KOŠICE. Košická polícia začala konať na základe podnetu kriminálky, pričom vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ v Košiciach začal ešte 26. augusta 2008 trestné stíhanie pre spomínaný zločin.
"Mal sa ho dopustiť daňový subjekt tým, že si neoprávnene do účtovníctva zahrnul fiktívne faktúry, na základe čoho znížil daňový základ a tým skrátil svoju daňovú povinnosť," vysvetlil vyšetrovateľ prípadu Tomáš Bačo.
Mali 50 falošných pečiatok
Ako dodal, v priebehu vyšetrovania boli na základe príkazu Okresného súdu Košice II vykonané štyri domové prehliadky u osôb, ktoré mali zabezpečovať výrobu fiktívnych daňových dokladov, faktúr a výstupov z elektronickej registračnej pokladnice.
"Pri nich bolo zaistených 50 pečiatok rôznych firiem a výpočtová technika. Následne sme urobili znalecké skúmanie počítačov, ktorým bola zistená výroba uvedených fiktívnych daňových dokladov. Pritom zástupcovia firiem, ktorých pečiatky použili, o podvodoch netušli, ich spoločnosti boli zneužité, a teda vystupujú v úlohe poškodených."
Predávali na celom Slovensku
V praxi to znamená, že traja Košičania vyrábali fiktívne faktúry, ktoré odpredávali živostníkom a eseročkám na celom Slovensku. Tie si následne na základe týchto faktúr krátili dane.
Policajti počas vyšetrovania v jednotlivých firmách zaistili fiktívne daňové doklady, ako aj účtovné podklady preukazujúce ich použitie. Po ich preskúmaní vyšetrovateľ Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ Košice vzniesol obvinenie 103 osobám za zločiny a prečiny skrátenia dane a poistného.
Brali dve percentá
Podľa polície traja ľudia, ktorí zabezpečovali výrobu fiktívnych dokladov, sú stíhaní za zločin skrátenia dane a poistného formou pomoci. Spoločne zabezpečovali fiktívne daňové doklady v mene rôznych dodávateľských firiem.
"Doklady vyhotovovali v Košiciach v miestach svojho trvalého bydliska, pričom ich následne predávali jednotlivým daňovým subjektom za príslušný poplatok v rozmedzí od 1% do 2% zo sumy vystavených daňových dokladov," povedal zástupca riaditeľa Úradu justičnej a kriminálnej polície Ján Tarásek.
Ojedinelý prípad
Riaditeľ OR PZ Košice Rastislav Jedinák doplnil, že faktúry boli vystavované na rôzny tovar, teda aj na stavebné materiály. "Ekonomická trestná činnosť sa veľmi ťažko objasňuje, pretože páchatelia často využívajú legislatívne diery v zákonoch. Tento prípad je výnimočný tým, že bolo naraz obvinených vyše sto ľudí, čo sa v prípadoch ekonomickej trestnej činnosti zrejme ešte nestalo," hovorí R. Jedinák.
Štát pripravili o milión eur
Páchatelia spoločným konaním pomohli jednotlivým zástupcom daňových subjektov skrátiť daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty za roky 2007 a 2008. Štátnemu rozpočtu SR v zastúpení príslušných daňových úradov spôsobili škodu vo výške 1,023 milióna €.
Všetci obvinení sú stíhaní na slobode. Jednotlivým osobám v závislosti od výšky skrátenej dane hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov, 3 až 8 rokov, respektíve 7 až 12 rokov.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári