ích horúčav, ktoré začínajú v druhej júlovej dekáde.
Margita má v mechu muchy
Už začiatok júla býva obyčajne horúci, a to ak doňho z posledných júnových dní zasahuje známe petropavlovské leto (29. 6.). Sú však roky, keď ho s 60-percentnou pravdepodobnosťou prerušia prokopské dažde (4. 7.), ktoré, žiaľ, v strednej Európe nosia i katastrofálne povodne a naplňujú deduškovskú pravdu: Na svätého Prokopa vody plná priekopa. Najmä hubári sa však práve tomuto dažďu tešia, lebo Prokop im práve takto rozosieva huby. Potom konečne prichádza v čase prázdnin a dovoleniek oslavované leto svätej Margity (13. 7.) Práve tu štartujú s možnosťou výskytu až 75 percent horúce psie dni, keď utekáme do tieňa a platí prispôsobená zimná pravda, že tentoraz nie na mráz, ale pod páliace slnko nehodno ani havka vyhnať. Známa je pranostika: Svätá Margita zaháňa dažde a búrky. Odpornou Margitinou aktivitou je, že práve ona údajne z mecha vypúšťa dotieravé letné muchy. Psie dni trvajú najmenej mesiac - teda do polovice augusta. Skúsenosť potvrdzuje, že psie dni sú v tom čase, keď je slnko v ohnivom znamení Leva.
Ničivé magdalénske dažde
Osvieženie v letných dňoch s rekordne vysokými teplotami prinášajú magdalénske dažde (22.7.), ktoré sa vyskytujú s pravdepodobnosťou až 70 percent. I v súčasnosti majú, žiaľ, často fatálne dopady v podobe silných búrok a povodní. Svedčia o tom aj termíny ničivých slovenských a českých povodní z konca minulého storočia.
Za vrchol leta dodnes považujeme prelom júla a augusta. Podľa oslávenkyne z 26. júla sa tento čas nazýva i letom svätej Anny. Dedovia sa spoliehali na to, že Anna síce už potvrdzuje skracovanie dňa a nesie i chladnejšie rána, je však i vrcholom leta s rekordnými teplotami, ktoré sa neraz i v strednej Európe blížia k 40 stupňom Celzia. Je to zároveň čas žatvy a prvých veselých dožinkových osláv nového chleba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári