Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Kedysi bolo tetovanie výsadou kriminálnikov, dnes je to čoraz obľúbenejší módny doplnok

Nie je to tak dávno, čo sa tetovanie považovalo za čosi negatívne. Pred rokom 1989 sa totiž obrázkami na koži mohli pochváliť väčšinou len kriminálnici a ich výtvory mali navyše k umeniu veľmi ďaleko. Ostatné takmer dve desaťročia sa na tetovanie pozerá ú

Pepo práve tetuje ornament na rameno zákazníčky.Pepo práve tetuje ornament na rameno zákazníčky. (Zdroj: Róbert Bejda)

plne inak. Vydarená "kerka" sa považuje za pekný módny doplnok a bežné sú aj tetovania celej ruky či lýtka. Aká je situácia v Košiciach, na to sme sa opýtali v štúdiu Look Tattoo, kde sme vyspovedali Pepa, Petra a Zuzanu.

Záujem o tetovanie možno rozdeliť medzi mužov a ženy tak pol na pol. Vekovo však prevládajú mladšie a stredné ročníky. Tie vnímajú obrázky na koži viac ako módu, kým väčšinu ich rodičov ešte stále neopustili staré predsudky. "Nedá sa však povedať, že starší k nám do štúdia nechodia," tvrdí Pepo, ktorý sa tetovaniu venuje 12 rokov. "Najstaršieho sme tu mali 60-ročného muža, ktorý si dal pretetovať starý ornament. Rokmi mierne vybledol a on si dal cezeň urobiť nový."

Spodná veková hranica na tetovanie je 18 rokov. Kto má menej, potrebuje súhlas rodiča. "Buď príde rodič s dieťaťom, alebo si súhlas overíme telefonicky. Mali sme aj prípad, že matka prišla so 16-ročným chlapcom, no tých sme od ich zámeru odhovorili. Kým dieťa rastie, pokožka má tendenciu naťahovať sa a to by mohlo tetovanie zdeformovať. Preto je lepšie s rozhodnutím počkať až na koniec vývinu. Navyše, nálady a chute sa u mladých menia. Čo sa im páči v šestnástich, nemusí platiť o tri či štyri roky. Pri tetovaní pritom platí, že je na celý život."

Rizikové sú najmä mená a vety ako napríklad IVETA, MILUJEM ŤA! Po Ivete totiž môže prísť Jana a tej sa určite na ruke frajera meno jej predchodkyne páčiť nebude. Aj rôzne symboly, ktorá sa za mlada môžu považovať za frajerinu, sa o 10 či 20 rokov stanú nepohodlnými. Pravda, v krajnom prípade sa dá nevhodný nápis alebo obrázok odstrániť zbrúsením laserom. Stopy však nikdy nezmiznú a sú viditeľné najmä po opálení. Preto je vhodnejšie, prekryť staré tetovanie novým.

Motívov, ktoré môžu ozdobiť ľudské telo, sú tisíce. Zhruba sa však dajú zadeliť do 13 skupín. Jednoduchými jednofarebnými "kerkami" počnúc, zložitými a viacfarebnými ornamentmi či obrázkami končiac. "Každému sa páči niečo iné," vraví Pepo. Okrem jednoduchých 'keriek' najviac letia ornamenty a portréty. Zvieracie a ľudské tváre. Tí náročnejší si žiadajú aj farebné tetovanie." Z ľudského tela sú najčastejšie využívané ruky, nohy, lopatky a krk. Ak sú "obsadené", na rad prichádza celý chrbát. "Niekomu stačí jedno tetovanie, ale sú aj takí zákazníci, ktorí k nám chodia opakovane. Maximálne, čo si u nás dal niekto potetovať, je asi šesťdesiat percent tela."

Skryť Vypnúť reklamu

Maximálne sústredenie

Z technického hľadiska je tetovanie narušením štruktúry kože s cieľom nanesenia farby. Ihla môže byť jedna, ale väčšinou ich v tetovacom strojčeku kmitá naraz viac. Obvykle tri či štyri, ale pri tieňovaní aj 30. Ide teda o tisíce malých vpichov, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria obrázok. Množstvo farby vo vpichu vytvára tieňovanie a je len na trpezlivosti a zručnosti tetovača, ako sa mu podarí pôvodný zámer zrealizovať. "Najprv sa na pokožku nanesie obťah," vysvetľuje Pepo obvyklý postup. "Ako prvé sa tetujú hlavné obrysy, potom sa tieňuje alebo vypĺňa. Sú miesta, kde to klienta bolí viac a kde menej. Každý má svoj tzv. prah bolesti inde. Najcitlivejšie je brucho a oblasť slabín. Tvár a krk možno zaradiť tak do stredu. Ihlu klient cíti ako pálenie."

Ak sa tetuje jednoduchá "kerka", za hodinu je hotová. Zložitejšie obrázky trvajú dlhšie a na tie skutočne náročné sa chodí do štúdia opakovane. Štyri hodiny je totiž maximum, čo ľudské telo na jednej procedúre znesie. "Potom koža začne byť podráždená, môže opúchať a bolesť sa stáva neznesiteľná. Preto sa tetovanie preruší a pokračuje približne o dva týždne. A ak treba, tak potom opäť o ďalšie dva." Prestávka sa zíde aj tetovačovi. Byť štyri hodiny maximálne sústredený, to dá poriadne zabrať. Veď stačí niekoľko vpichov "vedľa" a celá práca môže byť zmarená.

Kto si myslí, že počas tetovania vedie Pepo s klientom siahodlhé rozhovory, je na omyle. Žiadne debaty o politike alebo čo včera dávali v televízii. "Pri práci musím byť sústredený a nič nesmie odpútavať moju pozornosť," vysvetľuje. "Klientovi odpoviem iba na otázky, ktoré súvisia s tetovaním. Ako ho ošetrovať, čoho sa má vystríhať a podobne. Inak sme obaja ticho. Spomínané rady sa týkajú hlavne ošetrovania čerstvého tetovania. Prejsť po slnku sa dá, aj krátke sprchovanie je dovolené. No kým sa pokožka zahojí, zakázané je kúpanie, hlavne na verejných priestranstvách a zámerné opaľovanie či návšteva solária. Hrozí totiž riziko infekcie." Hoci sú z týchto dôvodov na tetovanie najvhodnejšie zimné mesiace, záujem je celoročný. Pravda, najväčší nápor je pred letnou sezónou. Vtedy si mnohí ľudia spomenú, že by nebolo od veci skrášliť si telo nejakou "kerkou".

Každé tetovacie štúdio ponúka širokú škálu motívov a Look Tattoo nie je výnimkou. V katalógoch má na výber jednoduché ornamenty aj zložité obrázky. Je len na zákazníkovi, či si vyberie niečo z hotovej ponuky alebo má vlastnú predstavu. "Klienti si bežne nosia svoje návrhy," vraví Pepo. "Alebo mi priblížia, čo chcú a ja im motív nakreslím. Nikdy sa nepýtam, prečo si niekto dáva vytetovať to alebo ono. Ale už sa stalo, že som niekoho od jeho zámeru odhovoril a poradil mu, čo by sa mu hodilo viac."

Ak si myslíte, že Košičania túžia mať vytetované to isté, čo niektorá filmová hviezda či známy športovec, ste na omyle. Napodobňovanie nie je v móde, každý chce byť originálny. "Ale mal som prípad, že si dal jeden Košičan vytetovať na lýtko portrét herca Jacka Nicholsona. Bol to záber z jedného staršieho filmu. Ojedinelé sú aj tetovania na intímne časti tela. Napríklad na miesta, ktoré inak zakrýva spodná bielizeň. V záujme oň prevažujú ženy a z motívov drobné ornamenty."

Pepo sa tetovaniu venuje už 12 rokov. Prvé svoje "kerky", ale boli len tri či štyri, urobil kamarátom ešte klasickou šijacou ihlou. Potom si zohnal skutočný tetovací strojček a jeho práce začali mať celkom inú kvalitu. "Veľmi mi pomohlo, že som celú základnú aj strednú školu chodil na výtvarný odbor ľudovej školy umenia. Lebo bez znalosti kreslenia sa tomuto remeslu venovať nedá. Veľa mi dal aj pobyt v Česku, kde som sa učil rôznym technikám v tetovacom štúdiu. Mám za sebou aj nejaké školenia." Začiatky vraj boli ťažké. "Boleli ma oči aj ruka. Ale časom som si zvykol a teraz v pohode zvládnem aj šesťhodinové tetovanie."

Skryť Vypnúť reklamu

Piercing ako šperk

Popri tetovaní rastie v ostatných rokoch záujem aj o piercing. Tomu sa v štúdiu Look Tattoo venuje Zuzana s Petrom. "Prevládajú mladí, ale aj tu je vekové rozpätie rôznorodé," vraví Zuzana. "V poslednom čase som zaznamenala zvýšený počet mamičiek, ktoré si po pôrode, až zhodia nejaké kilá, dávajú piercing do pupku. Alebo sa stane, že si dá piercing nejaké dievča a jej mame sa to zapáči natoľko, že príde do štúdia aj ona. Samozrejme, dá si niečo nenápadné a jemné, napríklad malý kamienok nad peru alebo do nosa."

V poslednom čase "letí" aj tzv. mikrodermal. Je iný než klasický piercing, ktorý tvoria dve guľôčky, spojené tyčkou. Mikrodermal sa využíva tam, kde z druhej strany prepichnutej kože nie je priestor na ukotvenie. Kým klasický piercing sa aplikuje na líce, ucho či nos, mikrodermal sa dá dať napríklad na ruku alebo pri oku. Vyzerá ako malá guľôčka alebo kamienok, ktorý má ukotvenie ukryté pod kožou. Veľmi pôsobivé sú tiež kombinácie takého piercingu s tetovaním. Niekoľko kamienkov dokáže dať peknému obrázku celkom iný rozmer.

Pery a nos sú miesta, ktoré v záujme o piercing prevládajú. Za nimi nasleduje pupok, obočie, brada alebo uši. Medzi mladými letí aj jazyk. Ani piercing na pohlavných orgánoch už nie je tabu a je populárny aj na Slovensku. "Pamätám si na párik, ktorý si ho navzájom venoval ako darček. Na spestrenie intímneho života," spomína Zuzana. "Muži predo mnou ostych nemajú. Práve naopak. Zdá sa mi, že pred Petrom väčšinou uprednostnia mňa. Neviem, čím to je. Možno si myslia, že som jemnejšia," smeje sa... Určite však neplatí, že o intímny piercing majú záujem iba mladí. Zuza si napríklad spomenula na asi 50-ročného muža, ktorý si dal krúžok na penis. Vraj z recesie...

Hoci jeho "výroba" trvá neporovnateľne dlhšie, tetovanie znášajú ľudia akosi prirodzenejšie, než "krátky" piercing. Podľa Zuzy majú mnohí pred ihlou strach a zbytočné predsudky. "Pamätám si na slečnu, ktorá si myslela, že piercing na pupku bude fungovať ako antikoncepcia. Alebo že sa po prepichnutí jazyka stratia z neho chuťové bunky." Mnohé fámy vraj rozširujú samotní rodičia, aby svoje deti od piercingu odhovorili. Z ich autorskej dielne vraj pochádza aj povera, že ak ihla prepichne nejaký akupunktúrny bod, ochrnúť môže polovica tela. "Ženy, ktoré si niekedy neskôr plánujú založiť rodinu, nemusia mať ani obavy z prepichnutia bradaviek. Aj tak budú môcť dojčiť," tvrdí Zuza. "Aj ja ich mám prepichnuté a teraz som tehotná. V piatom či šiestom mesiaci, až sa začnú prsia ´nalievať´, treba piercing sňať a všetko bude O.K. Pravda, časom dierka zrastie. Takže ak sa bude chcieť žena k piercingu vrátiť, bude treba bradavku opäť prepichovať."

Podľa Zuzy sa mnohí ľudia pred jediným vpichom ihly doslova "klepali". Stres ich úplne ovládol. "Keď napokon tú krátku procedúru zvládli, a všetko z nich opadlo, vtedy to na nich prišlo. Začali sa im podlamovať nohy, haproval im cukor aj adrenalín." Kto si myslí, že ako prvú pomoc dostane klient poldeci slivovice alebo dve-tri facky, je na omyle. Zuza ho dá ľahnúť do vodorovnej polohy, nohy vyloží dohora a pridá pár studených obkladov. "Už sa mi to neraz stalo, takže prax mám. Horšie bolo, keď sa mi už vo dverách zvalil asi 20-ročný obrovský chlap. Ledva som ho dotiahla na lôžko..." Podľa Zuzy sa ľudia viac boja, než je na celom pichaní bolesti. A keď je po všetkom, povedia, že to nič nebolo...

Petra možno označiť za chodiacu reklamu. Pravidelne má na sebe, väčšinou na tvári, krku a uchu, okolo 50 percingov. Niektoré má natrvalo, iné obmieňa alebo dokonca ruší. "Zrušil som napríklad asi 10 piercingov, ktoré som mal na ruke, nad hánkami prstov. Bolo ro riskantné miesto, lebo ruky sa dosť často používajú. Niekoľkokrát sa mi podarilo piercing niekde zachytiť, napríklad vtedy, keď som dával ruku do vrecka. Nebolo to príjemné... Takej rane hrozila infekcia, preto som tie piercingy zrušil. Už sa to pomaly hojí, ale stopy po vpichoch ostanú dlhšie." Petrova priateľka za ním trochu zaostáva. Kovových ozdôbok má na tele "len" okolo 20...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 670
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 898
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 608
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 667
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 467
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 432
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 243
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 636
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 358
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 354
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné. Brixi: Nič sa nedá robiť

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.
Rozhovor

Hydrometeorológ: Je možné, že dlhú a tuhú zimu už nezažijeme

Ľudia počúvajú len polovicu toho, čo o globálnom otepľovaní hovoríme.

Hydrometeorológ Pavel Šťastný hovorí, že takmer 80 percent škôd pri povodniach vzniká po nevhodných ľudských zásahoch do prostredia.

Líder farmárov Oravec namieta košických krajských sudcov

Rozhodovať majú v prípade, v ktorom ho mal napadnúť expolicajt.

František Oravec po incidente na poli.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Kotleba môže všetko

Keď sa novinári pýtali polície, ako budú riešiť porušenie nariadení Kotlebom, odpoveď bola, že nijako.

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop