V týchto dňoch asi najviac zaujíma obyvateľov mesta najnovší návrh úprav linkového vedenia mestskej hromadnej dopravy, ktorého je spoluautorom. Tvrdí, že nové usporiadanie liniek bude lepšie!
Košičania sa teraz živo zaujímajú o pripravované zmeny liniek MHD, stále však nemajú dostatok informácií. O koľko liniek teda pôjde?
- Nedá sa to kvantifikovať, lebo pôjde predovšetkým o kvalitatívne zmeny. Napríklad linka 10 teraz zachádza večer na Staničné námestie, po novom túto zachádzku rušíme a namiesto toho tam predĺžime linku 27. Čiže v takýchto súvislostiach môžeme hovoriť o desiatkach zmien. Čo ale tiež nevystihuje až tak celkom podstatu veci. Pri informáciach o rušení liniek na základe pracovného návrhu úprav linkového vedenia, ktoré prenikli na verejnosť nebolo zdôraznené, že tieto linky budú nahradené inými."
V správe DPMK z 27. mája tohto roku sa píše, že dopravný podnik v návrhu zmien linkového vedenia akceptoval 93 požiadaviek z košických mestských častí. Väčšina starostov a poslancov však tvrdí, že návrh zmien videli až vtedy, keď sa jeho pracovná verzia objavila na internete a odtiaľ si ju stiahli...
- Keď sa robila zmena linkového vedenia v auguste 2008, začali k nám prúdiť požiadavky mestských častí. Evidovali sme ich, vyhodnocovali, niektoré zasielali desiatky ľudí, iné jednotlivci. Ide o 93 typov požiadaviek, sú rôzne, máme ich spísané. Išli sme zaradom a vyhodnocovali, ktoré je možné splniť a ktoré nie. Napríklad, každý chce mať zastávku MHD pri dome, ale nie pod oknom, kvôli hluku prostriedku MHD. Stal sa nám kuriózny prípad, keď sme v decembri 2008 posilňovali dopravu na Sídlisko Ťahanovce, prišla vzápätí sťažnosť, že tam zrazu chodí veľa autobusov. Vždy keď dôjde k nejakej zmene, sú aj sťažnosti.
Počas rokovania poslancov miestneho zastupiteľstva na Sídlisku Ťahanovce dosť tvrdo nový návrh zmien skritizovali. Poukázali na to, že im chce DPMK zrušiť linku 18, že nemajú priamy spoj k takzvanej starej nemocnici, ani k hypermarketom. Pripomienky sú aj od poslancov MČ Nad jazerom...
- Niektoré vyjadrenia, ktoré odzneli na rokovaní v mestskej časti Ťahanovce, nie sú pravdivé. Ak niekto tvrdí, že nemá spojenie s hypermarketom, čo potom skutočnosť, že dve nosné linky a jedna doplnková zo sídliska stoja pri hypermarkete Tesco? Z osobných skúseností s dopravou v štátoch západnej Európy viem, že my sme v Košiciach zaviedli minimálnu mieru prestupovosti. Kdekoľvek, napríklad aj v Bratislave alebo v Brne, je miera prestupovosti oveľa vyššia ako v Košiciach, kde podľa môjho názoru dochádza práve k zrovnoprávneniu sídlisk. Každé má rovnaký počet nosných liniek, nemyslím si, že by sme privilegovali jedno sídlisko pred druhým. Keď porovnáme Ťahanovce a Furču, každé jedno sídlisko má v niečom lepšiu dopravu a v niečom horšiu. Doprava sa nedá riešiť tak, aby mal každý spojenie so všetkým.
Základom návrhu zmien linkového vedenia bol dopravný prieskum, ktorý robili zamestnanci DPMK v mesiacoch február až marec. Mestského poslanca Jozefa Fígeľa v tejto súvislosti zaujímalo, či sa prieskum vyťaženosti liniek robil podľa normy 7 až 8 ľudí na štvorcový meter, alebo podľa európskej normy 4 až 5 cestujúcich na štvorák. Priznali ste, že bola braná do úvahy prvá zo spomínaných noriem. Prečo?
- Výrobcovia vozidiel rátajú s ich obsaditeľnosťou osem ľudí na štvorcový meter. Aby sme mohli objektívne zistiť, koľko cestujúcich bolo v tom-ktorom vozidle, museli sme ísť podľa tejto normy. Ak by sme v prieskume išli podľa európskej normy, vyšlo by nám pri 100-percentnej obsadenosti, že sa vo vozidle nachádza napríklad 120 ľudí, pri norme osem ľudí na štvorcový meter ale vyjde 176 ľudí. Takže otázka je možno dobre položená, ale môže to byť trochu zavádzajúce. Naozaj nechceme, aby ľudia cestovali natlačení, ale normálne, slušne, kultúrne, preto v našich návrhoch rátame s maximálnou využiteľnosťou vozidiel na 75 %.
Odkedy by malo platiť upravené linkové vedenie?
- Súvisí to so schvaľovacím procesom v meste, nerád by som hovoril o nejakých termínoch.
Podľa vašich prieskumov či štatistík, stúpol alebo klesol počet ľudí využívajúcich MHD v Košiciach?
- Dalo by sa to možno zistiť podľa počtu predaných cestovných lístkov, ale nie je to smerodajné, pretože sa zároveň zvyšuje počet ciest, ktoré jeden cestujúci za rok urobí.
Mnohí Košičania sú presvedčení, že zmeny linkových vedení v meste sú také časté najmä preto, lebo vedenie mesta Košice požaduje od DPMK stále menej takzvaných vozokilometrov, ktoré majú počas roka najazdiť prostriedky MHD. Je to tak?
- Ak linka ide cez rôzne uličky a okľukami, urobí viac kilometrov ako linka, ktorá ide čo najpriamejšie. Samozrejme, že úpravy linkového vedenia úzko súvisia s požiadavkou mesta na vozokilometre, do ktorej sa musíme zmestiť.
Koľko vozokilometrov by podľa vás bolo pre Košice optimálnych?
- Ak porovnáme Košice a Bratislavu, mesto Košice má 33 percent vozokilometrov z počtu tých, ktoré má Bratislava. Kým Košice majú čosi viac ako 14 miliónov vozokilometrov, Bratislava ich má okolo 43 miliónov.
Znamená to, že Bratislavčania hospodária lepšie ako Košičania?
- K tomu sa nebudem vyjadrovať. Ale určite by stálo za úvahu porozmýšľať nad zvýšením výkonov košickej MHD.
Niektorí zamestnanci DPMK tvrdia, že podnik vraj chce v rámci takzvanej plynovej lobby posilniť dopravu plynovými autobusmi na úkor električkovej či trolejbusovej...
- Môžem povedať len toľko, že v návrhu úprav linkového vedenia navrhujeme posilnenie trolejbusovej dopravy, električkovú sa takisto snažíme preferovať, napokon, rozsah jej výkonov zachovávame. I keď sa možno Jazerčanom nebude páčiť to, že električka 3 bude jazdiť iba v rannej špičke.
KTO JE MICHAL DEKÁNEK
Zakladal internetové stránky imhd.sk, ktoré sú najväčšími o doprave na Slovensku.
pracoval v dopravnom podniku Bratislava, kde sa podieľal na mnohých projektoch od vylepšovania informačných systémov cez rôzne analýzy, optimalizácie linkového vedenia.
so žilinskou univerzitou som spolupracoval na koncepčných materiáloch pre Bratislavskú integrovanú dopravu
od júna je novým dopravným riaditeľom v DPMK, má 29 rokov a vysokoškolské vzdelanie ekonomického smeru
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári