Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Hoci je Ibrahim Maiga herec, spevák a zabávač pôvodom z Mali, pokúšal sa dostať do Európskeho parlamentu za Slovensko

Na Slovensko pricestoval na prelome režimov, teda v čase, keď bola multikulturálna pestrosť v našich končinách čosi nezvyčajné. Ibrahim Maiga pochádza z Mali, má 17 súrodencov a je o ňom známe, že nevie presne, koľko má rokov.

Ibrahim Maiga do každej svojej piesne vkladá srdce a myšlienky, ktoré chce svetu povedať.Ibrahim Maiga do každej svojej piesne vkladá srdce a myšlienky, ktoré chce svetu povedať. (Zdroj: Veronika Janušková)

Tento zaujímavý človek bol svojho času jedným z najväčších objavov slovenského šoubiznisu. Jeho kariéru odštartoval film Fontána pre Zuzanu 2. A práve s muzikálom s rovnomenným názvom, v ktorom slovenskí a českí umelci odspievali najväčšie hity seriálu, navštívil pred časom aj Košice. Pri tejto príležitosti sme sa s ním pozhovárali o jeho minulosti, úspechoch i neúspechoch, ale aj o jeho kandidatúre do Európskeho parlamentu.

Mali sa nachádza v stredozápadnej Afrike. Hlavné mesto Bamacco je asi šesťkrát väčšie ako Bratislava. "Je tam aj mnoho menších miest, veľkých asi ako Trnava. Nie sú také rozvinuté ako mestá v Európe a je tam iná architektúra. Prevládajú akési rodinné domčeky. O kmeňoch sa dá hovoriť až po prechode hlboko do vnútrozemia," hovorí Ibrahim "Ibi" Maiga. On sám sa narodil v mestečku Mobti, neskôr sa presťahoval do hlavného mesta. "Otec bol významným politikom. Získal asi desať štátnych vyznamenaní. Mama bola stále doma, starala sa o domácnosť."

Väčšina miestneho obyvateľstva sú moslimovia. S Ibiho detstvom sa teda spájal pre nás zvláštny jav - otcovo mnohoženstvo. Jeho biologickou mamou bola otcova prvá žena. "Ja som však bral ako moju mamu aj tie ostatné. Európania to nedokážu pochopiť. So súrodencami sme to vnímali pozitívne, úplne prirodzene. Rovnako všetkých 17 súrodencov pokladám za mojich vlastných."

Ibi na vysokej škole študoval "stavbarinu". "Konkrétne vodné hospodárstvo a vodné stavby. Kvôli tomu som vlastne v roku 1987 pricestoval do Prahy." Po rozdelení Československa sa presťahoval do Bratislavy, kde pokračoval v štúdiu. "Mal som isté obavy, nevedel som, aké to tu bude," spomína na zmenu nášho režimu po roku 1989. "Najprv som z toho mal zmiešané pocity, no časom sa to zlepšovalo."

V Bratislave sa Ibi spoznal s tanečníkom Fredym Aisym. Neskôr sa ukázalo, že šlo o osudové stretnutie. Práve tento človek totiž nepriamo ovplyvnil štart jeho kariéry. "Fredy sa chcel dostať do filmu Fontána pre Zuzanu 2. Napokon neuspel, no mňa si tam nechali." Šlo o jeho prvé herecké skúsenosti. Niečo už odohral aj predtým, no len v malom amatérskom divadielku.

Fontána pre Zuzanu bol významný filmový projekt, ktorý ovplyvnil či odštartoval kariéru nejedného herca alebo speváka. Ibi kvôli angažmán v tomto filme zanechal štúdium a rozhodol sa venovať naplno herectvu. Našli sa ľudia, ktorí tento krok nevnímali pozitívne a dá sa povedať, že ho aj odsudzovali. Aj dnes sa stretáva s mnohými neprajníkmi, ktorí tvrdia, že prerazil len vďaka tomu, že bol prvým černochom v branži. "Niektorí mi to hovoria dodnes a niekedy aj priamo do očí. Ja to neriešim. Beriem to tak, že problém má ten, kto ho chce mať. Nemyslím si, že som neviemaký herec, no mnohí ľudia si ma obľúbili, a to je hlavné." Spočiatku teda na Slovensku zažil aj dusnú atmosféru, odsudzovanie a narážky ľudí, ktorí by ho najradšej videli späť v Mali.

Fontáne pre Zuzanu síce kritici vytkli mnoho nedostatkov a hodnotili ju ako podpriemernú snímku, no zaznamenala veľký divácky ohlas. Mnohým ľuďom sa takto vryl do pamäte obraz muža čiernej pleti, žijúceho na Slovensku. Ibi sa stal známym. Okamžite prišli nové ponuky na rôzne filmové a divadelné projekty. "Stal som sa aj prvým čiernym hercom v Národnom divadle. Neskôr som účinkoval aj v divadle Korzo '90." Každá hra je pre herca špecifická, aj on si však medzi nimi nájde tie najobľúbenejšie. "Asi prvou, na ktorú si spomeniem, bola hra Lulu. Účinkovalo tam mnoho veľkých osobností od Mariána Labudu a Michala Dočolomanského až po Dušana Jamricha a ďalších." Ibi si pochvaľuje aj spoluprácu s niektorými hercami v Korze 90. Tam sa mu napríklad páčilo vystupovanie v hre Kabaret Juraja Nôtu a hranie s Adym Hajdu. Významná pre jeho kariéru bola aj hra Klietka bláznov režiséra Jozefa Bednárika v divadle Nová scéna.

Okrem hereckej kariéry sa Ibi začal venovať aj hudbe. Jeho prvé úspechy a podnety pracovať aj v hudobnej branži prišli rovnako ako pri herectve prostredníctvom filmu Fontána pre Zuzanu 2. "Chceli, aby som naspieval duet ´Mama Kami´ s Paľom Haberom. Táto pesnička potom mala slušný úspech." V hudobnej produkcii pokračoval aj naďalej, výsledkom čoho boli dva autorské albumy a osem singlov.

Keďže Ibi študoval technický smer a jeho otec bol politikom, je zvláštne, že sa dal na prácu v umeleckej oblasti. "Je to rovnaké ako pri herectve. Vždy počúvam srdce. Práve pracujeme s Oskarom Rózsom na ďalšom CD, ktoré by malo čoskoro uzrieť svetlo sveta. Nepôjde pritom o nejakú komerčnú hudbu. Skôr to bude také etno." Mnoho ľudí považuje jeho hudbu len za akúsi paródiu, niečo, čo má pobaviť. Podľa Ibiho to však nie je len o Afričanovi spievajúcom po slovensky. Má aj vážne pesničky. "V repertoári mám približne 35 piesní. Do každej z nich vkladám svoje srdce, myšlienky, ktoré chcem svetu povedať. Nie je to len o zábave." "Hity", akým bol napríklad "Čierna bača", však zrejme veľa myšlienok nevyjadrovali..

V roku 2002 bola silne medializovaná kauza jeho autonehody. S vtedy ešte 17-ročnou herečkou Mirkou Partlovou blízko bratislavského Čunova havarovali na skútri. Veľa sa diskutovalo o tom, či to bola alebo nebola jeho vina, nápadné bolo aj napätie medzi ním a mladou herečkou. Isté však bolo, že obaja utrpeli vážne zranenia. Ibi si pri havárii poškodil pečeň a po operácii dostal pankreatitídu. Toto obdobie bolo najťažším v jeho živote. Dnes však už na túto udalosť zabudol, ba dá sa povedať, že ho aj v niečom inšpirovala. "Keď som ležal v nemocnici, uvedomil som si, že som bol blízko smrti. Vtedy som si povedal, že chcem, aby tu po mne niečo ostalo. Rozhodol som sa napísať autobiografickú knihu o tom, čo som doposiaľ zažil." Takto vznikol zatiaľ jeho jediný spisovateľský počin „Slovensko, osud môj, ty kokso!"

Od natáčania filmov Fontána pre Zuzanu 2 a 3 už prešlo zopár rokov. Ibi postupne vymizol z televíznych obrazoviek aj divadelných dosiek. Aj on si uvedomuje, že záujem o neho klesol. "Je to prirodzené. Môj otec hovoril, že ani lietadlo nikdy hore neparkuje. Pokles záujmu je normálna vec. Generácia, ktorá ma obľubovala, z toho už vyrástla a tá nová ma nepozná až tak dobre." Paradoxom je možno to, že keď chodí po rôznych vystúpeniach, všíma si, že ho české publikum vníma pozitívnejšie ako slovenské.

Ibi tvrdí, že nie je typ, ktorý by sa silou-mocou tlačil na obrazovky. "Znie to neskromne, no ja naozaj nemám záujem prosiť sa niekomu, aby ma obsadil do nejakého projektu. Nie som taká povaha. Navyše by to podľa mňa nemalo význam. Nevystupoval by som pred publikom, ktoré ma nemá rado. Radšej pôjdem niekam, kde ma ľudia berú a tešia sa na mňa." Na nedostatok práce sa však nesťažuje. "V súčasnosti pracujem na českom seriáli, ktorý by sa mal na obrazovky dostať v septembri. Budú tam so mnou hrať napríklad Marián Labuda či Marta Sládečková. Bude zasadený do 60. rokov a bude zobrazovať vtedajší muzikálny život." Dôležitým Ibiho projektom je aj séria megakoncertov Fontána pre Zuzanu, s ktorým cestuje po Slovensku a Česku.

Keby mal povedať, či je skôr hercom, spevákom alebo zabávačom, vybral by si tretiu možnosť. "Chcem pre ľudí niečo robiť. Nechcem, aby som sa mal dobre len ja, ale aj oni. Rád im na tvárach vyčarujem úsmevy. Chcem, aby boli všetci usmiati a šťastní. To je moja filozofia." V súkromí vraj nedokáže tráviť čas so smutnými ľuďmi, preto sa obklopuje práve typmi, ktoré sa rady smejú.

Možno zvláštnym javom je to, že je ešte stále slobodný. Hoci je na Slovensku vyše 20 rokov, Ibiho žiadna žena "neulovila". "Neviem, čím to bude. Možno tým, že mám latku položenú príliš vysoko. Chcem si nájsť partnerku, s ktorou si budem dokonale rozumieť a ktorá bude mať rovnaké názory ako ja." Pre jeho fanúšičky je tu dobrá správa - Ibi nemá ani priateľku. Pocity samoty má občas aj on. Aj z toho dôvodu pravidelne navštevuje rodinu v Mali. "Chodím za nimi najmä, keď sú sviatky. Oni sem neprídu. Je to drahé a náročné. Mama je už navyše veľmi stará."

Naposledy Ibi rozvíril mediálnu hladinu svojou kandidatúrou do Európskeho parlamentu. "Rozhodol som sa tak, lebo chcem pomáhať ľuďom. Počul som hlasy, že to robím pre peniaze. Nie je to pravda, nie som ten typ. Žijem si poskromne a je mi dobre. Okrem toho si myslím, že mám lepšie schopnosti ako polovica europoslancov, ktorí tam sedia dnes. Základom môjho programu sú ľudské práva, zmazanie rozdielov medzi ľuďmi a sociálna sféra."

Na Slovensku sa totiž zoznámil aj s pre neho dovtedy nepoznaným fenoménom - rasizmom. "Najmä v časoch, keď som ešte študoval, som sa viackrát stal terčom rôznych rasistických útokov. Bolo to nepríjemné. Smutné je, že sa s tým sem - tam stretnem aj dnes. Neriešim to však. Rasistické postoje uznávajú najmä ľudia so zlou výchovou, ktorí sú plní nenávisti a chcú sa niekam zaradiť. Sčasti sú aj obeťou, pretože nemajú nikoho, kto by im ukázal, čo je a čo nie je pravda."

Vstupom do politiky by Ibi predsa len začal kráčať v otcových šľapajach. Nebojí sa pritom, že ho politické strany, ktoré ho podporujú, len využijú. "Samozrejme, že si mojou podporou chcú vylepšiť imidž. No podľa toho, čo mi ukázali a po prečítaní ich programu. nemám nič proti. V europarlamente je navyše to, aká strana ma podporovala, podľa mňa nepodstatné." Ako je známe, dosť hlasov na zvolenie napokon nedostal...

Ibiho pracovné plány do budúcnosti nie sú sú prehnané. "V súkromí si nejaké veľké plány nerobím. Momentálne som šťastný a spokojný. Založenie rodiny a podobne sú veci, ktoré ja osobne neovplyvním. Myslím, že prídu samy."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 609
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 232
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 162
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 871
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 632
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 417
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 786
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 141
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 958
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 620
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Správny smer si niektorí vodiči vyberajú v poslednej chvíli.

V Kolinovciach pri povodniach zasahujú s polstoročnou technikou

Rozvodnený Hornád zaplavuje obec v okrese Spišská Nová Ves pravidelne.

Dobrovoľným hasičom v Kolinovciach slúži 48-ročná avia.
Anna Jurčenková.

Rábek bol v karanténe štrnásť dní. Aj tak chcú hádzanári Prešova vyhrať

S francúzskym tímom Nimes pricestoval i Košičan Paul.

Za Nimes chytá aj Slovák Teodor Paul.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na celoplošné testovanie budeme potrebovať zhruba 48-tisíc ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Vzorky na antigénne testy odoberú výterom z nosohltana.
Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Vláda sa spolieha na ľudí, ktorých nemá

Slovensko má chronický nedostatok zdravotníkov.

Peter Tkačenko

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy

Slovensko eviduje celkovo 98 úmrtí na Covid-19.

Ilustračná fotografia.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop