KOŠICE. Dvadsaťtri Košičanov bolo testovaných kvôli podozreniu na toto ochorenie. U piatich pacientov si vážnejší zdravotný stav vyžiadal hospitalizáciu vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice. Nákaza nebola u nikoho potvrdená.
Testy vo fakultnej nemocnici
Pomoc obvodného lekára treba vyhľadať, ak sa po návrate z cudziny do siedmich dní prejavia aspoň dva typické príznaky chrípky. Odborník vás v prípade potreby odporučí na testy do fakultnej nemocnice.
Podľa primára Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Ladislava Virága z fakultnej nemocnice možno infikovanie pacienta určiť testovaním krvi alebo výterom z nosa, hltanu alebo nosohltanu. Vzorky odoberajú na pracovisku bezplatne. Doktor upozorňuje, že diagnostika sa netýka každého pacienta. O tom, či je potrebná, rozhodne odborník.
Prvé výsledky do dvoch hodín
Biologické vzorky zbiera košický regionálny úrad verejného zdravotníctva. "Vykonávame rýchle orientačné vyšetrenie do dvoch hodín po doručení vzorky," uvádza Oľga Mináriková z odboru epidémiológie. Kompletné vyšetrenie v Košiciach nie je možné, pretože úradu chýba prístrojové dovybavenie.
Hygienici preto biologický materiál posielajú do Národného referenčného centra v Bratislave alebo virologického laboratória v Banskej Bystrici. Druhá diagnostika trvá jeden až päť dní.
Izolácia sedem dní
Miesto karantény závisí od závažnosti zdravotného stavu. Človek ostáva doma alebo na infekčnej klinike. "Pacient je infekčný počas celého času trvania klinických príznakov približne 5 až 7 dní. Ak je doma, mal by obmedziť kontakt s ostatnými osobami," hovorí Mináriková.
Izolácia sa nepozdáva podnikateľom. "Lekár mi nariadil nikam nechodiť. Prichádzam o peniaze a pritom nie je isté, či som nakazený," sťažuje sa štyridsaťročný Peter.
Človek s podozrením na infekciu musí podľa odborníkov ostať doma. Je to jedno z opatrení pandemického plánu, ktoré má zabrániť šíreniu nákazy. "Je v záujme a zodpovednosti pacienta voči svojmu okoliu, aby ostal v karanténe," tvrdí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková.
Ak diagnostika u pacienta chrípku potvrdí a ten karanténu nedodrží, hrozí mu trojročné väzenie, pretože bude obvinený z prečinu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.
ŠTATISTIKA
Počet prípadov chrípky typu A(H1N1) stúpol na 30
Národné referenčné centrum pre chrípku včera v poludňajších hodinách potvrdilo ďalšie dva prípady novej chrípky typu A(H1N1) s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Celkovo tak počet potvrdených prípadov na Slovensku stúpol na 30.
BRATISLAVA. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný včera informoval, že ide o 22-ročného muža z Nitrianskeho kraja, ktorý sa vrátil z pobytu na Novom Zélande. Pacient mal teplotu 38 stupňov, malátnosť, kašeľ a nádchu.
Ďalšou nakazenou je 21-ročná žena z Trenčianskeho kraja, ktorá sa vrátila zo Španielska. Pacientka mala teplotu 38 stupňov, nádchu a bolesti hlavy.
"Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva boli upovedomené a začali epidemiologické šetrenie," dodal Rovný.
Prvým pacientom bol na Slovensku 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Posledný prípad bol potvrdený v pondelok 13. júla. Išlo o 20-ročného muža z Bratislavského kraja, ktorý sa vrátil zo Španielska.
Prípady chrípky typu A(H1N1) sa do 11. júla vyskytli v 133 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 113 940 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 560 ľudských životov v 24 krajinách sveta. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.
O víruse A (H1N1)
Je to ochorenie horných dýchacích ciest, ktoré spôsobuje komplikácie vo forme zápalu pľúc a niekedy vedie k smrti.
Postihuje všetky vekové skupiny.
Príznaky sú ako pri bežnej sezónnej chrípke: horúčka nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, bolesť hrdla, hlavy, celého tela, nevoľnosť, celková únava (niektoré osoby udávali aj hnačky a vracanie).
Prenos prebieha z človeka na človeka kvapôčkovo vzduchom alebo priamym kontaktom.
(kag)
Odporúčania pre cestovateľov
Vyhýbajte sa kontaktu s chorými.
Často si umývajte ruky mydlom a vodou. Nestačí iba ich rýchle opláchnutie, umývanie rúk by malo trvať aspoň 20 sekúnd.
Nedotýkajte sa očí, nosa alebo úst, pretože môže dôjsť ku kontaminácii.
Ak predpokladáte, že máte chrípku, ale váš zdravotný stav si nevyžaduje lekárske ošetrenie, zostaňte doma alebo v hotelovej izbe.
Deti s horúčkou alebo príznakmi chrípky by mali okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.
Osoby, ktoré boli očkované proti sezónnej chrípke, nie sú chránené proti vírusu chrípky A (H1N1).
(kag)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári