Korzár logo Korzár Košice

Košickým milovníkom jogy prednášal Paramhans Svámi Mahéšvaránanda

Dnešná doba je až príliš uponáhľaná. Človek má vždy pocit, že je v jednom kole a v permanentnom strese. Často teda hľadá únik. Miesto, kde by sa upokojil a načerpal nové sily.

(Zdroj: Róbert Sándor)

To miesto nemusí byť ani hmatateľné, niekedy stačí, ak sa myšlienkami prenesie do "inej dimenzie". Mnoho ľudí práve preto vyhľadáva jogu. Spájajú sa do skupín a spoločne sa jej venujú. Okrem bežných ľudí existuje mnoho majstrov, ktorí jogou doslova žijú. S jedným z nich sme sa stretli pred jeho prednáškou "Joga v dennom živote". Na otázky nám odpovedal Paramhans Svámi Mahéšvaránanda, známy ako Svámidží – indický guru a svätec.

Prvý dojem z tohto zvlášteho človeka je veľmi pozitívny. Majster Svámidží má v sebe silnú charizmu a pôsobí takým pokojným dojmom, že v jeho blízkosti máte aspoň na chvíľu pocit, že nič nie je také zlé ako vyzerá. Všetko, čo hovorí, má veľký zmysel. Napríklad, keď rozpráva o obyčajnej vode, ktorá, mimochodom, v Indii, jeho rodisku, obyčajná nie je. "Ľudia si nevážia vodu," hovorí Svámidží. "Ja som žil v púšti. Tam prší len málo. Sotva toľko, že trochu navlhnú šaty. Vždy keď sme si umyli ruky, umývali sme si ich nad najbližšou zelenou rastlinou, aby aj ona dostala vlahu. Keď sa dnes a tu pozerám na rieku, je to pre mňa úžasný pohľad."

Tento človek nie je na Slovensku prvýkrát. Chodil k nám ešte pred rokom 1989 a odvtedy sa k nám často a rád vracia. "Veľmi sa mi tu páči. Keby tu nebolo pekne, tak by som sa nevracal," smeje sa. "Slováci sú veľmi priateľskí a nádherní ľudia. Majú duchovnú energiu a to ma sem veľmi priťahuje. Ja v podstate uvádzam Československo, ako moju druhú domovskú krajinu. Toľko vzťahu mám k tejto krajine. Vraciam sa sem niekoľkokrát do roka. Aj počas komunistického režimu som tu bol niekoľkokrát. Dlhšie ako jeden mesiac, skoro dva mesiace. Môj život je aktívny vo viacerých krajinách."

Majster Svámidží spomína komunistov, no s tými sa do rozporov nedostal. Hoci väčšina veriacich s nimi mala veľké problémy. Ako však tvrdí učiteľ jogy, on bol výnimka. "Nie, ja som nemal žiadne problémy. Keď niekto iný ´urobil problém´, mal problém. Ale ja som nerobil problémy. Ja som len učil jogu a pomáhal ľuďom pochopiť samých seba, žiť zdravý a uvoľnený radostný život. Nemiešal som sa do politiky, politických, či fanatických aktivít. Navyše, joga v dennom živote sa aj komunistom páčila a ja som sem vždy chodil na oficiálne pozvania. A viete, že v tej dobe sa nič súkromne nedalo vyučovať. Teda ja som sa tu nestretol so žiadnymi problémami a vždy som sa tu cítil veľmi slobodne a šťastne."

Rodové korene Paramhansa Svámiho Mahéšvaránandu siahajú do krásnej, exotickej krajiny, ktorej však chýba to najvzácnejšie - voda. Možno práve preto si ju tunajší ľudia tak veľmi cenia, o čom svedčí aj spomienka o ktorú sa s nami Svámidží už podelil. "Narodil som sa v Rádžastháne v Indii. No v Európe žijem už štyridsať rokov. Rozvíjam systém ´Joga v dennom živote´, ktorý je vyučovaný po celom svete, vo vyše 35 destináciách. Mám veľa centier aj v Indii. Okrem toho, že veľa cestujem po svete, niekoľkokrát do roka navštevujem aj Indiu. Som vždy veľmi šťastný, keď môžem jogou pomôcť ľuďom."

India bola jeho domovom do 23 rokov veku. Posledných 40 rokov žije v Rakúsku. "Moja trvalá rezidencia je vo Viedni a je niekoľko dôvodov, prečo som sa rozhodol práve pre toto miesto. Prvým je osud. Pre každého je určené, kde bude žiť. Druhý dôvod je, že počas komunistického režimu v našich krajinách som sem chodieval veľmi často. A Viedeň bola najbližším miestom, aby som nemusel dlho cestovať. Rakúšania sú tiež veľmi priateľskí. Mám tam veľa duchovných aktivít. Rakúsko je mierová, mierumilovná krajina a je tam málo kriminality oproti ostatným krajinám. To sú dôvody, prečo som sa rozhodol natrvalo ostať tam."

Učiteľ jogy vytvoril systém s názvom "Joga v dennom živote, harmónia tela, mysle a duše". To bola aj téma jeho prednášky v Košiciach. Skladá sa z teoretickej časti a praktických ukážok cvikov. Okrem toho Majster Svámidží vysvetlil, prečo je dobré cvičiť jogu. "Rastúce fyzické a psychické nároky, nedostatok vnútornej pohody a rovnováhy, civilizačné choroby, vznik závislostí - to sú fenomény, ktoré sprevádzajú každodenný život. Čoraz častejšie ľudí trápi stres, nervozita, poruchy spánku, častá únava, depresie, problémy s koncentráciou, nesprávne držanie tela a dýchanie. Tiež bolesti chrbta a kĺbov, zlá telesná kondícia, nedostatok pohybu či zlé stravovacie návyky.

Jedným z východísk, ako dosiahnuť zmenu k lepšiemu, sú podľa Majstra Svámidžího jogové cvičenia. "Vo vašej krajine je ´Joga v dennom živote´ cvičená tisíckami ľudí. Skoro v každom meste, mestečku i na dedine. Okrem toho aj v mnohých kúpeľoch ako je Bardejov, Piešťany, Trenčianske Teplice. Hovorím aj o tom, ako získať rovnováhu fyzickú, mentálnu i sociálnu. Ako žiť bez stresu. Ako chápať svoje rodisko, rodnú krajinu a pomáhať svojej krajine. Hlavnou nosnou témou však je, ako harmonizovať telo, ducha, emócie, intelekt i myseľ a ako byť šťastným. Čo sa týka cvičení, sú veľmi jednoduché. Sú tam aj ťažšie, pre pokročilých, nezáleží teda, koľko má človek rokov."

Majster Svámidží má 63 rokov. Joge sa venuje celý svoj život. Prvýkrát si s ňou "potykal" ako štvorročný. Na otázku, prečo sa rozhodol práve pre jogu, sa usmial. "Moji rodičia cvičili jogu, moji priatelia cvičili jogu. My deti, keď sme mali asi štyri, päť rokov, hrali sme sa a tým sme zároveň cvičili. Dá sa teda povedať, že som vyrastal s jogovými aktivitami. Každý Ind má v krvi duchovnosť. Veď India je svätou krajinou, kde sa narodilo množstvo inkarnácií, duchovných. Je to krajina bohatá na duchovnú históriu. U mňa to teda prišlo nejako automaticky. Neskôr, keď som chodil k svojmu majstrovi, systematicky som cvičil hatha jogu – čo znamená fyzické cviky, modlitby a meditácie. Súčasťou hatha jogy je tiež učiť sa pomáhať druhým.

Joga v Indii dnes, ako hovorí majster, sa od tej európskej odlišuje. "Spôsob, akým ľudia praktizujú jogu v Indii je iný. Indi robia hlavne tú duchovnú časť jogy. Nie tak veľa asán (telesná jogová forma). Zameriavajú sa na ceremónie, obrady, modlitby, meditácie, opakujú mantru a pomáhajú si navzájom. Málo ľudí tam cvičí aj jogové cviky, lebo oni prevažne nie sú v strese. Vyvažujú to tým, že tvrdo pracujú. To sú ich cvičenia. No aj tí ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách, sa vracajú k joge."

Majster Svámidží síce pochádza z Indie, býva vo Viedni a jeho druhým domovom je Československo, no je aj veľkým cestovateľom. Prednášal v mnohých krajinách sveta a celú zem obišiel za posledných 40 rokov až 37-krát. "Prednášal som na mnohých miestach, napríklad v ústrednej budove OSN v New Yorku. Prednášal som politikom i ľuďom, ktorí sú závislí od drog. Tiež v kostoloch, chrámoch, centrách sociálnej pomoci, na vysokých školách, vo väzniciach, nemocniciach, rehabilitačných centrách. Skrátka na mnohých miestach. Jediné miesta, kde som málo chodil, bol Blízky východ. Tam majú striktné pravidlá viery a nič iné neprijímajú. No na druhej strane, na svete je veľmi veľa krajín, nemôžem byť teda úplne všade. Mojím problémom je čas. Pozývajú ma do rôznych krajín, no stáva sa, že musia na mňa čakať aj päť rokov."

Hoci veľa cestuje, Majster Svámidží až tak veľa cudzích jazykov neovláda. Hovorí anglicky, nemecky, hindsky a gudžarátsky (jazyk v Indii). Dokonca sa priznal, že rozumie aj pár slov v slovenčine, no keďže má vždy so sebou prekladateľa, nemá prečo sa náš jazyk naučiť.

Dnešná doba je príliš moderná a pretechnizovaná. Napriek tomu alebo práve preto sa mnoho ľudí uchyľuje k duchovným aktivitám. "Ľudia si k joge musia nájsť cestu," tvrdí Majster Svámidží. "Technika a peniaze nás neurobia šťastnými. Spôsobia jedine stres. Na celom svete každý štvrtý človek cvičí jogu. Rôzne druhy jogy. Stále častejšie si sú ľudia vedomí svojho zdravia a vnútorného mieru. Mnohé krajiny organizujú jogu pre svojich zamestnancov v čase obedných prestávok. Kto cvičí pol hodiny denne jogu, je schopný lepšie pracovať. Takí ľudia sú viac koncentrovaní a sú menej nervózni. Niektoré firmy, podporované zdravotnými poisťovňami, nabádajú ľudí, aby cvičili jogu. Jogíni sú totiž menej chorí a poisťovne s nimi majú menšie výdavky."

Reakcie od ľudí "zbiera" aj samotný Majster Svámidží. Ako hovorí, sú vždy pozitívne. Väčšinou za ním prídu po prednáške, prípadne mu napíšu, že sa im to páčilo. Často ho žiadajú aj o radu. "Dávajú mi mnoho otázok. Pýtajú sa hlavne na zdravie. Povedia, že majú taký a taký problém a čo s tým môžu urobiť, ako ho majú riešiť. Tiež ich zaujímajú rôzne duchovné otázky. Doteraz som, vďaka Bohu, nemal na svojich cestách žiadne nepríjemné skúsenosti. Pretože ja nehovorím nič, čo by bolo proti niekomu, proti nejakému náboženstvu."

Majster Svámidží pôsobí ako veľmi zásadový človek. Keďže žije jogou a je vegetariánom, zaujímalo nás, či má vôbec nejaké zlozvyky. Táto otázka ho veľmi pobavila. "Mnoho," smeje sa, no vzápätí dodáva: "Nie, nemám. Nemám totiž na ne čas." Na záver rozhovoru poslal učiteľ jogy jeden odkaz Košičanom. "Želám všetkým v prvom rade veľmi dobré zdravie, harmóniu, mier, šťastný a dlhý život a nech im Boh žehná."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 297
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 769
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 580
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 762
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 744
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 395
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 692
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu