťami. O niektorých dnes hovorí ako o svojich učiteľoch. Obohatili vraj nielen jeho divadelné, ale aj hudobné cítenie. "Mal som tú česť stáť na javisku po boku viacerých významných hercov. Od mnohých som sa aj kopu vecí naučil. Boli to napríklad ľudia ako Vladimír Brabec, Janička Švandová, Pavel Zedníček, Mojda Maderič, Zdenek Dušek a ďalší." Každý z nich mu niečo dal a posunul ho v jeho umeleckom vnímaní o čosi ďalej.

V súčasnosti má J. Vojtek dve domovské divadlá - Broadway a Hybernia, obe v Prahe. Niektorí muzikanti majú po vstupe do divadelnej branže problémy s "aklimatizáciou". Nie každý si dokáže zvyknúť na doposiaľ nepoznané podmienky, nie každého kolektív akceptuje. On si však nejaké predsudky kolegov hercov voči tomu, že je muzikantom a nie študovaným hercom nevšimol. "Ak aj niekto podobné predsudky má, je to jeho problém. Ja sa snažím poctivo pracovať a ostatné ma nezaujíma."

Skĺbiť skúšky, skladanie, nahrávanie piesní a koncerty takej populárnej kapely akou je Kabát s hraním v divadle je náročné. Niekedy, najmä počas leta, sa skupina takpovediac nezastaví a hrá jeden koncert za druhým. Ak v tom istom čase musí cestovať po vystúpeniach s niektorým muzikálovým projektom alebo hrať v domovskom divadle, vznikajú veľké problémy. "Je to veľmi náročné. Som však ten typ, ktorý má rád veľa práce a veľké výzvy. O to viac ma to baví. Musím však povedať, že s kapelou to už nie je také rušné ako predtým. Nejazdíme na koncerty tak často ako kedysi, nezasahuje mi to výrazne do iných aktivít." Nikdy neuprednostňoval hudobnú kariéru pred tou divadelnou, ani naopak. "Ak nejazdím s Kabátom po turné alebo nepripravujeme CD, venujem sa divadelným aktivitám. Snažím sa to nekomplikovať a všetko plánujem s veľkým predstihom dopredu."

To, kedy nastal v skupine Kabát prelom a stali sa známymi, J. Vojtek nezaregistroval. Všetko šlo postupne. Napriek vypredaným dvadsaťtisícovým koncertom však ani dnes svoju skupinu nepokladá za nejako nezvyčajne slávnu či populárnu. "V našom regióne, čo je Česko, Morava, možno aj Slovensko, sme celkom obľúbení. Napríklad v takých Drážďanoch v Nemecku nás nikto nepozná. Koncerty u nás doma však bývajú slušne navštevované, čo nám stačí a teší nás to."

Tak ako každá iná skupina aj Kabát prežil niekoľko kríz. "Stále sme sa však z nich dostali. Dnes je to už pokojnejšie, vzniká medzi nami menej konfliktov." Keď kapelu zakladali, ani v najdivokejšom sne si nevedeli predstaviť, že vydržia 20 rokov. Dnes sa už nebráni ani pomysleniu na ďalšie dvadsaťročie. "Ak budeme všetci nažive a fanúšikovia nás budú chcieť počúvať, myslím, že to nebude problém."

Ako rocker si J. Vojtek čo-to preskákal aj čo sa týka nočného života a rokenrolového životného štýlu. Predsa len však už nie je žiadne ucho. Starne každý a aj on sa musí o niečo viac šetriť. "Rockovým životným štýlom som žil kedysi. Dnes už mám rád svoj pokoj. Neznamená to však, že chodím spať so sliepkami a nosím dedkovské papuče. Občas sa nejaký ten žúr ´vydarí´ aj dnes," hovorí tento 44-ročný spevák. Jeho súkromie miestami pripomína tragikomédiu. Známe sú jeho búrlivácke výstupy, konflikty s novinármi či nevydarené ľúbostné vzťahy. Je dvakrát rozvedený a krachlo mu aj tretie manželstvo. Z prvého manželstva má syna Jozefa, z manželstva s herečkou Sabinou Laurinovou dcéru Valentýnu. Tretie manželstvo s tanečnicou Libušou Vojtkovou mu prinieslo syna Matýska, no ani to mu nepomohlo udržať tento vzťah pri živote.

Veľa sa hovorí o najnovšom vzťahu s Jovankou Skrčeskou. Kontroverzný je tým, že Jovanka bola najlepšou kamarátkou Libuše Vojtkovej, s ktorou mu práve skrachovalo manželstvo. Obe sú navyše jeho kolegyňami v divadle Hybernia. Vzniklo tak množstvo kurióznych situácií. Napríklad v muzikáloch Dracula a Mona Lisa vystupoval J. Vojtek na jednom javisku spolu s manželkou Libušou aj milenkou Jovankou. Aby to celé bolo ešte absurdnejšie, menšie úlohy v týchto muzikáloch obsadili aj jeho deti Matýsek a Valentýnka. Na skúškach či vystúpeniach tak bolo často "dusno". "Spočiatku to bolo veľmi ťažké. Už sme však s Libušou ´od seba´ viac ako rok, neriešim to už."

Na otázky, kde bola chyba a prečo má takú smolu v láske, a či na jeho rozchody nemala vplyv aj jeho búrlivá povaha, odpovedal len krátko: "Nekomentuji". Samotný "šoubiznis" však vraj nemal na jeho vzťahy žiadny vplyv. "Nemyslím si, že by to ovplyvnilo to, že sme z rovnakej branže. Rovnako si nemyslím, aby moje vzťahy nejako výrazne ovplyvňoval bulvár. Šlo o bežné problémy. Skôr je to v nás ľuďoch," odpovedal aspoň stroho na naše "štipľavé otázky".

Človek po toľkých neúspechoch v oblasti lásky zvyčajne na túto časť života zanevrie. Stratí ilúzie a do ničoho vážneho sa už nenaháňa. Hoci by sa už mnohí na jeho mieste nenechali dotiahnuť pred oltár ani stádom volov, J. "Pepa" Vojtek sa takejto myšlienke nebráni. "To, že som dvakrát rozvedený neznamená, že som stratil túžbu po pravej láske. Človek je na tomto svete preto, aby napredoval. Ja idem za svojou láskou stále vpred."

So súčasnou partnerkou Jovankou momentálne žije v rodinnom dome neďaleko Prahy. Keď sme sa ho opýtali, ako sa vyvíja jeho momentálny vzťah a aké má z neho pocity, odpovedal s úsmevom a rovnako stručne: "Dobré". Nie najružovejšie vzťahy s jeho bývalými partnerkami vraj nijako neovplyvňujú vzťah k jeho deťom. "Vídavame sa celkom často. Navštevujem ich aj s Jovankou."

J. Vojtek tvrdí, že nie je poverčivým typom. O svojich plánoch do budúcna hovorí otvorene a odvážne. Nebojí sa toho, že by niečo "zakríkol". V prvom rade chce ďalej rozvíjať svoju lásku a vzťah k priateľke Jovanke. "Ďalej chcem určite často vídať moje deti, mať na ne čas. Čo sa týka práce, dosť sa sústredím na kapelu. Chceme s chlapmi z Kabátu dokončiť nové CD a teším sa na náš pražský koncert, ktorý je naplánovaný na september."

Pôjde o veľkú vec. V pražskom areáli Výpich sa bude 12. septembra konať koncert k 20. výročiu fungovania tejto rockovej skupiny. J. Vojtek však myslí aj na divadlo. "Chcel by som hrať ešte celý rad krásnych rolí a spievať množstvo krásnych piesní. K tomu mi ešte musí fungovať zdravie tak, ako má. Snáď mi to všetko vyjde."


_novy_riadok_

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 2. Nestarnú, ale dozrievajú
 3. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 4. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 6. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Kvalitné Vianočné osvetlenie
 2. Unikát medzi značkami. CUPRA
 3. A new, ultra - modern logistics park with an ideal location
 4. Bezpečnosť pri práci je priorita, pomáhajú i moderné technológie
 5. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 6. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 7. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 8. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
 9. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
 10. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 16 720
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 16 215
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 15 054
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 9 971
 5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 8 608
 6. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 8 423
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 324
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 6 736
 9. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 6 472
 10. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy 5 729

Neprehliadnite tiež

Stíhaný košický podnikateľ rozpredáva vozový park cez inzertný portál

Ponúka pár luxusných porsche, vodný skúter aj terénnu štvorkolku.

Za dve zachovalé autá porsche pýta spolu takmer 70-tisíc eur.

Kontrolór vyčíta košickému županovi viac právnikov i advokátov

Majú sa venovať aj problému majetkového priznania poslanca Petrovčika.

Župan Trnka je s kontrolórom Hudákom v konflikte.

Dal gól, vylúčili ho a zbil rozhodcu. Dostal dištanc a s futbalom končí

Osemnásťročného arbitra napadol 34-ročný futbalista. Incidentov pribúda.

„Rozhodca nedostal 4 rany do tváre, to by mal rozbitý nos a monokel. Dostal otcovské zaucho, dve alebo tri,“ tvrdí hráč.
Mariku Gombitovú navrhli jej rodáci.

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Neandertálci sa ohradzujú

Potetovaní náckovia sa ukrivdene ohradzujú proti tomu, že ich médiá vykresľujú ako "neandertálcov".

Kiska ponuku odmietol, koalícia PS, Spolu a Za ľudí nebude

Kiska je pripravený dohodnúť sa na inom riešení.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.

Glváč si mal podľa Threemy dohadovať biznis s Kočnerom

Mali tiež rozoberať, ako sa má rekonštruovať vláda po odchode Fica.

Podpredseda parlamentu Martin Glváč.
Píše Ivan Mikloš

Čia kauza je Gorila? (píše Ivan Mikloš)

Za Ficových vlád sa nepohlo s vyšetrovaním. Nie je to náhoda.

Ivan Mikloš.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop