Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
NAHRAŤ SMIECH MARTY SLADKEJ AKO ZVONENIE NA MOBIL RÁZNE ODMIETLA

Herečka Marta Sládečková za mlada nechcela byť herečkou, túžila mať vlastné kozmetické štúdio

Nedávno mali Košičania ďalšiu možnosť kultúrneho zážitku. A nie s hocikým. Pobaviť ich prišli populárni slovenskí herci Milan Lasica a Marta Sládečková. V tragikomédii "Malé manželské zločiny" sa predstavili ako manželia, ktorí riešia problém straty pamät

e. Samozrejme, prítomnosť M. Sládečkovej v Košiciach sme využili na rozhovor. Okrem všeličoho iného sme sa dozvedeli, že na herectvo vôbec nemala ísť, lebo sa túžila venovať kozmetike.

"Veľmi rada sa vraciam do Košíc," vyznala sa M. Sládečková hneď na začiatku. "Musím povedať, že odkedy som tu nebola, teda od minulej jesene, znovu sa tu veľa zmenilo. Mne sa zdá, že je to mesto stále príjemnejšie a príjemnejšie. Jediná nevýhoda je v tom, že len čo odohráme predstavenie, odídeme. Ideálne by bolo, keby sme tu boli aspoň na dva alebo viac dní."

Hru s názvom "Malé manželské zločiny" napísal Eric – Emmanuel Schmitt. Možno sa nechal inšpirovať svojím citátom, ktorý teraz sprevádza pútače k tomuto predstaveniu. "Nikdy som nepochopil, k akému žánru patrí manželský život. Je to tragédia alebo komédia?" "V hre hráme len my dvaja," opisuje herečka. "Sme manželský pár, ktorý spolu žije 15 rokov. Predstavenie sa začína scénou, v ktorej manžel príde na javisko so ´zafačovanou´ hlavou. Divákovi je okamžite jasné, že ideme z nemocnice. Postupne však zisťuje, že môj manžel stratil pamäť. Mojou úlohou je mu všetko dať dokopy, aby sa mu pamäť vrátila. Nakoniec to všetko dopadne úplne inak."

V blízkej budúcnosti bude možné M. Sládečkovú vidieť aj v českom seriáli "Vyprávěj", ktorý je z úplne iného cesta. Tiež sa stala súčasťou jedného dielu seriálu "Ako som prežil". Keďže je obsadzovaná hlavne do komických a veselých postáv, zaujímalo nás, či má s nimi niečo spoločné. "Áno," odpovedá okamžite. "Ja sama som taká. Ale život vôbec nie je taký komický a veselý, ako to vyzerá a ako to hrám. Možno budú diváci prekvapení, keď ma v blízkej budúcnosti uvidia v seriáli ´Ako som prežil´. Hrám tam dosť dramatickú postavu. Čo sa mi veľmi páči, lebo nie je dobré, keď ma obsadzujú len do tých smiešnych."

M. Sládečková je herečka, ktorú si každý zapamätá. No len náhoda môže za to, že sa na Marte Sladkej (zo Susedov) a všetkých jej ostatných postavách môžeme baviť. Za mlada totiž nemala v úmysle byť herečkou. "Ja si ani nepamätám, že by som niekedy povedala, že chcem byť herečka. Stále som opakovala všetko po svojej sestre. Ona šla na gymnázium, automaticky som šla aj ja. Potom šla na chemicko-technologickú fakultu, a ja som si tam dala prihlášku tiež."

Mala však šťastie, že v ročníku na gymnáziu bol s ňou aj Roman Polák, ktorý potom pôsobil pár sezón aj v košickom divadle. "Teraz je môj dvorný režisér," vraví herečka. "Povedal mi: ´Poď. Ja idem na réžiu, ty skúsiš herectvo.´ Na gymnáziu sme mali malé javiskové formy, no to bolo pre mňa iba hobby, ja som tomu absolútne žiadnu váhu neprikladala. Možno práve preto, že som tam šla s takou náladou a nemala som trému, sa to aj podarilo. A ten smer z chemicko-technologickej sa mi trošku zmenil..."

Málokto si vie M. Sládečkovú predstaviť na takej škole s krkolomným názvom. Prečo tam vlastne chcela ísť? "Maturovala som z chémie. Sestra šla na potravinársku chémiu a mne sa zdalo, že by bolo celkom dobré, keby som vyštudovala tú priemyselnú, smerom ku kozmetike. Študovala by som teda to, čo všetko k tomu treba. Všetky tie vzorce, krémy... A potom by som si otvorila vlastné kozmetické štúdio."

Keď sa na obrazovkách po prvýkrát objavili známe tváre z bývalého Uragánu František Stromokocúr a Lászlo Komárom, začala sa na Slovensku písať nová história sitcomu. Dve komické postavy plus Zuza, Ildikó a samozrejme Marta Sladká. Seriál sa dodnes reprízuje. Ako si na to obdobie spomína jedna z hlavných postáv?

"To bolo úžasné a niečo úplne nové, keďže to bol prvý sitcom na Slovensku, formát, ktorý sa dovtedy nikdy nerobil. Vedeli sme, čo sú filmy a inscenácie, no sitcom sme nepoznali. Teda sme sa do toho vrhli, ani sme nevedeli ako. Možno práve tá bezprostrednosť, že nás nič nezväzovalo, že sme nevedeli, ako to dopadne, práve to bolo na tom to dobré. Bavili sme sa, čo si myslím, že je z niektorých dielov aj vidno. Mali sme skrátka z toho strašnú srandu a bolo nám hrozne dobre. Lenže všetko dobré sa raz skončí, skončili sa aj Susedia. A možno je to dobre, že skončili v tom vrcholnom štádiu a že sme neodišli, keď by to už klesalo." Jediné, v čom M. Sládečková momentálne vidí negatívum, je množstvo dookola sa opakujúcich repríz. Myslí si, že televízia mohla dať seriálu pauzu a reprízovať ho, až keď si ľudia oddýchnu. To trošku vadí všetkým protagonistom úspešného seriálu.

M. Sládečková si v "Susedoch" zahrala Martu Sladkú. Aký vzťah majú tieto dve Marty medzi sebou? "Veľmi pozitívny," odpovedá so smiechom. "Veď to meno sme vymysleli spolu. Ja som sa pôvodne mala volať Slížiková, no ja som povedala, že to už je veľa. To je, akoby som sa mala volať Mrkvičková, aby sme už z toho nerobili nejakú karikatúru. Tak sa ma pýtali, ako sa chcem volať. Po krátkej úvahe a premietnutí si postavy som povedala, že Sladká. Hrám tam takú, ktorá chce byť stále sladká, budem teda Sladká."

Herečke z pohľadu diváka postava tak sadla, akoby ju ušili priamo na telo. Sama priznáva, že niekedy ju ani nehrala. "To je veľmi vďačná postava a hlavne pre mňa. Vôbec som sa nemusela pretvarovať, nič som nemusela robiť proti môjmu naturelu. Bola výbušná, energická, spontánna. A trošku... nie že retardovaná, ale správnym smerom usmernená... (smeje sa) Bola to prekladateľka, žila sama a neustála túžba po chlapoch ju viedla tam, kam ju viedla. Ale to zase nie je moje, v tomto smere nie sme veľmi príbuzné. V každom prípade, hralo sa mi to veľmi dobre."

V seriáli si zahrala aj so Zuzkou Tlučkovou. O týchto dvoch dámach je známe, že sú niekoľko rokov veľmi dobré kamarátky. "Ja mám pocit, že aspoň sto. Hrali sme spolu na Novej scéne v hre ´Šiesti v pyžame´, potom v ´Kleopatre, Na skle maľované´, potom prišli ´Susedia´ a ´Priateľky´. Posledné roky to teda bolo intenzívnejšie. Ja niekedy nemám pocit, že sa so Zuzou kamarátim, ale že s ňou žijem."

S touto kamarátkou sa stretla aj v relácii Milana Kňažka "Takí sme boli". M. Sládečková tam na kamošku "bonzla" príhodu s paparazzmi. V čase, keď to medzi Zuzkou a jej manželom Štefanom trochu vrelo a novinári mapovali každý ich pohyb, sa paparazzi rozhodli usadiť pred jej domom. Raz tam tiež nejaký čas sedeli a čakali na senzáciu. Tá prišla, no nie taká, akú čakali. Zuzka Tlučková im totiž, keďže bola zima, doniesla kávu. Nás zaujímalo, či aj M. Sládečková má s paparazzmi podobné skúsenosti. "Našťastie, nie, no nechcem to zakríknuť. Zuzka mala vtedy dosť ťažké obdobie, teda sa nečudujem, že sa na ňu takým strašným spôsobom ´zavesili´. Ja, našťastie, nie som týmto smerom pre bulvár taká zaujímavá. A dúfam, že nebudem ani ďalej."

Kto by si ho nepamätal. Uši trhajúci, bublajúci, správne škrípavý, skrátka smiech Marty Sladkej. Charakteristická črta tejto postavičky. No herečka sa takto sama nesmeje, tento smiech bol teda úžasným hereckým kúskom. Peťo Marcin s Andym Krausom povedali, že M. Sladká by mala byť taká strelená, ale iba občas a malo by sa to nejako prejavovať smiechom.

"Povedali mi: ´zasmej sa nejako´. Nevedela som, ako. No potom to z ničoho nič samo prišlo, ja som si to nijako necvičila. Urobila som to na jednej skúške a všetkým sa smiech páčil. Prenasledoval ma však dlho. Mnoho ľudí mi často pri stretnutí hovorilo: ´Zasmej sa tak...´ Vtedy som zistila, že sa mi nechce takto smiať mimo filmu, a aj to, že to vlastne neviem. To prostredie a tá atmosféra sitcomu boli také, že to šlo. No keď som to doma skúšala, nešlo mi to. Nebolo to také dobré."

Nuž, smiech Marty Sladkej sa ujal. A nielen medzi kolegami v divadle či kamarátmi. Herečka totiž dostala zaujímavú ponuku. Nahrať tento smiech ako zvonenie na mobil. "To som, samozrejme, rázne odmietla. Aby som počúvala samú seba po ceste a smiala by som sa z každého tretieho mobilu? Lebo si myslím, že by sa to ujalo..."

Nedávno sa skončila tretia séria tanečnej súťaže Let´s dance. V každej si zatancovali aj herci a herečky. M. Sládečková sa zúčastnila druhej série s tanečníkom Jurajom Fáberom. Vypadli v piatom kole, pri tancovaní samby. "Na Let´s dance mám veľmi príjemné spomienky. Keď sa dnes na nich pozerám, ako tam tancujú, až ma srdce bolí. To preto, lebo si trošku vyčítam, že po skončení súťaže som sa tomu ďalej nevenovala. Dúfam, že sa ešte rozkývem," smeje sa.

"V súťaži som sa naučila ´latinu´ a z tých klasických valčík. Lebo to, čo sme sa klasicky naučili tancovať v tanečnej, to si len myslíme, že vieme tancovať valčík. Okrem toho mazúrku a polonézu. Tá latina mi sadla, teda je vlastne paradox, že som vypadla práve v latino kole. Práve pri sambe, ktorú som mala veľmi rada a veľmi dobre sa mi tancovala. Ďurko ma dobre učil. Bol trošku prísny, ale to musel, keďže ja by som ho prevalcovala. Ja som taký valcovací človiečik. Mala som len jediný problém, keď som s Ďurkom tancovala. Vždy mi hovoril: ´Upokoj sa. Ty necítiš, že ma vedieš? Ja ťa mám viesť...´"

Hoci herečka priznáva, že je "valcovací človiečik", aj ona potrebuje oddychovať. Blížia sa dovolenky, opýtali sme sa teda, aké má najbližšie plány. Či sa ešte chystá pracovať, alebo leňošiť. "Do najbližšej budúcnosti mám také plány, že keď sa toto všetko skončí, pôjdem na chalupu a potom so Zuzkou na konci augusta na Floridu. So Zuzkou som zvyknutá dovolenkovať, teda sa veľmi na to teším," dodáva na záver M. Sládečková.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 7. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 3. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 4. Legislative intention - recodification of the corporate law
 5. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 8. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 9. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 16 845
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 498
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 617
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 955
 5. Po Slovensku na motorke 6 786
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 227
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 514
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 524
 9. Crème de la crème po slovensky 3 211
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 2 952
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už sa očkujú aj deti od 12 rokov.

Doteraz podali vyše 195 700 vakcín.


SITA 8m
Jozef Hrubovčák.

Počas normalizácie nesmel písať a publikovať. Po roku 1989 ho rehabilitovali.


1 h
 Na urgentnom príjme UNLP Košice na Triede SNP počas uplynulého víkendu ošetrili 240 pacientov.

Narastá aj počet kolapsov z tepla.


TASR 53m
Ilustračné.

Pohybuje sa blízko obytných zón.


SITA 1 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Szijjártó sa s poslancom stretol za chrbtom ministra Korčoka.


20. jún
Peter Tkačenko

Matoviča verejne podporí menej svojprávna časť poslaneckého klubu OĽaNO, ale inak je to jedno.


20. jún

Predstava, že Matovič presadzuje očkovanie, lebo si uvedomuje, čo je správne, je mimoriadne naivná.


Záverečná ďakovačka maďarských hráčov s fanúšikmi po remíze s Francúzskom.

V hlavnom meste Maďarska sa teoreticky môžu predstaviť aj Slováci.


Titanilla Bőd 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop