KOŠICE. Na troch najväčších trhoviskách v meste sa od rána premelú stovky ľudí. V porovnaní s minulými rokmi ich však je oveľa menej. Predajcovia sa sťažujú na historický pokles predaja, dôvod vidia v kríze, v novej mene a neustále pribúdajúcich hypermarketoch. Boja sa, že onedlho sa trhy nadobro vytratia.
Tradične najviac ľudí i najbohatší sortiment sme našli v centre mesta na Dominikánskom námestí. Za ním nasleduje trh na Luniku II, menší výber ponúka trh na Mieri. Momentálne idú najviac jahody, višne, marhule a sezónna zelenina. Najväčší nával je ráno okolo siedmej do pol dvanástej. Z dní vedie jednoznačne sobota.
Problémy s eurom
Situáciu na trhoviskách predávajúci hodnotia kriticky. „Je to slabšie ako posledné roky. Minulý rok bolo ešte dobre, no prišla kríza a zmenilo sa to. Aj keď ľudia majú peniaze, pozerajú na každý cent. Od začiatku je to strašne slabé, darí sa nám veľmi zle. Už nie sú také tržby ako kedysi, keď sa robili aj desaťtisícové tržby. Teraz sme radi, keď máme tržbu 200 eur. Kríza sa nás veľmi dotkla," hodnotí mladá trhovníčka Martina z Košíc.
„Nakupovať chodí o polovicu menej zákazníkov v porovnaní s minulým rokom. Buď nemajú peniaze, alebo idú do hypermarketov. Minulý rok tu stáli aj na chodníkoch a teraz je tu len zopár predávajúcich. Je to podvyživené, o ničom," kriticky hodnotí situáciu pestovateľ Peter z okolia Košíc.
Predajcovia tvrdia, že škrt v rozpočte im robí aj nová mena, na ktorú si starší zákazníci nevedia zvyknúť. „Ešte nevedia dobre narábať s eurom, nevedia, koľko majú dať a koľko vydať. Problémy im robia aj centy," hovorí drobná pestovateľka z Košíc-okolia, ktorá si predajom na trh prichádza privyrobiť.
Kvalita verzus cena
Cena je na trhoch pohyblivá, stále platí, že sa oplatí najprv obísť všetky stoly. Vrásky na čele robia predajcom akcie v supermarketoch, tým zväčša nemajú šancu konkurovať. „Radšej idú tam a nakúpia všetko pod jednou strechou. Cena je niekedy vyššia tu, inokedy v obchodoch. Našou hlavnou výhodou je však kvalita," zhodujú sa predajcovia.
Cenovú prevahu supermarketov si uvedomujú, argumentujú kvalitou. „Tam stojí tovar v sklade aj dva týždne, a tu je čerstvý tovar z rána. A to je obrovský rozdiel, to sa nedá ani porovnať. Keď si kúpite čerstvú domácu uhorku a ostrúhate ju, ostane pod šupkou krásne zelená, na tej zo supermarketu je biela, lebo tam dlho stojí, a tým stratí na kvalite. Aj chuť a vôňa je úplne iná, po mojej vonia celá izba," hovorí zeleninárka z Lunika II.
„V tých nákupných hangároch je nedozreté ovocie a myslím si, že tu stoja paradajky na slnku, a tak dozrejú. Je tu zdravšia zelenina. Kupujem domáce výrobky, sú lepšie ako zahraničné vo veľkých obchodoch s postrekmi," hodnotí zákazníčka.
Prežijú?
Predávajúci neskrývajú svoje obavy z budúcnosti trhovísk. „Snažíme sa dať ceny dole, aby sme aspoň niečo zarobili, denne sledujeme letáky, upravujeme ceny. Niektoré máme vyššie my, niektoré zas máme výrazne nižšie. Zlikviduje nás to, tak to zariadila tá naša únia a záplava hypermarketov," hnevajú sa predajcovia. Skepsu neskrývajú ani zákazníci, tvrdia, že čoskoro už budú odkázaní len na chladné veľkoobchody.
„V našej kultúre nie je zvykom chodiť na trh, až na zopár starších ľudí. No napríklad v Maďarsku je veľmi vysoká úroveň trhov," myslí si zástankyňa trhovísk Alžbeta. Zákazníci sa zhodujú na tom, že nákup na trhovisku je príjemnejší, vnímajú ho ako prechádzku spojenú s užitočným nákupom.
Ceny na trhoviskách
Dominikánske námestie/Mier/Lunik II
Paradajky 1,1-1,49 0,99-2 1,4-1,9
Paprika 1,3-1,49 0,7-2 1,5-2
Uhorka 0,63-0,8 0,7 0,5-0,9
Karfiol 0,6-1,5 0,33 0,5-1
Melón 0,65 0,59 0,9
Broskyňa 1,49 - 1,3
Ceny v supermarketoch
Billa/Lidl/Tesco
Paradajky 0,79 0,79 0,74
Paprika 1,99 1,79 1,09
Uhorka 0,69 0,89 0,79
Karfiol 0,59 0,49 0,69
Melón 0,49 0,33 0,59
Broskyňa 1,29 1,59 1,49
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári