KOŠICE. Veľká diera v strede strany v Čítanke pre tretiaka, strany jedenásť a dvanásť v nej nie sú, ostatné sú akoby obhryzené.
Pania Katarína: Nehanbia sa?
"Vlastiveda je niečím obliata. Keby ju skúmal hygienik, zrejme by nebola v poriadku. To žijeme v akej dobe? Také niečo nebolo ani za socíku, hrozné je, že sa škola nehanbí dať dieťaťu takúto učebnicu, celú rozpadnutú. Ako sa má z toho učiť? To si má knihu vážiť?" pýta sa pani Katarína.
Podobné problémy s učebnicami nám potvrdili viacerí rodičia. Jedna z mamičiek dokonca u syna spoznala atlas svojho spolužiaka spred 28 rokov: "Je v ňom jeho meno, ibaže problém je, že geografické členenia sveta je už niekde inde. Nech skúsi učiteľ nájsť Ukrajinu či Chorvátsko."
Jeníková: Nové nie sú
Vedúcej oddelenia školstva magistrátu Heleny Jeníkovej sme sa opýtali, ako je to možné. "Deti sa učia zo starých učebníc preto, lebo nové nie sú," vysvetlila a dodala, že životnosť učebníc závisí od toho, ako sa s nimi zaobchádza. "Je to dané aj obsahom, matematika napríklad môže po tejto stránke vydržať dlho. Ale životnosť učebníc ako celku je štyri-päť rokov."
"Šalát" treba škole vrátiť
Teda dvanásťročná kniha, ktorú v školách bežne deti dostávajú, je už za zenitom...
"Áno. Je vecou riaditeľa školy, že nedokáže dať dieťaťu kvalitnú knihu. Učebnice objednáva škola vždy z nejakej ponuky. Keby existovala ponuka na nové učebnice, tak by ich iste každá škola mala. Preto ich nemajú, lebo nie sú," vysvetľuje H. Jeníková a na otázku, či si rodičia majú nakúpiť veľa lepiacej pásky, aby knihy zacelili, odvetila: "Vždy závisí od toho, ako riaditeľ nastaví odovzdávanie a preberanie učebníc. Či im povie, aby učitelia nepreberali od žiakov veľmi poškodené učebnice, prípadne boli opravené, prelepené. Ak chýbajú strany, alebo je kniha veľmi stará či poškodená, treba ju vrátiť škole a žiadať novú."
Napriek tomu, že školy dávajú žiakom knihy v dezolátnom stave, pri ich vracaní žiadajú za poškodenie peniaze. Tie vraj idú do štátneho rozpočtu.
Reforma predbehla vydávanie kníh
Podľa H. Jeníkovej sa predpokladalo, že do škôl budú nabiehať nové učebnice z dôvodu školskej reformy.
"Nové učebnice by mali byť kompatibilné so štátnymi vzdelávacími programami. Realita je však taká, že ani v ročníkoch, kde sa reforma v tomto školskom roku začala (v 1. a 5. ročníku - pozn. red.), učebnice nie sú. Podobné je to aj v prípade 2. a 6. ročníka, kde sa má podľa nových vzdelávacích programov začať vyučovať od septembra. Je nám to veľmi ľúto."
Ako sme sa dozvedeli, pre prvákov momentálne obsahovo vyhovujú len matematika, slovenský jazyk a prírodoveda, ostatné učebnice nie. V 2. ročníku, čo je nastupujúci reformný ročník, vyhovuje len vlastiveda, v piatom len informatika a biológia, a v šiestom sú všetko staré učebnice.
Učitelia si texty kopírujú
"Školský zákon bol dôležitý, školy sa môžu profilovať, ale ako vidíme, ani rok nestačil na to, aby sa zabezpečili základné potreby, teda učebnice. Tie sú však veľmi dôležité pre učiteľa i žiaka. Pre dieťa zvlášť, pretože ako nám ukazujú výsledky meraní PISA, teda čítania s porozumením, dieťa potrebuje učebnicu. Nie aby mu učiteľ niečo nadiktoval. Ono sa z nej potrebuje učiť, porozumieť textu. Preto nás mrzí, že nie sú. Okrem toho to zaťažuje učiteľov, ktorí si tvoria učebnice na kolene z rôznych zdrojov. Musia si tvoriť vlastné výučbové materiály ako náhradu učebnice, ktoré následne rozmnožia a poskytnú žiakom. Nie sme spokojní s tým, že aj v poradí druhý reformný rok sa na regionálnych školách začne z hľadiska prístupnosti k učebniciam v provizóriu."
Konkurz na tvorbu nových učebníc vyhlásilo v týchto dňoch Ministerstvo školstva SR. Zatiaľ hľadajú autorov.
Korzár prispieva mapami
Denník Korzár pravidelne prináša čitateľom zaujímavé a praktické prílohy. Jednou z nich bola aj pomôcka pre školákov - všeobecnogeografické a administratívne mapy Slovenska a jednotlivých svetadielov. Prispieva tak aspoň čiastočne k riešeniu problému so zastaranými školskými atlasmi. "Na nový školský rok pripravujeme pre školákov sériu aktuálnych máp všetkých svetadielov, ktorá im pri štúdiu veľmi pomôže," informoval Štefan Tall z oddelenia marketingu vydavateľstva Petit Press, a. s., divízia východ, ktoré vydáva aj denník Korzár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári