Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
ÚMYSELNÝCH PODPÁLENÍ JE ZA POLROKA DVAKRÁT VIAC AKO VLANI

Opäť horeli autá. Päť na Čordákovej

Ohnivé peklo sa vo štvrtok ráno rozpútalo na Čordákovej ulici na Sídlisku KVP. Do tla zhoreli tri autá, ďalšie dve obhoreli. Opäť úradoval podpaľač, ktorý zapálil mercedes. Od neho sa chytili ďalšie autá. Počet úmyselne podpálených áut v Košiciach oproti

Pohroma. Tri autá na Čordákovej požiar zničil úplne.Pohroma. Tri autá na Čordákovej požiar zničil úplne. (Zdroj: Róbert Sándor)

vlaňajšku rapídne stúpol. Má v tom prsty mafia? Polícia zriadila špeciálny tím.

Zapálili mercedes, chytili sa ďalšie

KOŠICE. Hasiči dostali správu o požiari viacerých motorových vozidiel vo štvrtok o 3.18 hodine. Po príchode na miesto videli, že horia tri autá, pričom plamene šľahali do výšky troch metrov.

Zobudil ju výbuch

Podpaľač si dal záležať, výbuchy zobudili aj obyvateľov okolitých blokov.

"Spala som, zrazu som počula viacero výbuchov, veľmi som sa zľakla. Prvý bol najsilnejší a nasledovala séria slabších. Podišla som k oknu a videla, ako prišli na miesto asi štyri policajné autá, ešte stále sa ozývali výbuchy. Všade naokolo bol hustý dym. Jedna z policajtiek kričala, aby odtiaľ jej kolegovia išli ďalej, pretože hrozilo nebezpečenstvo. Prišli hasiči, ktorí sa mali problém dostať cez husto zaparkované autá," povedala nám svedkyňa výbuchu, Katarína.

Roztavilo kapotu

Po príchode hasičov nasledoval zásah. Ihneď bolo jasné, že jedno z áut niekto úmyselne zapálil.

"Horel Mercedes E 270 CDI, ktorého majiteľ je 38-ročný Miroslav I. M. Podpálili ho zrejme úmyselne, pričom zhorel do tla. Horúčava bola obrovská, pretože úplne roztavilo hliníkovú kapotu auta a zostala z neho len kostra. Napravo od mercedesu sa chytila Honda City, po ľavej strane zas Toyota Carina. Obe boli požiarom zničené," vysvetľuje operačný dôstojník hasičov.

Dodáva, že vplyvom sálavého tepla bol poškodený aj Citroën C3, ktorému obhoreli blatník a svetlá, podobne tak Renault Megane skončil s obhoreným nárazníkom. Hasiči museli na autách honda a toyota kapoty násilím otvoriť, pretože oheň poškodil lanká a bolo potrebné odpojiť autobatérie.

Prísny trest

Miesto ohradila polícia, ktorá začala vyšetrovanie prípadu. Podľa hasičov sa na mieste nenašla žiadna fľaša s horľavou látkou, napriek tomu, že ju muži zákona hľadali. Na jednu sklenenú fľašu upozornil políciu fotoreportér Korzára, či v nej bola horľavina, nevedno. Škoda na mercedese predstavuje 13 200 €, na honde 15 800 € a celkovo na ostatných autách cca 3 000 eur.

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pre zločin všeobecného ohrozenia, ak sa podarí páchateľov vypátrať, hrozí im trest na 4 až 10 rokov.

Páchatelia sa hľadajú ťažko

Počet úmyselne podpálených áut oproti vlaňajšku rapídne stúpol. Zisťovatelia príčin požiarov OR HaZZ v Košiciach tvrdia, že už dávno presiahol minuloročný počet, no to máme za sebou len šesť mesiacov roka. Až 37 áut bolo od začiatku roka úmyselne podpálených.

KOŠICE. V tomto roku k 9. júlu hasiči evidovali 54 požiarov áut. V troch prípadoch išlo o autobusy, horeli dva nákladné automobily, jeden náves, vrak a 45 osobných a dodávkových automobilov.

"Zo 47 požiarov v 37 prípadoch bola stanovená príčina ako úmyselné zapálenie neznámou osobou, čo je oproti vlaňajšku o 18 áut viac. Zvyšných desať prípadov tvorili technické poruchy. V tomto roku z celkového počtu požiarov automobilov tvorí úmyselné zapálenie nezistenou osobou až 76 %, čo znamená dvojnásobné zvýšenie oproti celému roku 2008," hovorí zisťovateľ príčin požiarov košických hasičov Tomáš Berzetei.

Zo 49 len 5 objasnených

Polícia nedokáže úplne presne konkretizovať počet prípadov požiarov áut, keďže štatisticky môžu byť takéto požiare vyšetrované ako poškodzovania cudzej veci alebo ako požiare, respektíve ako všeobecné ohrozenie.
Čo sa týka samotných požiarov v roku 2009, do 30. júna eviduje polícia 49 prípadov, z ktorých bolo päť požiarov objasnených. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2008 bolo evidovaných tridsať prípadov a objasnené boli štyri. "Je potrebné uviesť, že tu sú zahrnuté požiare všetkého druhu. V minulom roku sme v Košiciach za obdobie do 30. 6. 2008 evidovali osemnásť požiarov osobných motorových vozidiel, z ktorých nebol ani jeden objasnený. V piatich prípadoch po vykonaní expertíz bolo zistené, že išlo o skrat elektroinštalácie."

Na okolí 31 požiarov, úradovala pyromanka

Do konca júna 2009 polícia v okrese Košice-mesto eviduje 31 prípadov požiarov áut, pričom objasnených bolo päť prípadov. Išlo o zhorený Opel Astra, dve Škody 120, jednu Škodu Felicia a Citroën XM. Jeden prípad bol objasnený dodatočne z roku 2008. Polícii sa podarilo koncom apríla 2009 vypátrať pyromanku, ktorá podpálila tri osobné autá. Šokujúce je, že išlo o 19-ročnú Janku R. z Košíc. Špecializovala sa na škodovky. Na Bernolákovej ulici za použitia technického benzínu podpálila zadnú časť osobného motorového vozidla Škoda 120. Na miesto boli vyslaní hasiči, ktorí požiar uhasili, netušili však, že ich čaká poriadna šichta. V okolí prvého požiaru v krátkom čase začali horieť ďalšie dve autá. Vo všetkých troch prípadoch išlo o úmyselné podpálenie. Na Triede SNP horela Škoda Felicia, pyromanka sa potom presunula na Narcisovú ulicu, kde zapálila Škodu 105. Na polícii sa Jana R. údajne vyjadrila, že ju pohľad na oheň fascinuje. Preto vraj autá podpaľovala.

"Pri objasnení prípadov z roku 2009 išlo o pyromanku, ktorá si riešila svoje osobné problémy podpaľačstvom. Pri dodatočne objasnenom prípade z roku 2008 išlo o úmyselné podpálenie octavie na objednávku z dôvodu osobných sporov medzi vykonávateľom a objednávateľom," tvrdí Demjanovičová.

Vybavujú si účty mafiáni?

Podľa J. Demjanovičovej je zjavné, že počet požiarov motorových vozidiel stúpol.

"Je ich o trinásť viac, avšak stúpla aj objasnenosť o šesť prípadov. Nejde o špecifikum Košíc, požiare motorových vozidiel sa stali akýmsi národným športom, autá totiž horia na celom Slovensku," vysvetľuje a na otázku, či podpaľačstvo nesúvisí s organizovaným zločinom odvetila, že polícia nezistila zatiaľ žiadne prvky, ktoré by tomu nasvedčovali.

Podpaľača na Turgenevovej nenašli

Od marca zhoreli v blízkosti pizzerie na Turgenevovej ulici štyri autá, vrátane luxusného BMW X5 jej majiteľa. Neznámy páchateľ hodil dovnútra dymovnicu, keď v podniku sedeli klienti. Zapálil aj dve vozidlá značky Fiat Panda. Neskôr zhorel aj Ford Transit, ktorý bol zaparkovaný pri garážach. Všetky autá boli úmyselne zapálené. Polícia zatiaľ páchateľa ani dôvod neobjasnila.

Exmilencovi Rezešovej zhorelo porsche

Medzi najznámejšie osoby, ktorým zhorelo auto je podnikateľ Erik Fischer, ktorý sa na verejnosti preslávil ako partner dcéry nebohého miliardára Alexandra Rezeša. V polovici novembra 2008 mu niekto medzi blokmi na Pajorovej ulici podpálil luxusné auto Porsche Cayenne Turbo v hodnote 4,5 milióna korún. Zaujímavosťou je, že drahý šporťák, ktorý takmer celkom zhorel, bol kupovaný ako dar pre Evu Rezešovú v čase, keď ešte s milovaným Erikom čakala dcérku Elku. Neskôr jej podnikateľ auto vzal a dal ho svojej bývalej Alexandre, s ktorou dedičku rezešovského impéria podvádzal a napokon sa k nej oficiálne vrátil. Erik Fischer po požiari pre Korzár tvrdil, že nemá tušenie, komu sa mohlo znepáčiť jeho auto. Rezešovci sa ostro ohradili proti rečiam, že by to mohla byť pomsta.

Problémy, ktoré sťažujú prácu polícii
 • neochota poškodených spolupracovať s políciou, nakoľko vo väčšine prípadov aj zastierajú inú trestnú činnosť
 • neochota občanov svedčiť (je málo zistených očitých svedkov, väčšinou sa zobúdzajú, keď už horí)
 • slabá dôkazová situácia
 • malé množstvo zaistených stôp z miesta požiaru
 • neúčelnosť využitia služobného psa
 • absencia dostatočného pokrytia kvalitným kamerovým systémom v správe mesta (mestská polícia alebo štátna polícia)
Zaujímavosti

Najviac áut zapálili v nedeľu

 • v období od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2009 najčastejšie horeli autá na Terase (10 prípadov), nasledujú Juh a Jazero (po 6 prípadov), Furča (4)
 • až osemnásť áut podpálili medzi polnocou a 4. hodinou ráno, sedem ich vzbĺklo od 21.30 do polnoci a medzi 19. až 21.30 hodinou zhoreli štyri autá
 • jedenásť áut horelo v nedeľu, šesť v sobotu a päť v stredu
 • desať prípadov založenia ohniska bolo v prednej časti ľavej strany auta nezistenou horľavou látkou, tri prípady založenia ohniska v prednej časti pravej strany nezistenou horľavou látkou, v 14 prípadoch nebol zistený spôsob založenia ohniska požiaru, "obľúbené" je aj poliatie prednej kapoty horľavinou a zapálenie.
Fakty

Polícia zriadila špeciálny tím

Polícia podľa jej hovorkyne vyhodnocuje všetky dostupné informácie, ktoré sa týkajú dotknutých osôb, vykonáva preventívne akcie v lokalitách, kde najčastejšie dochádza k požiarom. S nárastom požiarov vozidiel bola na KR PZ v Košiciach zriadená skupina na elimináciu týchto prípadov.

"K úspešnosti objasnenia požiarov polícia potrebuje aktívnu spoluprácu poškodených pri určovaní motívu a označení možných podozrivých, s ktorými mali nejaké konflikty. Je potrebné zdôrazniť, že ide o vysoko latentnú trestnú činnosť. O konkrétnych opatreniach polícia nebude informovať z taktického hľadiska," dodáva Demjanovičová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 277
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 335
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 13 315
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 156
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 163
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 508
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 779
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 911
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 762
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 734
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: V kúpeľoch odhalili 15 pozitívne testovaných (minúta po minúte)

Naď: Záujem o testovanie neutícha. V meste musia zavrieť škôlku.

Minister Naď: Hlasy pochybovačov začali utíchať

Infekčných je v priemere 3,55 percenta, v Bardejove menej.

Minister obrany Jaroslav Naď prišiel do Bardejova.

Domov v Sabinove ostáva v karanténe, jeho klientka zomrela

Väčšina osadenstva i zamestnancov, spolu 124 ľudí, je pozitívna.

Sabinov.
Košice pripravujú približne stovku odberných miest. Rokuje sa aj so súkromnými majiteľmi športovísk a spoločenských sál.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop