Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Z Jahnátka chcú v Košiciach vyrobiť profesora

Košická Technická univerzita chce ministrovi titul udeliť, hoci nespĺňa kritériá. Aby splnil podmienky na získanie profesúry, posledných päť rokov mal učiť v odbore a mal by byť zamestnancom školy, na ktorej sa odbor vyučuje, čo Jahnátek nebol.

Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek počas jeho prednášky na košickej Technickej univerzite o stratégii energetickej bezpečnosti SR vo februári 2008.Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek počas jeho prednášky na košickej Technickej univerzite o stratégii energetickej bezpečnosti SR vo februári 2008. (Zdroj: SITA)

Košická Technická univerzita chce ministrovi titul udeliť, hoci nespĺňa kritériá. Aby splnil podmienky na získanie profesúry, posledných päť rokov mal učiť v odbore a mal by byť zamestnancom školy, na ktorej sa odbor vyučuje, čo Jahnátek nebol.

KOŠICE. Vedecká rada Technickej univerzity v Košiciach dnes prerokuje návrh na vymenovanie doc. Ing. Ľubomíra Jahnátka, CSc., za profesora v študijnom odbore elektroenergetika.

Inauguráciu ministra hospodárstva už odobrila vedecká rada fakulty elektrotechniky a informatiky, aj keď uchádzač o významný akademický titul nespĺňa všetky záväzné kritériá vydané ministerstvom školstva.

Profesor bez praxe

Nevyhnutnou podmienkou na začatie menovacieho konania je najmenej päť rokov pedagogickej činnosti od získania titulu docent v študijnom odbore, v ktorom sa má uchádzačovi udeliť profesorský titul. Do dĺžky učiteľskej praxe sa počíta len čas, počas ktorého mal uchádzač pracovný pomer s vysokou školou, viedol prednášky alebo semináre a bol školiteľom doktorandov.

Docentúru získal Jahnátek v roku 2004. Aby splnil základné kritérium na získanie profesúry, posledných päť rokov mal teda učiť v odbore elektroenergetika a mal by byť zamestnancom školy, na ktorej sa odbor vyučuje.

Jahnátek, podľa zistení denníka SME nebol a nie je zamestnancom fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorá ho na profesúru navrhla, a na škole ani nevyučoval. Pre denník SME to nepriamo potvrdil prodekan fakulty Roman Cimbala.

Na otázku, či má s fakultou uzavretý pracovný pomer, odpovedal stručne: „Nie, nemá." Napriek tomu tvrdí, že Jahnátek všetky kritériá na vymenovanie za profesora splnil.

Školiteľ

V súhrnnom hodnotení plnenia kritérií na získanie titulu vedecká rada uvádza, že Jahnátek vyškolil dvoch doktorandov. Aj táto pedagogická aktivita má vážne trhliny.

Peter Košťál, ktorého mal počas doktorandského štúdia viesť, obhajoval dizertačnú prácu v odbore technika a mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. S elektroenergetikou nemá nič spoločné.

Jahnátek bol aj školiteľom Eduarda Zvolenského. Doktorand obhájil dizertačnú prácu v odbore elektroenergetika v januári tohto roku na Technickej univerzite v Košiciach.
Podiel ministra na jeho príprave bol minimálny. Zvolenského viedol od septembra 2007, keď náhle zomrel jeho predchádzajúci školiteľ Vladimír Chladný.

„Práca bola v tom čase krátko pred dokončením, akurát sa robili nejaké úpravy," povedal pre SME Zvolenský. Ako spresnil, s Jahnátkom konzultoval prácu „tri až štyrikrát", aj to telefonicky. „Osobne sme sa stretli raz, nejako pred odovzdaním."

Inauguračná prednáška

Súčasťou menovacieho konania je inauguračná prednáška. Ľubomír Jahnátek ju predniesol pred vedeckou radou fakulty 18. 6. tohto roku. Minister si zvolil tému Stratégie energetickej bezpečnosti elektrizačnej sústavy Slovenskej republiky.

Stratégia energetickej bezpečnosti SR s výhľadom do roku 2030 je materiálom ministerstva hospodárstva, na ktorom sa podieľali tímy odborníkov.
Je pod ňou podpísaný aj Michal Kolcun, vedúci Katedry elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach.

Fond národného majetku ho v roku 2007 dosadil do funkcie podpredsedu predstavenstva Východoslovenskej distribučnej, a. s., kde zastupuje štát.
Kolcun je aj predsedom inauguračnej komisie, ktorá má rozhodnúť o Jahnátkovej profesúre.

Univerzitní učitelia sú rozhorčení, kandidát na profesúru mlčí

Rozdávanie akademických titulov za cenu obchádzania kritérií vzbudzuje podozrenie z korupcie.
Návrh na vymenovanie Ľubomíra Jahnátka za profesora v odbore elektroenergetika považuje väčšina vysokoškolských učiteľov v Košiciach za výsmech akademickej obce.

Nechápu, ako sa môže absolvent Chemicko-technologickej fakulty SVŠT v Bratislave, odborník na makromolekulárnu chémiu a materiálové inžinierstvo, uchádzať o profesúru v diametrálne odlišnom odbore. A ako ho môže vedecká rada vôbec schváliť.

Etický problém

„Predovšetkým je to etický problém," hovorí profesor matematiky Lev Bukovský, bývalý rektor Univerzity P. J. Šafárika, člen Akreditačnej komisie, Učenej spoločnosti SAV a Academia scientiarum et Artium Europaea v Salzburgu.

Rozdávanie akademických titulov, vyrábanie docentov a profesorov za cenu obchádzania stanovených kritérií podľa neho vzbudzujú podozrenie z klientelizmu či dokonca korupcie. „Ľudia z mocenských štruktúr by sa počas výkonu verejnej funkcie nemali uchádzať o akademické tituly. Posudzovateľ ťažko dokáže objektívne zhodnotiť jeho odborné kvality. To apriori vzbudzuje podozrenie, že sa vysokopostavený človek škole akýmsi spôsobom zavďačí," myslí si profesor Bukovský.

Sivá eminencia

Za návrhom na Jahnátkovu profesúru stojí dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity Liberios Vokorokos.

Vedecká rada Technickej univerzity sa dnes bude zaoberať aj ďalším jeho návrhom na vymenovanie profesora. O titul v odbore informatika sa uchádza Ján Plávka.

Viaceré zdroje potvrdili, že Plávka, vysokoškolský učiteľ, súčasný šéf katedry matematiky na fakulte, ktorú vedie Vokorokos, nepracoval a nepracuje v odbore informatiky. Tá nie je podľa akreditačnej komisie ani medzi príbuznými odbormi matematiky.

Sám Vokorokos má za sebou bleskovú kariéru. Deväť rokov po skončení štúdia na elektrotechnickej fakulte technickej univerzity získal v roku 2001 titul PhD., o rok neskôr sa stal docentom a v priebehu ďalších troch rokov ho menovali za profesora. S médiami Vokorokos nekomunikuje.

Na dvoch stoličkách

Minister Jahnátek okrem výkonu vládnej funkcie je zároveň zamestnancom Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave.

Minister má so školou podpísanú pracovnú zmluvu od septembra 2003 do júna 2010.
„Je interným zamestnancom školy. V súčasnosti má skrátený úväzok," dozvedeli sme sa na fakulte.
Podľa prodekana fakulty Jozefa Šáblika Jahnátek je špičkový odborník: „V rámci materiálového inžinierstva učí u nás výrobu plastov," povedal.

Na portáli Slovenskej technickej univerzity je pri mene Ľubomíra Jahnátka poznámka: „Užívateľ dosiaľ nikdy nečítal univerzitnú poštu."

Jahnátek mlčí

Minister Jahnátek na otázky SME odmietol odpovedať.
„Pán minister nerád prezentuje aktivity, ktoré sú súkromného charakteru, v médiách. Ide o vedecké aktivity, ktoré docent Ľubomír Jahnátek bude ako vždy riešiť na akademickej pôde," napísal hovorca ministerstva Branislav Zvara.

„Ministerstvo školstva SR nepovažuje za správne vyjadrovať sa k prebiehajúcemu konaniu a vstupovať takto do samosprávnej pôsobnosti vysokej školy," reagovala na otázky denníka SME hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

Mikuláš Jesenský
Doktorand a školiteľ sa stretli raz

Ľudovít Jahnátek bol podľa hodnotiacich kritérií školiteľom doktoranda EDUARDA ZVOLENSKÉHO. V roku 2007 ministra vymenovali namiesto Vladimíra Chladného, ktorý náhle zomrel.

Chladného uznávali domáce i zahraničné odborné kruhy ako špičkového odborníka v oblasti elektroenergetiky. Paradoxne, profesúry sa nedočkal. Údajne nespĺňal predpísané kritériá.

Aká bola téma vašej dizertačnej práce?

„Vplyv rezistencie oblúka v mieste poruchy na meranú impedanciu ochrany."

Kedy ste začali a ukončili doktorandské štúdium?

„Štúdium som začal niekedy v októbri 2004, prácu som obhajoval koncom januára tohto roku."

Vaším školiteľom bol pôvodne Vladimír Chladný, ktorý však v auguste 2007 náhle zomrel. Kedy bol pán Jahnátek vymenovaný za školiteľa?

„Niekedy koncom leta 2007. Presne neviem."

V tom období v akom štádiu bola vaše dizertačná práca?

„Tesne pred dokončením. Akurát sa robili nejaké úpravy."

Okrem formy menil ste pod vedením Jahnátka aj obsah?

„Bol som už po takzvanej minimovke, ktorá sa robí v polovici doktorandského štúdia. Tú som robil niekedy v roku 2006, teda pred smrťou docenta Chladného. Práca už bola v podstate hotová až na nejaké drobnosti."

Ovplyvnil pán Jahnátek významným spôsobom obsah práce?

„Do obsahu sa už nedalo veľmi zasahovať."

Koľko konzultácií ste mali s pánom Jahnátkom? Koľkokrát ste sa stretli?

„Väčšinou sme konzultovali telefonicky. Hádam tak tri, štyrikrát. Osobne sme sa stretli raz, nejako pred odovzdaním práce."

Považujete pána Jahnátka za odborníka v oblasti, ktorej ste sa venovali?

„Myslím si, že má dobrý prehľad, čo sa týka elektroenergetiky. Ja osobne by som nejaký problém v tom nevidel."

Aký je váš názor na menovanie pána Jahnátka za profesora v oblasti eletroenergetiky? Myslíte si, že si ho zaslúži?

„Mne je to dosť ťažké hodnotiť."

(sen)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 829
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 781
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 933
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 594
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 942
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 664
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 102
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 585
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 496
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 339
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Začínajú s plošným testovaním (minúta po minúte)

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené na celoplošné testovanie na Covid-19.

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.

Mesto Prešov chce predať dom v Soľnej Bani jeho nájomcom

Krajňák nesúhlasí s takýmto zbavovaním sa majetku.

Soľná Baňa. Vľavo dom ešte vo vlastníctve mesta, vpravo pamiatka koniareň.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop