"Je spracovaná projektová dokumentácia na vyčistenie jazier a obnovenie odtoku, presnejšie cirkulácie vody," informoval nás vlani starosta Michal Rečka. "Vyžiada si to investíciu 150 miliónov korún, väčšina z nich by sa mala pokryť z eurofondov. Projekt je hotový, už len čakáme na výzvu. Práce na revitalizácii by sa mohli za priaznivých okolností začať na budúci rok a trvali by šesť mesiacov až rok. Do projektu sa však nevošla kanalizácia pre rekreačné chaty. Tu počítame so spoluúčasťou ich majiteľov. Napokon, cieľom je oživenie turistického ruchu, nie výstavba nových chatiek."
Aká je situácia dnes? "Obec sa dlhodobo snaží riešiť problém kvality vody v jazerách rekreačnej oblasti čanianskych jazier," povedal nám starosta M. Rečka. "Už v roku 1994 bol spracovaný základný projekt ich revitalizácie a prerokovaný s možnými sponzormi a realizátormi projektu. Ako napr. Košice mesto za primátorovania p. Schustera, firmy BETOX, HS, IS a pod. No nákladnosť projektu a jeho návratnosť odradila väčšinu potencionálnych investorov a realizátorov. V súčasnosti je kompletne doriešená projektová dokumentácia revitalizácie, ktorá obsahuje prítok a odtok vody v jazere a samotné vyčistenie dna jazier od usadenín. Celkový náklad na tieto práce je cca 5 mil. eur. Je to nemalá suma, ktorú obec nevie uvoľniť zo svojho rozpočtu, pretože má aj iné priority. Projekt je však pripravený a v prípade vyhlásenia možnosti získania finančných prostriedkov z európskych fondov aj s účasťou obce."
O vyjadrenie, či je voda v jazere stále zdraviu škodlivá, sme požiadali aj odbor hygieny Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). "Nevyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie evidujeme v štrkovisku Čaňa od roku 1992," povedala nám Marcela Ferencová z odboru hygieny RÚVZ. "Obec dala vypracovať štúdiu, v ktorej boli navrhnuté opatrenia smerujúce k zlepšeniu kvality vody. K ich realizácii sa však do dnešného dňa nepristúpilo. Kvalita vody v štrkovisku sa i napriek zákazu kúpania v priebehu uplynulých rokov výrazne nezlepšila."
RÚVZ Košice každý rok odberá v rámci letnej sezóny kontrolnú vzorku vody. V Čani je nevyhovujúca na kúpanie predovšetkým v biologických ukazovateľoch. "Vlani v auguste sme zaznamenali nadlimitný výskyt cyanobaktérií (siníc) so schopnosťou tvoriť vodný kvet." U kúpajúceho sa človeka, podľa toho, ako je citlivý a ako dlho sa vo vode zdržuje, sa môžu objaviť vyrážky, začervenené oči, nádcha. Pokiaľ sinice netvoria vodný kvet, nie je pravdepodobné, že po jednom vykúpaní vznikne vážne ochorenie. U alergikov sa však môžu vyskytnúť precitlivené reakcie, predovšetkým rôzne kožné problémy, zápaly a alergické reakcie očí a spojiviek. Riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode, opakovaným kúpaním po viac dní (týždňov) a množstvom siníc vo vode. Sinice tiež môžu produkovať rôzne toxíny (jedovaté látky). Podľa toho, koľko a akých toxínov sa do tela dostane, sa líšia i prejavy. Od ľahkej akútnej otravy prejavujúcej sa črevnými a žalúdočnými problémami, cez bolesti hlavy, až po vážnejšie pečeňové problémy. Nie je síce známe, že by na otravu sinicami pri vodnej rekreácii niekto zomrel, ale vyskytli sa prípady úhynu zvierat, ktoré pili vodu obsahujúcu sinice.
Tohto roku bude RÚVZ Košice odoberať vzorky vody pred letom. Ako to však vyzerá, kým nebudú financie, ani výsledky vzoriek nebudú pozitívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári