Po dvanásťročnom súdnom spore s mestom Košice obec s 1 200 obyvateľmi získala späť do svojho katastra takmer 700 hektárov pozemkov, na ktorých stojí spoločnosť U. S. Steel a ďalšie firmy. Ročne pribudne do obecnej pokladnice vo forme daní približne 664-tisíc eur (okolo 20 miliónov Sk).
SOKOĽANY. Sokoľany majú v erbe statného býka. Aj preto sa starosta Tomáš Suchý po definitívnom rozhodnutí Najvyššieho súdu SR z apríla tohto roku rozhodol založiť novú tradíciu - Sokolianske slávnosti býka.
"Býk je symbolom sily a húževnatosti. Dvanásť rokov sme vytrvalo bojovali o pozemky, ktoré patrili našim otcom, dedom a pradedom. Stálo nás to veľa energie, času i peňazí. Ale verili sme, že spravodlivosť musí zvíťaziť," tešil sa starosta.
Sokoľany prišli o pozemky spolu s ďalšími trinástimi obcami v okrese Košice - okolie začiatkom osemdesiatych rokov. Bývalý Krajský národný výbor v Košiciach direktívne rozhodol o pričlenení 3 500 hektárov, na ktorých stáli Východoslovenské železiarne, do katastra mesta.
Obecné samosprávy sa od roku 1997 usilovali o návrat k historickým katastrom. Svoje práva si vydobyli jedine Sokoľany. Ostatné obce rezignovali.
Na dožitie
Z prítomnosti železiarenských komínov mali obyvatelia Sokolian dlhé desaťročia len nevýhody. Bývalý režim dedinku odsúdil na dožitie. V obci platila tridsať rokov stavebná uzávera, ľudia si nemohli opraviť ani len plot. Príjmy z daní putovali do mesta.
"Keby sme žili v právnom štáte, už dávno mali súdy rozhodnúť v náš prospech. Ťahalo sa to síce dvanásť rokov, ale ten boj stál za to. Konečne aj naša obec sa bude môcť rozvíjať," hovoria manželia Renáta a Milan Michlíkovci.
Na oslavách sa zúčastnili aj starostovia okolitých obcí. "Našim susedom to úprimne želáme. Ukázali nám, že sa netreba vzdávať. Keď bude najmenšia šanca aj my sa ešte pobijeme o naše pozemky," povedal starosta Hanisky Miloš Barcal. Minulý režim pripravil obec o viac ako 30 hektárov.
Peniaze neprejedia
Sokoľany potrebujú peniaze ako soľ. Samospráva pripravuje projekt na výstavbu kanalizácie, treba opraviť všetky cesty, kultúrny dom, v obci chcú zaviesť internet. Obec chce čerpať peniaze z európskych fondov.
"Doteraz sme neboli schopní finančne participovať na projektoch. Situácia sa však zmenila. Aj banky budú ústretovejšie, keď preukážeme svoje príjmy. Peniaze určite neprejeme," hovorí starosta Tomáš Suchý.
Mesto Košice sa napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR nevzdáva nároku na odňaté územie. Radnica podala sťažnosť na Ústavný súd SR. Žiada, aby Ústavný súd SR zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR a vec mu vrátil na ďalšie konanie.
Vývoj kauzy
Sokoľany spolu s ďalšími 13 obcami prišli o pozemky začiatkom 80. rokov. Bývalý Krajský národný výbor (KNV) v Košiciach direktívne rozhodol o pričlenení 3 500 hektárov, na ktorých stáli Východoslovenské železiarne, dnes U. S. Steel, do katastra mesta.
1981 - KNV v Košiciach rozhodol o odčlenení 3 500 hektárov pozemkov z katastrov 14 obcí okresu Košice - okolie
1997 - Sokoľany a 13 ďalších samospráv podali návrh na zmeny hraníc katastrálnych území
Jún 2007 - Správa katastra v Košiciach rozhodla o prinavrátení 667 hektárov pozemkov obci Sokoľany
November 2007 - Krajský súd v Košiciach po prerokovaní žaloby mesta v plnom rozsahu potvrdil rozhodnutie správy katastra
Apríl 2009 – Najvyšší súd SR zamietol odvolanie mesta proti rozhodnutiu krajského súdu
Máj 2009 – mesto podalo sťažnosť na Ústavný súd SR
(sen)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári