namenalo, že čiapočky s nápisom SVK budú v rímskej vode na tohtoročných majstrovstvách sveta znovu chýbať. Možno aj to bol jeden z dôvodov rozhodnutia Výkonného výboru Slovenského zväzu vodného póla urobiť zmenu na trénerskej stoličke národného mužstva, za nového kouča reprezentácie vymenoval jednu zo slovenských vodnopólových legiend, dlhoročného reprezentanta Československa i Slovenska, 46-ročného rodáka z Piešťan Romana Poláčika. Jeden z mála slovenských víťazov Európskeho pohára majstrov, teraz Euroligy (s tímom chorvátskeho Splitu), sa oficiálne ujme žezla 1. júla, a mal by ho držať až do konca olympijského cyklu v roku 2012.
Ako túto zmenu na poste trénera privítali hráči národného tímu?
"O všetkom mám zatiaľ informácie iba z novín a internetu, pretože v súčasnosti som na Malte, kde sa rozbieha letná liga. Takže hovoriť môžem iba za seba," ozval sa nám v telefóne jeden z najskúsenejších borcov slovenskej reprezentácie, Košičan Karol Bačo. "Za celú svoju hráčsku kariéru som nemal problém so žiadnym trénerom, a myslím si, že ho nebudem mať ani s Romanom Poláčikom. Čo sa týka voľby, pre ktorú sa rozhodol náš vodnopólový zväz, môžu byť na to rôzne názory, či bola správna alebo nie, ale až čas ukáže aké to bolo rozhodnutie."
V čom vidíte rozdiel medzi ostrieľaným matadorom Ante Nakičom a trénerským relatívne zelenáčom Romanom Poláčikom?
"Nemôžem posúdiť aký je medzi nimi rozdiel, pretože Roman ma nikdy netrénoval, doteraz som ho ako trénera nevnímal. Iné je, keď ste spoluhráči, a iné, keď je vaším trénerom. Roman je bezosporu najlepším hráčom histórie slovenského vodného póla, ale trénerstvo je preňho nová skúsenosť. Preto by mu, najmä straší hráči, mohli spočiatku trochu pomôcť. Každý z nás však bude musieť plniť požiadavky, ktoré nám predostrie, všetci hráči musia rešpektovať trénera, ktorý je daný, bez toho to klapať nemôže."
Slovko rešpekt medzi hráčmi a trénerom musí byť. Aj keď viacerí reprezentanti boli s Romanom Poláčikom aj spoluhráči, a panujú medzi nimi nadštandardné vzťahy.
"Samozrejme, aj my sme hrali spolu, a ako som už povedal, nikdy som s ním nemal žiaden problém. Ako hráč bol Roman v podstate bezkonfliktný typ, ale trénovať je niečo iné. Ja som s každým trénerom, či už na Slovensku, v Maďarsku alebo Španielsku, vychádzal v pohode, a myslím, že tak to bude aj teraz, keď budem brať Romana ako svojho trénera. Prirodzený rešpekt voči trénerovi by však mal byť, ale kamarátske vzťahy nemusia byť na škodu. Najmä tí hráči, s ktorými ich Roman má, by mu mohli na štarte trénerskej kariéry trochu uľahčiť úlohu, ktorú od zväzu dostal. Bude to preňho nová skúsenosť a je na ňom ako ju zvládne. Ale tu nejde o jednotlivca, či je tréner on alebo niekto iný, dôležité je, aby napredovalo celé slovenské vodné pólo. Aj vo futbale sa predsa menia tréneri dosť často, a nový tréner môže byť čerstvým vánkom, ktorý mužstvu pomôže."
Roman Poláčik uzavrie zmluvu so Slovenským zväzom vodného póla do konca olympijského cyklu v roku 2012, čo tak trochu naznačuje, že sa od neho očakáva vybojovanie leteniek do Londýna. Naša posledná účasť na hrách pod vlajkou s piatimi farebnými kruhmi sa totiž datuje k Sydney v roku 2000...
"Z kusých informácií z internetu viem, že predstava vedenia zväzu je tá, aby bol Roman na lavičke reprezentácie do olympijských hier v Londýne. Už viackrát sa hovorilo o nejakej koncepčnej práci s vodnopólovou reprezentáciou, ale povedzme si, na rovinu, nie vždy sa to podľa predstáv skončilo. Jedna vec je mať nejakú víziu, predstavu, kde by to mohlo mužstvo dotiahnuť, druhá vec je, ako to uskutočniť. Ako som už povedal, až čas ukáže, ako sa nám to tentoraz podarilo," tvrdí Karol Bačo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári