Podľa Borisa Bartalského, šéfa Ludovika Energy, ak sa pri spracúvaní technických štúdií preukáže škodlivý vplyv na životné prostredie a obyvateľov, urán vraj ťažiť nezačnú. Mesto a KSK chcú ťažbe zabrániť s pomocou banského úradu.
KOŠICE. Štúdia Preliminary Economic Assessement (PEA) sa opiera o výsledky geologických prieskumov a zisťuje, či je dané ložisko životaschopné a či má zmysel pokračovať v jeho ďalšom skúmaní.
Ročne by ťažili 276 000 ton rudy
"Výsledky štúdie PEA sú pre nás povzbudzujúce," uviedol Dusty Nicol, prezident Tournigan Energy Ltd. "Ťažiteľné zásoby uránu v ložisku Kurišková vystačia pre potreby Slovenska na približne 30 rokov."
V predbežnom ekonomickom odhade sa pre Kuriškovú navrhuje model hlbinnej ťažby 276 000 ton rudy ročne, odhadnuté kapitálové náklady projektu sú 156 miliónov amerických dolárov a návratnosť investícií 5,3 roka. Štúdia nedáva definitívnu odpoveď na otázku akým spôsobom by sa pri Košiciach ťažilo, avšak podľa B. Bartalského mnohé naznačuje.
"Výsledky štúdie potvrdili vysoký ekonomický potenciál ložiska, ktorý umožní vybudovanie infraštruktúry aj v relatívne vzdialenej lokalite od ložiska. To zaručí zachovanie turisticko-oddychového rázu oblasti Jahodná, dodržanie princípov ochrany životného prostredia a chránených území. V apríli tohto roka sa takýmto spôsobom uskutočnila otvárka ložiska v Gemerskej Polome, kde je štôlňa vzdialená 4 kilometre od ložiska. Ludovika Energy robí prieskum a začíname s prípravami technických štúdií. Tento proces potrvá ešte niekoľko rokov. V súčasnosti nie je dôvod žiadať o určenie dobývacieho priestoru (po jeho získaní by sa už ťažbe nedalo zabrániť - pozn.red.), v apríli 2009 nám bolo predĺžené povolenie na prieskum územia o ďalšie štyri roky. Sme presvedčení, že ak sa počas spracovania technických štúdií preukáže škodlivý vplyv na životné prostredie a obyvateľov, nikto k otvárke ložiska nepristúpi," povedal B. Bartalský.
Žiadosť pošle mesto na budúci týždeň
Vedenie košického magistrátu sa snaží, aby k tomu nedošlo. Primátor František Knapík uložil koncom mája odborným útvarom magistrátu v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom úlohu pripraviť návrh na zrušenie chráneného ložiskového územia v lokalite Kurišková. Pošlú ho Obvodnému banskému úradu v Košiciach. Ak by žiadosti vyhovel, nebolo by už možné začať konania o určení dobývacieho priestoru na Kuriškovej ani o povolení banskej činnosti v lokalite.
"Žiadosť už bola vypracovaná, teraz je to vo fáze podpisovania, banskému úradu bude zaslaná počas budúceho týždňa," povedal nám včera Jaroslav Vrábeľ, vedúci komunikačného referátu košického magistrátu.
Podľa Ivana Krajníka, predsedu banského úradu, na vydanie rozhodnutí ohľadom žiadostí majú lehotu 30, v zložitejších prípadoch 60 a viac dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári