Korzár logo Korzár Košice

Pre Patrika Polláka je bronz najcennejšou medailou v kariére

Je ako víno. Čím je starší, tým je lepší. Slovenský windsurfista Patrik Pollák žne úspechy aj v 36 rokoch. V tejto sezóne vybojoval už dve medaily na vrcholných surfárskych podujatiach.

K zlatu z júnového európskeho šampionátu v neolympijskej triede Raceboard v lotyšskej Liepaji pridal na nedávno skončených majstrovstvách sveta v nemeckom Warnemünde bronz. Jeho kvalita, aj keď obe súťaže prebiehali pri pobreží toho istého mora, je s lotyšským zlatom neporovnateľná, pretože kým v Liepaji sa po vlnách Baltiku v jeho triede preháňalo iba 16 pretekárov z piatich európskych krajín, v nemeckom letovisku bojovalo o cenné kovy 106 borcov zo šestnástich štátov sveta.

Oficiálne internetové stránky "Raceboard Class" dokonca uvádzajú, že svetový šampionát vo Warnemünde bol najväčším raceboardovým podujatím za posledných dvadsať rokov. Celkový súčet bodov po dvanástich súťažných jazdách mal najnižší Poliak Maksimilian Wojcik - 12, strieborný Nemec Martin Moritz nazbieral o 3 body viac. Pretekár košického oddielu Akademik TU Patrik Pollák mal v súčte 28 bodov, iba o bodík menej ako jeho veľký súper Francúz Pierre Loquet. Táto dvojica takmer navlas zreprízovala poradie i bodový rozdiel z majstrovstiev sveta raceboardov v roku 2007 v Argentíne. Aj tam bol Pollák bronzový a Francúz iba "zemiakový", ale rozdiel medzi nimi bol dvojbodový. Trojnásobný slovenský olympionik bol dlho v hre aj o ligotavejšie pliešky, po polovici súťaže dokonca bojoval o zlato, ale trošku sa nechal uniesť, v predposledný deň zariskoval s plachtou, čo mu príliš nevyšlo, a napokon bol rád, že uhájil aspoň bronz pred nepríjemne "ďobajúcim" galským kohútom.

Ten "plachtový" risk nám trochu objasnil Patrikov otec Jozef, ktorý pozorne, aspoň na diaľku, sledoval jeho cestu za svetovým bronzom. "Surfisti používajú plachty pevnejšie, silnejšie, vhodné do silného vetra, a sú plachty ľahšie, ktoré sa využívajú v slabšom vetre. Patrik si jednu takú nechal ušiť v Španielsku a vytiahol ju v predposledný deň, keď sa zdalo, že more a vietor sú o čosi pokojnejšie. Lenže v priebehu dňa vietor opäť zosilnel a Patrik s tou subtílnou plachtičkou nemal žiadnu šancu. Najmä deviatu rozjazdu trošku zmrvil, keď v nej skončil až pätnásty..."

Patrik mal trochu smolu už pri úvodnom žrebovaní, keď sa dostal do evidentne silnejšej skupiny, v akej prvé štyri rozjazdy absolvoval jeho najvážnejší konkurent. "Pri takom vysokom počte štartujúcich sa pretekári rozdelia do dvoch skupín, v ktorých absolvujú prvé štyri rozjazdy a Patrik sa dostal do skupiny s majstrom sveta Poliakom Wojcikom i Nemcom Moritzom, ktorý skončil celkovo druhý, kým Francúz Loquet bol vyžrebovaný do evidentne ľahšej skupiny. Zatiaľ čo si Patrik v jednej jazde strážil Nemca, ušiel mu Poliak, a v ďalšej to bolo naopak, keď si strážil Poliaka, ušiel mu Nemec. Medzitým Francúz, v slabšej skupine, zbieral víťazstvo za víťazstvom, lebo nemal vážnejšieho súpera. Podľa súčtu bodov sa potom štartové pole rozdelilo na zlatú, silnejšiu skupinu, a striebornú skupinu, kde boli slabší pretekári. Aj tak bolo na mori každý deň poriadne husto, pretože ženy súťažili s mužmi, takže naraz bolo na vode 115 ľudí. Nebyť toho, že Patrik bol v úvode šampionátu zaradený do silnejšej skupiny, mohol mať viac prvých miest, a tým pádom i lepší základ do finálovej skupiny. Ale treba povedať, že Poliak Wojcik získal svetový titul zaslúžene, pretože je to veľmi dobrý pretekár v raceboarde i v olympijskej triede. V oboch triedach sa stále pohybuje v prvej desiatke, kým Paťo je až v tretej, takže to rozhodne nebola náhoda," vraví Pollák starší.

Jeho synátor sa s Francúzom Loquetom statočne bil o bronz až do konca súťaže. "A vybojoval ho trošku kurióznym spôsobom. Na cieľovej čiare predposlednej rozjazdy boli obaja prakticky rovnako, Patrik vyhral iba o dvadsať centimetrov, čo je prakticky dĺžka plaváka. Úprimne povedané, Paťo mal o trošku viac šťastia, ako jeho veľký francúzsky súper, ale porazil ho v rýdzo športovom súboji, nie nejakými nešportovými fintami."

Tak ako v júni v Lotyšsku, aj v júli v Nemecku surfistom komplikovali život na mori nevyspytateľné veterné podmienky. "V oboch prípadoch bolo Baltické more mimoriadne rozbúrené a kruté. Jeden deň vo Warnemünde bol dokonca taký silný vietor a také vlny, že zo 115 pretekárov sa dostavilo na štart iba pätnásť, a v cieli rozjazdy klasifikovali iba jedenástich... Rozhodcovia pustia pretekárov na rozjazdu iba vtedy, keď vietor nepresiahne hranicu pätnásť metrov za sekundu. A vtedy to bolo akurát na hrane. Väčšina pretekárov na to, aby to zvládla, jednoducho nemala. Patrik na štarte samozrejme nechýbal, lebo on je už naozaj vetrom ošľahaný, skúsený surfista."

Z majstrovstiev sveta triedy Raceboard má už tri medaily, zlatú z Thajska v roku 2006, a dve bronzové, z Argentíny v roku 2007, a teraz z Nemecka. Tá posledná, aj keď nie je zlatá, je preňho asi najcennejšia. "Veľmi zložité podmienky, čo sa vetra týka, boli v Argentíne i v Nemecku, ale aj v Thajsku, kde bolo zas veľmi teplo, dusno, vysoká vlhkosť vzduchu a úplne iný vietor, ktorý vyhovoval najmä drobným, subtílnym chlapíkom, ako sú všetci Aziati. Keby bol taký silný vietor aj v Thajsku, tak by mali obrovské problémy a sotva by sa niektorý z nich objavil v popredí výsledkovej klasifikácie. Kruté to bolo aj na tohtoročných majstrovstvách Európy v Lotyšsku, ale kvalita štartového poľa bola v Nemecku mnohonásobne vyššia. Takže aj ja môžem za syna povedať, že bronz z Warnemünde je preňho asi najcennejšou medailou v kariére."

Patrik uvažoval aj o štarte na tohtoročných majstrovstvách sveta v olympijskej triede v anglickom Weymouthe, ale v poolympijskej sezóne zo svojich plánov zrejme upustí. "Surf, ktorý mal na reklamácii u nemeckého výrobcu, už má k dispozícii, ale tento svetový šampionát zrejme vynechá. Všetky šampionáty nás stoja nemálo peňazí a my sme od januára do dnešného dňa nedostali od Slovenského zväzu jachtingu ani jediný cent. Všetky výjazdy hradíme z vlastného. Každá kasa má však svoje dno a Patrik predsa musí aj niečo zarobiť, aby na tých šampionátoch mohol štartovať. Nemôže robiť donekonečna profesionálneho pretekára v amatérskych podmienkach. V Nemecku sme znovu náš jachtársky šport trochu zviditeľnili, ale keď niekto obsadí na majstrovstvách sveta trebárs 45. miesto, nikomu zo zväzu a kváziodborníkom takéto umiestnenie nič nehovorí. Preto sme zvolili takú taktiku, že ide tam, kde môže dosiahnuť dobrý výsledok. Väčšina svetových pretekárov po olympijskej sezóne trochu oddychuje, a potrebuje to aj Patrik, aby dosahoval dobré výsledky," tvrdí Jozef Pollák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 296
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 402
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 219
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 253
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 882
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 398
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu