Po prvom tohtoročnom monitoringu nelegálnych rómskych osád v Košiciach a v okrese Košice-okolie musel košický úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ich obyvateľom vo viacerých prípadoch odňať štátne dávky a dávky v hmotnej núdzi a na ich vyplácanie určil osobitných príjemcov. V osadách totiž peniaze nedávali na zabezpečenie potravín a nájom, ale míňali ich na cigarety či alkohol.
Košice. "Dochádza k zneužitiu dávok, poberatelia ich nevyužívajú na zabezpečenie základných podmienok, ale na nákup alkoholu, tabakových výrobkov a iných omamných látok," konštatovala pre TASR Zuzana Bajusová, vedúca oddelenia pomoci v hmotnej núdzi na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach.
Osobitný príjemca zabezpečuje podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi pre poberateľov dávok finančné alebo priamo vecné plnenie, teda buď im vypláca dávku najmenej trikrát v mesiaci, alebo im priamo nakupuje potraviny, uhrádza nájomné a energie.
"Úrad práce pristúpil k určeniu osobitného príjemcu v 474 prípadoch pre 2 283 poberateľov a spoločne posudzovaných osôb, ktorým je poskytovaná pomoc v hmotnej núdzi a v 479 prípadoch prídavkov na dieťa pre 1 438 nezaopatrených detí," priblížila presné čísla Bajusová.
Využívanie dávok skúmajú raz za pol roka
Ako obyvatelia osád využívajú pridelené dávky, skúma úrad raz za pol roka. Kontroly podľa Bajusovej odhalia aj neľudské podmienky, v akých obyvatelia osád žijú - chatrče postavené z materiálov nájdených na smetiskách, bývanie bez vody, elektriny a bez kanalizácie, prevažne v absolútnej chudobe. Dávky v hmotnej núdzi a štátne sociálne dávky sú pritom v osadách jedinými príjmami. Podľa zákona môže byť osobitným príjemcom obec, v odôvodnených prípadoch iná právnická alebo fyzická osoba. Obce však na seba status osobitného príjemcu veľmi preberať nechcú.
"Ich záujem je pomerne nízky, môžeme povedať, že až absentuje," uviedla Bajusová. Dodala, že tento status prijmú skôr obce a mestské časti, kde majú rómski občania dlhy na nájme za prenajaté bytové priestory a na miestnych poplatkoch.
V rámci mesta Košice eviduje úrad 14 nelegálnych rómskych osád, v ktorých žije 1 152 občanov. Z nich tvoria 673 nezaopatrené deti. V okrese Košice-okolie vedia o 41 segregovaných rómskych osadách, v ktorých žije 13 036 občanov. Z nich je 5 692 nezaopatrených nedospelých obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári