KOŠICE. V priestoroch Strednej odbornej školy (SOŠ) PZ Košice na Južnej triede bolo vo štvrtok dopoludnia poriadne rušno. Pracovníci spoločnosti Falck Záchranná Academy a vedenie školy zorganizovali pre študentov prezentáciu poskytovania prvej pomoci v policajnej praxi.
Ukážky predvádzali záchranári aj formou modelových situácií, pri inscenovanej dopravnej nehode, služobnom zákroku proti agresívnemu páchateľovi a lúpežnom prepadnutí.
Pomohli zomierajúcemu chlapcovi
O tom, aké je dôležité, aby policajti vedeli správne poskytnúť prvú pomoc, svedčí nedávny prípad rodičky z rómskej osady Podsadek v Starej Ľubovni. Keďže osadníci fyzicky napadli vodiča privolanej sanitky a ten musel odtiaľ doslova utiecť, do osady prišli policajti. Jeden z nich potom pomohol 25-ročnej žene pri pôrode.
Iný prípad (redaktori denníka Korzár boli pri tom) z horského priechodu Dargov opísala Lucia Vargová, zástupkyňa riaditeľa SOŠ PZ.
"Pri našej hliadke zastalo auto, rodičia požiadali policajtov o pomoc s tým, že ich osemročný syn im vo vozidle umiera. Chlapca s matkou vzali policajti do služobného vozidla a so zapnutým majákom ich prevážali na stredisko rýchlej zdravotnej pomoci. Počas cesty chlapec prestal dýchať, zmodrel, a tak mu policajt vo vozidle poskytol prvú pomoc formou umelého dýchania a masážou srdca. Lekár zo záchrannej služby skonštatoval, že ak by chlapcovi nebola ihneď poskytnutá prvá pomoc, zomrel by."
Dokáže to asi len desatina Slovákov
Práve kvôli takýmto situáciám je súčasťou učebných osnov základnej policajnej prípravy aj zdravotná príprava.
"Za prioritu považujeme praktický nácvik poskytovania prvej pomoci pri stavoch bezprostredne ohrozujúcich život a ´dalších vážnych poraneniach," dodala L. Vargová.
Podľa Eduarda Horovského, riaditeľa záchranná Academy, asi len desatina obyvateľov SR dokáže poskytnúť adekvátnu prvú pomoc.
"Toto číslo je pomerne nízke, aj keď v stavoch ohrozujúcich život alebo zdravie zväčša privolávame záchrannú zdravotnú službu. Príchod záchranárov však spravidla trvá niekoľko minút. Pritom s každou minútou oneskorenia resuscitácie klesá pravdepodobnosť prežitia o 7 až 10 percent. Aj laická resuscitácia zvyšuje nádej na prežitie dvakrát až trikrát."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári