KOŠICE. Dvom košickým súdom sa zrejme podaril rekord. V spore troch súrodencov o vlastníctvo k rodinnému domu rozhodovali takmer 21 rokov. Slovensko teraz každému z nich zaplatí za prieťahy 5 600 eur ako náhradu za nemajetkovú ujmu a po 300 eur za súdne trovy.
O odškodnení rozhodol Európsky súd pre ľudské práva začiatkom júla, keď dospel k záveru, že dĺžka konania na Okresnom súde Košice II a na Krajskom súde v Košiciach bola neprimeraná. Súd v Štrasburgu neprijal argumentáciu vlády, že košickí súrodenci už uspeli so sťažnosťou na slovenskom Ústavnom súde, ktorý v roku 2004 každému priznal 100-tisíc korún.
Odškodnenie na Slovensku nestačilo
"Náprava, ktorú sťažovateľom poskytol Ústavný súd, nebola dostatočná. Navyše po vyhlásení nálezu konanie trvalo ďalšie štyri roky a päť mesiacov a ani príkaz Ústavného súdu ho neurýchlil," zdôvodnil Európsky súd.
Vyše dvadsaťročný súdny sporu je neobvyklý aj na slovenské pomery. "Stretli sme sa už so zbytočnými prieťahmi, ktoré boli nad päť, nad desať, aj nad 15 rokov," povedal v máji ČTK verejný ochranca práv Pavol Kandráč, ktorého úradu sa ľudia často sťažujú na pomalé súdy.
Keď je sudca bezdôvodne v konaní nečinný, dopúšťa sa disciplinárneho previnenia. Disciplinárny súd ho môže za to potrestať až odvolaním z funkcie sudcu. Návrh na disciplinárne konanie voči sudcom podáva predseda okresného aj krajského súdu alebo minister spravodlivosti.
Ministerstvo: Budeme konať
"Ministerka spravodlivosti Viera Petríková nechá uvedený prípad preveriť. Na základe výsledkov šetrenia bude konať," odpísala Renáta Husárová z tlačového oddelenia ministerstva.
Podobný postup avizuje aj predseda Okresného súdu Košice II. "Rozhodnutie Európskeho súdu nám nebolo doposiaľ doručené. Dôsledne sa s ním oboznámime a po zvážení prípadných subjektívnych prieťahov s prihliadnutím na dobu, ktorá uplynula od ich vzniku, bude možné posúdiť podanie návrhu na disciplinárne konanie proti zákonnému sudcovi," povedala hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.
Časté podania
Sťažnosti na prieťahy sú najčastejšími podaniami na Ústavný súd. Len v tomto roku ich dostal 340. V 152 z nich už Ústavný súd priznal za porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote odškodnenie v celkovej sume takmer 485-tisíc eur.
Či prieťahy nie sú disciplinárnym previnením sudcu, Ústavný súd neskúma. "Môže eventuálne dať signalizáciu na predsedu okresného alebo krajského súdu alebo až na ministra," hovorí predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková. Priznáva však, že doteraz tak ešte nikdy neurobila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári