Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Z Jahnátka chcú v Košiciach vyrobiť profesora

Košická Technická univerzita chce ministrovi titul udeliť, hoci nespĺňa kritériá. Aby splnil podmienky na získanie profesúry, posledných päť rokov mal učiť v odbore a mal by byť zamestnancom školy, na ktorej sa odbor vyučuje, čo Jahnátek nebol.

Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek počas jeho prednášky na košickej Technickej univerzite o stratégii energetickej bezpečnosti SR vo februári 2008.Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek počas jeho prednášky na košickej Technickej univerzite o stratégii energetickej bezpečnosti SR vo februári 2008. (Zdroj: SITA)

Košická Technická univerzita chce ministrovi titul udeliť, hoci nespĺňa kritériá. Aby splnil podmienky na získanie profesúry, posledných päť rokov mal učiť v odbore a mal by byť zamestnancom školy, na ktorej sa odbor vyučuje, čo Jahnátek nebol.

KOŠICE. Vedecká rada Technickej univerzity v Košiciach dnes prerokuje návrh na vymenovanie doc. Ing. Ľubomíra Jahnátka, CSc., za profesora v študijnom odbore elektroenergetika.

Inauguráciu ministra hospodárstva už odobrila vedecká rada fakulty elektrotechniky a informatiky, aj keď uchádzač o významný akademický titul nespĺňa všetky záväzné kritériá vydané ministerstvom školstva.

Profesor bez praxe

Nevyhnutnou podmienkou na začatie menovacieho konania je najmenej päť rokov pedagogickej činnosti od získania titulu docent v študijnom odbore, v ktorom sa má uchádzačovi udeliť profesorský titul. Do dĺžky učiteľskej praxe sa počíta len čas, počas ktorého mal uchádzač pracovný pomer s vysokou školou, viedol prednášky alebo semináre a bol školiteľom doktorandov.

Docentúru získal Jahnátek v roku 2004. Aby splnil základné kritérium na získanie profesúry, posledných päť rokov mal teda učiť v odbore elektroenergetika a mal by byť zamestnancom školy, na ktorej sa odbor vyučuje.

Jahnátek, podľa zistení denníka SME nebol a nie je zamestnancom fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorá ho na profesúru navrhla, a na škole ani nevyučoval. Pre denník SME to nepriamo potvrdil prodekan fakulty Roman Cimbala.

Na otázku, či má s fakultou uzavretý pracovný pomer, odpovedal stručne: „Nie, nemá." Napriek tomu tvrdí, že Jahnátek všetky kritériá na vymenovanie za profesora splnil.

Školiteľ

V súhrnnom hodnotení plnenia kritérií na získanie titulu vedecká rada uvádza, že Jahnátek vyškolil dvoch doktorandov. Aj táto pedagogická aktivita má vážne trhliny.

Peter Košťál, ktorého mal počas doktorandského štúdia viesť, obhajoval dizertačnú prácu v odbore technika a mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. S elektroenergetikou nemá nič spoločné.

Jahnátek bol aj školiteľom Eduarda Zvolenského. Doktorand obhájil dizertačnú prácu v odbore elektroenergetika v januári tohto roku na Technickej univerzite v Košiciach.
Podiel ministra na jeho príprave bol minimálny. Zvolenského viedol od septembra 2007, keď náhle zomrel jeho predchádzajúci školiteľ Vladimír Chladný.

„Práca bola v tom čase krátko pred dokončením, akurát sa robili nejaké úpravy," povedal pre SME Zvolenský. Ako spresnil, s Jahnátkom konzultoval prácu „tri až štyrikrát", aj to telefonicky. „Osobne sme sa stretli raz, nejako pred odovzdaním."

Inauguračná prednáška

Súčasťou menovacieho konania je inauguračná prednáška. Ľubomír Jahnátek ju predniesol pred vedeckou radou fakulty 18. 6. tohto roku. Minister si zvolil tému Stratégie energetickej bezpečnosti elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky.

Stratégia energetickej bezpečnosti SR s výhľadom do roku 2030 je materiálom ministerstva hospodárstva, na ktorom sa podieľali tímy odborníkov.
Je pod ňou podpísaný aj Michal Kolcun, vedúci Katedry elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.

Fond národného majetku ho v roku 2007 dosadil do funkcie podpredsedu predstavenstva Východoslovenskej distribučnej, a. s., kde zastupuje štát.
Kolcun je aj predsedom inauguračnej komisie, ktorá má rozhodnúť o Jahnátkovej profesúre.

Univerzitní učitelia sú rozhorčení, kandidát na profesúru mlčí

Rozdávanie akademických titulov za cenu obchádzania kritérií vzbudzuje podozrenie z korupcie.
Návrh na vymenovanie Ľubomíra Jahnátka za profesora v odbore elektroenergetika považuje väčšina vysokoškolských učiteľov v Košiciach za výsmech akademickej obce.

Nechápu, ako sa môže absolvent Chemicko-technologickej fakulty SVŠT v Bratislave, odborník na makromolekulárnu chémiu a materiálové inžinierstvo, uchádzať o profesúru v diametrálne odlišnom odbore. A ako ho môže vedecká rada vôbec schváliť.

Etický problém

„Predovšetkým je to etický problém," hovorí profesor matematiky Lev Bukovský, bývalý rektor Univerzity P. J. Šafárika, člen Akreditačnej komisie, Učenej spoločnosti SAV a Academia scientiarum et Artium Europaea v Salzburgu.

Rozdávanie akademických titulov, vyrábanie docentov a profesorov za cenu obchádzania stanovených kritérií podľa neho vzbudzujú podozrenie z klientelizmu či dokonca korupcie. „Ľudia z mocenských štruktúr by sa počas výkonu verejnej funkcie nemali uchádzať o akademické tituly. Posudzovateľ ťažko dokáže objektívne zhodnotiť jeho odborné kvality. To apriori vzbudzuje podozrenie, že sa vysokopostavený človek škole akýmsi spôsobom zavďačí," myslí si profesor Bukovský.

Sivá eminencia

Za návrhom na Jahnátkovu profesúru stojí dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity Liberios Vokorokos.

Vedecká rada Technickej univerzity sa dnes bude zaoberať aj ďalším jeho návrhom na vymenovanie profesora. O titul v odbore informatika sa uchádza Ján Plávka.

Viaceré zdroje potvrdili, že Plávka, vysokoškolský učiteľ, súčasný šéf katedry matematiky na fakulte, ktorú vedie Vokorokos, nepracoval a nepracuje v odbore informatiky. Tá nie je podľa akreditačnej komisie ani medzi príbuznými odbormi matematiky.

Sám Vokorokos má za sebou bleskovú kariéru. Deväť rokov po skončení štúdia na elektrotechnickej fakulte technickej univerzity získal v roku 2001 titul PhD., o rok neskôr sa stal docentom a v priebehu ďalších troch rokov ho menovali za profesora. S médiami Vokorokos nekomunikuje.

Na dvoch stoličkách

Minister Jahnátek okrem výkonu vládnej funkcie je zároveň zamestnancom Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave.

Minister má so školou podpísanú pracovnú zmluvu od septembra 2003 do júna 2010.
„Je interným zamestnancom školy. V súčasnosti má skrátený úväzok," dozvedeli sme sa na fakulte.
Podľa prodekana fakulty Jozefa Šáblika Jahnátek je špičkový odborník: „V rámci materiálového inžinierstva učí u nás výrobu plastov," povedal.

Na portáli Slovenskej technickej univerzity je pri mene Ľubomíra Jahnátka poznámka: „Užívateľ dosiaľ nikdy nečítal univerzitnú poštu."

Jahnátek mlčí

Minister Jahnátek na otázky SME odmietol odpovedať.
„Pán minister nerád prezentuje aktivity, ktoré sú súkromného charakteru, v médiách. Ide o vedecké aktivity, ktoré docent Ľubomír Jahnátek bude ako vždy riešiť na akademickej pôde," napísal hovorca ministerstva Branislav Zvara.

„Ministerstvo školstva SR nepovažuje za správne vyjadrovať sa k prebiehajúcemu konaniu a vstupovať takto do samosprávnej pôsobnosti vysokej školy," reagovala na otázky denníka SME hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

Mikuláš Jesenský
Doktorand a školiteľ sa stretli raz

Ľudovít Jahnátek bol podľa hodnotiacich kritérií školiteľom doktoranda EDUARDA ZVOLENSKÉHO. V roku 2007 ministra vymenovali namiesto Vladimíra Chladného, ktorý náhle zomrel.

Chladného uznávali domáce i zahraničné odborné kruhy ako špičkového odborníka v oblasti elektroenergetiky. Paradoxne, profesúry sa nedočkal. Údajne nespĺňal predpísané kritériá.

Aká bola téma vašej dizertačnej práce?

„Vplyv rezistencie oblúka v mieste poruchy na meranú impedanciu ochrany."

Kedy ste začali a ukončili doktorandské štúdium?

„Štúdium som začal niekedy v októbri 2004, prácu som obhajoval koncom januára tohto roku."

Vaším školiteľom bol pôvodne Vladimír Chladný, ktorý však v auguste 2007 náhle zomrel. Kedy bol pán Jahnátek vymenovaný za školiteľa?

„Niekedy koncom leta 2007. Presne neviem."

V tom období v akom štádiu bola vaše dizertačná práca?

„Tesne pred dokončením. Akurát sa robili nejaké úpravy."

Okrem formy menil ste pod vedením Jahnátka aj obsah?

„Bol som už po takzvanej minimovke, ktorá sa robí v polovici doktorandského štúdia. Tú som robil niekedy v roku 2006, teda pred smrťou docenta Chladného. Práca už bola v podstate hotová až na nejaké drobnosti."

Ovplyvnil pán Jahnátek významným spôsobom obsah práce?

„Do obsahu sa už nedalo veľmi zasahovať."

Koľko konzultácií ste mali s pánom Jahnátkom? Koľkokrát ste sa stretli?

„Väčšinou sme konzultovali telefonicky. Hádam tak tri, štyrikrát. Osobne sme sa stretli raz, nejako pred odovzdaním práce."

Považujete pána Jahnátka za odborníka v oblasti, ktorej ste sa venovali?

„Myslím si, že má dobrý prehľad, čo sa týka elektroenergetiky. Ja osobne by som nejaký problém v tom nevidel."

Aký je váš názor na menovanie pána Jahnátka za profesora v oblasti eletroenergetiky? Myslíte si, že si ho zaslúži?

„Mne je to dosť ťažké hodnotiť."

(sen)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Crème de la crème po slovensky
 3. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 6. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 8. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 9. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 10. Po Slovensku na motorke
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 944
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 13 221
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 211
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 336
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 186
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 427
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 363
 8. Po Slovensku na motorke 5 545
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 5 236
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 035
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner na Najvyššom súde.

Otázku viny Kočnera a Zsuzsovej opäť posúdi pôvodný senát.


11 h

Fico aj včera tvrdil, že sa policajné vyšetrovanie zneužíva na politický boj. Môže mu to tak pripadať.


Tréner slovenskej basketbalovej reprezentácie žien Juraj Suja.

Kto nahradí kapitánku Bálintovú?


Patrik Fotta 14. jún

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop