ezpečných pohanských Kumánov, ktorých dejiny poznajú aj ako divokých Polovcov.
Nedal pannu pohanovi
Bol odvážnym mužom: množstvo legiend i výtvarných diel zachytáva hlavne jeho rytiersky príbeh o pomoci mladej dáme, ktorú osobne vyslobodil zo zajatia krutého Kumána a potom tejto panne prenechal, aby útočníka sama potrestala tým, že mu preťala šľachy na nohách.
Ladislav Uhorský vykonal veľa hlavne pre šírenie kresťanstva, budoval chrámy i biskupstvá a len smrť vo veku 55 rokov mu prekazila zámer zúčastniť sa aj križiackej výpravy do Svätej zeme. Dodnes patrí predovšetkým v Maďarsku k uctievaným svätcom.
Hubári mu pripíjajú
Aj keď sa v tomto roku objavili prvé huby už dávno pred Ladislavovými meninami, celé generácie hubárov si ich tradične pripomínajú radostným prípitkom. Vedia dobre, že práve Ladislav pre nich seje huby - pranostika totiž vraví: Ladislav huby sial, Peter s Pavlom (30. 6.) pozbieral.
Naši predkovia pozorne sledovali počasie 27. júnového dňa aj preto, lebo veľa napovedá o hrozbe pomedardovských prehánkových vĺn, konkrétne často doslova hororových svätojánskych dažďov. Tie v nejednom roku nesú riziká nebezpečných povodní, ktoré už potvrdili, žiaľ, veľmi tragicky v predošlých dňoch i záplavy a ich obete na Morave a rizikovo vysoké vodné stavy na Dunaji a rieke Morave.
Dedovia sa dažďov na Ladislava oddávna veľmi báli - veštili totiž ďalšie mokré pohromy, a to niekedy dokonca na ďalších 7 týždňov. Stará česká skúsenosť varuje: Na Ladislava deště, bouře dny dlouhé ještě.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári