KOŠICE.
Údajne to súvisí s prípadom z 21. marca 2009, keď košickí policajti šikanovali šesticu rómskych chlapcov. Ich vzájomné fackovanie či vyzliekanie sa donaha si nakrúcali kamerami a mobilnými telefónmi.
Pripomenutie predpisu má údajne zabrániť tomu, aby si policajti mohli robiť podobnú dokumentáciu aj pri iných zákrokoch či eliminovaní páchateľov trestnej činnosti.
Polícia mučila rómskeho chlapca - čítajte
Policajtom sa predpis nepozdáva
Niektorým košickým policajtom sa predpis nepozdáva: "V služobnom vozidle máme k dispozícii jednu pevnú vysielačku, a dvaja máme iba jednu prenosnú," skonštatoval jeden z nich. "Ak sa pri prenasledovaní viacerých páchateľov musíme rozdeliť, kolega má pri sebe vysielačku a ja nie. Nedokážeme sa teda vzájomne zosynchronizovať a dohodnúť o ďalšom postupe, s kolegom si ani nevieme vzájomne oznámiť, či sme v ohrození života. Nehovoriac o tom, že keď som bez prenosnej vysielačky ďaleko od služobného vozidla, nedokážem napríklad privolať pomoc zranenej či na živote ohrozenej osobe. Mobilné telefóny by nám určite v niektorých situáciách mohli pomôcť."
Môžu si vraj privolať posily
Jana Mésarová, zástupkyňa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ (KR PZ) v Košiciach nám v súvislosti s vysielačkami a mobilnými telefónmi povedala: "Policajti sú vybavení motorovou rádiostanicou a minimálne jednou prenosnou rádiostanicou. V špecifických situáciách sú vybavení väčším počtom vysielačiek. V prípade vykonávania služobného zákroku sa policajti riadia určitými taktickými zásadami prenasledovania a zadržania páchateľov. Súčasťou toho je aj privolanie ďalších potrebných síl a prostriedkov na zvládnutie služobného zákroku, aby nedošlo k zbytočnému ohrozeniu života a zdravia ľudí."
Za porušenie hrozí disciplinárka
Podľa J. Mésarovej, spojovacie prostriedky, ktoré majú k dispozícii policajti v rámci KR PZ Košice, v plnej miere zabezpečujú dostatočnú komunikáciu a nie je nutné, aby mali pri výkone služby súkromné mobilné telefóny, ktoré nie sú súčasťou služobného policajného výstroja. Opýtali sme sa, aký trest hrozí policajtovi za porušenie uvedeného interného predpisu.
"V prípade zistenia porušenia zákazu používania súkromných mobilných telefónov počas výkonu služby ide o porušenie služobnej disciplíny policajtov," odpovedala J. Mésarová. "Nadriadený policajta je kompetentný uložiť príslušné disciplinárne opatrenie, berúc pritom do úvahy nielen predmetné porušenie policajta, ale aj iné okolnosti majúce vplyv na druh uloženého disciplinárneho opatrenia v zmysle zákona."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári