etky obce vytypované úradom s tým súhlasili.
KOŠICE. Košický úrad práce od februára monitoroval nelegálne osady v Košiciach a okolí. Zamerali sa hlavne na situáciu na Luniku IX, v Kecerovciach, Rankovciach, Boliarove, Čakanovciach, Malej Vieske, Sokoľanoch, Bačkoviku a Šaci. Objavili, že ich obyvatelia zneužívajú sociálne dávky. Štátne peniaze nepoužívajú na zabezpečenie základných životných potrieb, ale míňajú na alkohol, cigarety a fet. Niektorí si nedokážu financie rozdeliť tak, aby zabezpečili živobytie počas celého mesiaca. Úrad preto zaviedol inštitút osobitného príjemcu.
"Cieľom je naučiť týchto poberateľov efektívne hospodáriť s finančnými prostriedkami tak, aby dokázali zabezpečiť základné existenčné podmienky pre svoje rodiny v rámci celého mesačného obdobia, na ktoré je dávka poskytovaná," uviedol hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
Môžu nakupovať i odev
Peniaze tak Rómovia nedostanú na ruku, ale budú poukazované obci podľa trvalého pobytu. Tá ich môže použiť na prospech občana v hmotnej núdzi vo finančnej alebo vecnej forme. Finančnou môže byť výplata aspoň trikrát za mesiac, vecnou úhrada nákladov spojených s bývaním, úhrada za stravu, zabezpečovanie nákupov či poukazov na nákup potravín a základných hygienických potrieb, príp. ošatenia v predajniach, s ktorými má obec dohodu.
"Ak osobitný príjemca zabezpečuje dávku a príspevky vo vecnej forme, je povinný ich poskytovať za cenu obvyklú a na mieste dostupnom občanovi v hmotnej núdzi," povedal Jakeš. Voľba formy poskytovania je v právomoci obce, nie úradu.
Niektoré odmietli
Pri štátnych sociálnych dávkach, akými sú príspevok pri narodení dieťaťa a prídavok na dieťa, môže úrad určiť osobitného príjemcu aj bez jeho súhlasu. V prípade dávok v hmotnej núdzi a detských prídavkov je však k tomu potrebný súhlas obce, nie všetky sa na to dajú. Dotknutý občan to odobriť nemusí. Zo spomínaných je osobitným príjemcom Veľká Ida, Kecerovce a Košice pre Lunik IX.
Niektoré obce nakupovať Rómom nechcú. Napríklad Sokoľany, kde žije Rómov vyše tisíc, s tým nesúhlasili. "Pre rodinné prídavky sme osobitný príjemca už desať rokov. Ale dávky v hmotnej núdzi nie sme ochotní robiť. Sme tu len dve, nemáme čas na to, aby sme chodili nakupovať," uviedla Marta Semanová z obecného úradu s tým, že Rómovia sú často pod vplyvom alkoholu a takáto iniciatíva by mohla byť i nebezpečná.
V prípade nesúhlasu je podľa slov hovorcu nemožné príjemcu určiť. "Zamestnanci úradu nie sú oprávnení vykonávať funkciu osobitného príjemcu." Hovorca nevysvetlil, čo sa stane s peniazmi v takomto prípade.
Možno bez efektu
Veľká Ida naopak súhlasila. Žije tam pár sociálne slabých rodín, spolu s asi 40 členmi, ktorých ma byť obec osobitným príjemcom. "S dotknutými sa spíše dohoda, či sa im bude nakupovať dvakrát do mesiaca alebo raz. Podľa toho, o akú sumu ide," vysvetlila Edita Theisová z obecného úradu. "Ani keby ju nepodpísali, peniaze by nedostali. Aj tak by sme im nakúpili alebo by sme im stiahli poplatok za komunálny odpad." Ak Rómovia dohody podpíšu, pôjdu s nimi do obchodu a vyberú, čo potrebujú.
"Efekt to možno nebude mať, potraviny tiež môžu predať. Ale bude to ponaučenie pre ostatných. Budú vedieť, že k nim budú chodiť kontroly a že vždy budú mať doma nejaké zásoby," zhodnotila Theisová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári