K rozhodnutiu preveriť všeobecné vedomosti stredoškolských učiteľov a profesorov sa minister školstva odhodlal po tom, ako dostal list od Zväzu študentov Slovenska. Okrem iných neprávostí v ňom poukázali na to, že kým po nich sa žiada, aby v požadovanom rozsahu zvládli stredoškolské učivo, vedomosti ich profesorov neskúma nikto. Mnohí pritom ovládajú iba predmet, ktorý učia. Zvyšok je pre nich "španielska dedina".
"Otázky v teste sme koncipovali tak, aby obsiahli celé stredoškolské učivo," povedal nám Dušan Bifľoš z ministerstva školstva, ktorého Ján Mikolaj poveril touto úlohou. "Teda od prváckej až po štvrtácku matematiku, fyziku, chémiu či ďalšie predmety. Spolu mal test 400 otázok, z každého ročníka po 100. Nešlo nám o žiadne konkrétne poučky, definície či vzorce, aké sa vyžadujú od študentov. Iba sme chceli preveriť, či sú tvrdenia o úzkej špecializácii ich profesorov pravdivé."
Hoci sa väčšina profesorského zboru na každej strednej škole bránila, príkazu ministra absolvovať test sa museli všetci podriadiť. Ospravedlniť sa nedalo a kto mal na 1. júl naplánovanú dovolenku, jej začiatok musel o deň posunúť. Na vypracovanie otázok mali všetci štyri hodiny. Aby od seba neodpisovali, prípadne si nepomáhali ťahákmi, dozor si vzali na starosť samotní študenti. Jeden deň, ktorý si takto ubrali z prázdnin, vraj ochotne obetovali.
"Výsledky testu pána ministra doslova šokovali," povedal nám D. Bifľoš. "Niet sa čomu čudovať. Až na niekoľko výnimiek, čo boli dvojkári, obstála väčšina profesorov na trojky alebo štvorky. Našli sa aj takí, ktorých vedomosti nedosiahli ani známku ´dostatočný´. Celková priemerná známka bola 3,52." Viac D. Bifľoš konkretizovať nemohol. Teda ako dopadli košickí profesori, prípadne jednotlivé gymnáziá či stredné školy. Toto vraj nebolo cieľom. "Vyhodnotenie jednotlivcov potvrdilo, že každý profesor bol výborný iba v tom predmete alebo dvoch, ktoré učil. Z ostatných ak úplne nevyhorel, tak jeho vedomosti boli podpriemerné. Na to vlastne vo svojom liste poukazoval Zväz študentov Slovenska, že kým po nich sa chce, aby vedeli zo všetkého všetko, tí, ktorí ich učia jednotlivé predmety, sú v priemere za nimi. A že keď po maturite opúšťajú školu, majú viac vedomostí ako ich profesori."
Uvažovať o tom, aké opatrenia prijme ministerstvo do budúceho školského roku, je ešte priskoro. Pošuškáva sa však, že také testy bude opakovať každý štvrťrok. A podľa výsledkov sa bude každému učiteľovi určovať výška pohyblivej zložky mzdy. Samozrejme, Únia profesorov Slovenska je proti a kladie si základnú podmienku. Aby sa skôr, než podpíše nejaké nariadenie, podrobil testu aj samotný minister...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári