Odborníci z pražskej zoo v nej navrhujú, ako znížiť možnosť výskytu negatívnych vplyvov na úspešný chov. Napriek istým nedostatkom tvrdia, že tučniaky majú v košickej zoo budúcnosť.
KOŠICE. Pre vyšší úhyn tučniakov nariadil už po marcovom prípade dvoch tučniakov jednopásových-Humboldtových primátor mesta F. Knapík vedeniu košickej zoo analýzu chovu vtákov za posledné tri mesiace.
Tá je už hotová, medzitým uhynuli ďalšie dva tučniaky. Momentálne ich z dvanástich zostalo už iba päť. Pitva samičky, uhynutej 31. mája, ukázala, že mala viaceré ochorenia, vrátane tuberkulózy, prítomné boli aj baktérie, spôsobujúce ďalšie choroby. Podľa patológa vznikli vplyvom vonkajších faktorov a prítomnosťou vtákov z voľnej prírody. Ďalší samček uhynul (18. júna) rovnako ako samička a ďalšie štyri tučniaky predtým na infekciu spôsobenú baktériami a plesňami. Tá údajne vznikla v dôsledku celkového zlyhania odolnosti organizmu aj pre stres z transportu, zmenu prostredia a zazimovanie v uzavretom priestore.
Dokumentácia, vitamíny, lieky
Analýzu chovu urobili veterinárni lekári Karel Pitthart a Paulína Hajková zo zoo Praha. Podľa pondelkových informácií Lucie Mihokovej, hovorkyne Magistrátu mesta Košice (MMK), z materiálu vyplýva, že úhyn jedincov v prvom roku po premiestnení do celkom nového prostredia je vraj prirodzený.
"Som presvedčený, že tučniaky v košickej zoo majú budúcnosť za predpokladu dotiahnutia všetkých drobností, ktoré odporúčam zrealizovať a sústavnej pozornosti a ostražitosti," uviedol v správe K. Pitthart. "Chovatelia by mali docieliť to, aby tučniaky prijímali potravu z ruky, čím by sa dosiahlo cielenejšie prijímanie liekov. Odporúčame podávať jedincom priebežne polyvitamínový preparát Supervit a priebežne aj probiotiká."
Mesto sľúbilo, že na to dohliadne
Z dôvodu neoptimálneho hospodárenia s vodou navrhli pražskí veterinári zaistiť dostatočné zdroje čistej vody pre vonkajší bazén tučniakov.
"Odporúčam tiež inštalovať práčku vzduchu s baktericidnou lampou a znížiť vibrácie a hluk z pieskového filtra, vysadiť živý plot k ohrade, vymeniť lipy za iné listnaté stromy alebo existujúce lipy orezať na stromy s menšou korunou," dodal K. Pitthart.
"Košická samospráva dohliadne na to, aby mestský podnik Zoologická záhrada Košice zrealizoval navrhnuté opatrenia v čo najkratšom čase," uviedla v pondelok L. Mihoková.
Doterajšie opatrenia zoo
Už po úhyne tučniaka v marci tohto roku, ktorého mohla mať na svedomí ropucha obyčajná, prijala zoo prísnejšie opatrenia aj na zamedzenie vstupu obojživelníkov do vnútorných aj vonkajších priestorov chovného zariadenia, ktoré oplotili hustejším pletivom.
Pracovníci zoo začali ihneď s preventívnym liečením ostatných tučniakov podľa odporúčania koordinátora a veterinárneho lekára z pražskej zoo. Ich stav monitorujú počas celého dňa. Všetky jedince dostávajú predpísané lieky podľa rozvrhu a predpisov veterinárov a v koordinácii so zoológom v Prahe. Všetkým tučniakom sú v rámci terapie preventívne podávané probiotiká, vitamínové prípravky a antibiotiká.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári