"V poslednom čase sa v mojej záhradke na Moravskej ulici premnožili hnedé slimáky bez ulity," prišiel sa nám posťažovať jeden z našich čitateľov. "Sú všade a požierajú všetku zeleninu. Chutí im najmä fazuľa, kapustu a šalát. Každý deň ich zbieram aj trikrát a potom vyhadzujem rybám do Hornádu. Vo vedierku ich mám niekedy aj päťdesiat. Keď je sucho, neukazujú sa, no len čo zaprší, vyroja sa spod zeme. Tento problém netrápi iba mňa, ale aj ostatných záhradkárov v okolí. Rozmnožili sa už minulý rok a odvtedy sa ich nevieme zbaviť. Nedá sa s tým niečo urobiť? Ako sa dajú odstrániť, aby som ich nemusel stále zbierať. A ak ich hádžem rybám do Hornádu, nemôže to rybám nejako ublížiť?"
O vyjadrenie k tomuto záhradkárskemu problému sme požiadali Botanickú záhradu pri Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (BZ UPJŠ). "Veľmi pravdepodobne je to druh slizovec hrdzavý (Arion rufus)," vysvetľuje Martin Suvák, fytopatológ z BZ UPJŠ. "Pochádza zo západnej Európy a k nám sa rozšíril už dávnejšie. Často sa hojne vyskytuje práve v blízkosti človeka na záhradách, kde môže spôsobiť značné škody na pestovaných rastlinách. Ako všetky slimáky, aj tieto sa rozmnožujú vajíčkami, kladenými v zhlukoch na vlhké miesta v substráte. Kolísanie početnosti v jednotlivých rokoch môže byt spôsobené tým, že na danú lokalitu sa dostali iba nedávno, pripadne tu boli už skôr. Avšak vďaka priaznivým podmienkam v týchto rokoch (počasie, potrava, úkryty, absencia prirodzených nepriateľov) sa mohli viac premnožiť.
Ryby, ktoré konzumujú tieto slimáky, by z toho nemali mať žiadnu ujmu na zdraví. Záhradkári majú niekoľko iných možností ako ich vykynožiť. "Existujú chemické prípravky proti slimákom, ktoré sa umiestňujú ako otrávené návnady. Tie treba pravidelne obnovovať a nie všetky sú vhodné s ohľadom na prostredie. Ďalšou možnosťou je použitie biologických prípravkov na báze parazitických háďatok druhu Phasmarhabditis hermaphrodita. Dajú sa aplikovať zálievkou či postrekom a funguje to dlhodobejšie. Po infekcii háďatkami napadnuté slimáky hynú a stávajú sa zdrojom infekcie pre ďalšie slimáky. Potom sú tu ďalšie parazitické alebo dravé druhy, živiace sa slimákmi, ktoré sa bežné vyskytujú nielen v prírode, ale aj na záhradách (dravé chrobáky – napr. bystrušky, alebo žaby a ježe...)."
Trvalé vyhubenie nikdy nie je celkom zaručené, keďže tento druh je dosť rozšírený. Takže aj keby sa ho podarilo na nejakej lokalite vyhubiť, po čase je možnosť opätovného objavenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári