Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ŠÉFDRAMATURGIČKA TV MARKÍZA GABIKA DROBOVÁ SA V ÔSMEJ TRIEDE ZŠ ROZHODLA, ŽE BUDE PREDAVAČKOU V DROGÉRII

Nemyslí si, že je taká zaujímavá, aby novinári nocovali pred jej domom

Pred niekoľkými dňami vyvrcholili v Košiciach kastingy na novú šou Superstar. Tentoraz ide o spoločný projekt medzi Televíziou Markíza na Slovensku a TV Nova v Českej republike. Za touto staronovou súťažou nestojí na Slovensku nik iný, ako šedá eminencia

Gabika DrobovaGabika Drobova (Zdroj: judy)

Markízy Gabika Drobová. Keďže sa bola na košickom kastingu osobne pozrieť, porozprávali sme sa s ňou nielen o Superstar, ale aj o všeličom inom.

Nová nádej pre spevácke talenty prišla po takmer dvojročnej odmlke. Čo od ďalšej Superstar očakáva šéfdramaturgička TV Markíza? "Ja by som ju nenazvala ďalšou, lebo Markíza a TV Nova majú za sebou tri tieto súťaže na vlastnom teritóriu. Táto je akurát prvá medzinárodná," vysvetľuje. "Očakávam od nej nové zaujímavé prvky. V niečom sme si podobní, veď mnohí z nás vyrastali v Československej republike. Sme si blízki, ale sú aj rozdiely a modifikácie, ktoré, myslím si, prinesú tomuto projektu niečo nové. Myslím, že to bude niečo jedinečné."

Kastingy boli bohaté na rôznych "spevákov". Súčasťou našej i českej súťaže bola vždy obľúbená Hviezdna rota. Máme sa sebou po tri ročníky Superstar, teda by sa logicky dalo čakať, že decká budú opatrnejšie. "Po predchádzajúcich ročníkoch som si nemyslela, že by ešte niekto taký prišiel," priznáva aj Gabika. "Vždy najúžasnejší sú tí, ktorí sú presvedčení o tom, že super spievajú a berú to strašne vážne, no v podstate spievať nevedia. A potom sú prekvapení, keď im porota tvrdo povie pravdu do očí. Napriek tomu, že už boli tri ročníky Hviezdnej roty, niektorí sa nepoučili. Takže je aj dosť materiálu do tejto časti šou. No na druhej strane je aj dosť úžasných naozajstných speváckych talentov."

Nápad vytvoriť spoločný československý projekt sa v hlavách organizátorov TV Markíza a TV Nova "varil" už dlhší čas. Hlavne po úspechu dvoch formátov IQ test národa a Človeče, nehnevaj sa. Na rad prišla aj Superstar. A keďže obe televízie sú lídrami na svojich trhoch a sú to sesterské firmy, logicky sa rozhodlo, že ak to má byť nejaká nadstavba či niečo nové, najlepšie bude spojiť národy dohromady. Teda aspoň symbolicky. A tak vznikla ČeskoSlovenská SuperStar. Spoločný budú mať teda cieľ - nájsť najlepšieho speváka. A rozdiely?

"V podstate bude rozdiel len čo sa týka nasadenia prvých epizód. Nebude to iba raz do týždňa, ako sme boli zvyknutí, ale o tom sa diváci včas dozvedia z programovej štruktúry. Potom bude rozdiel aj v počte semifinalistov. Aby to bolo spravodlivé a matematicky to aj vychádzalo, bude ich viac. Spolu 24 - šesť Sloveniek, šesť Češiek, šesť Slovákov, šesť Čechov. Tiež sa bude trochu inak vylučovať v prvých finálových kolách. Budú vypadávať vždy dvaja, nie jeden, ako to bolo doteraz. Vždy najslabší Slovák a najslabší Čech. Od tretej to už pôjde bez ohľadu na národnosť. Je to tak nastavené, aby si ľudia zvykli na Slovákov, Čechov i na talenty a aby medzi nimi nerobili rozdiely. Lebo nám naozaj nejde o to, či vyhrá Čech alebo Slovák, ale aby sme našli najúžasnejší spevácky talent."

Pesimisti a neprajníci projektu sa začínajú ozývať a argumentujú práve tým, že určite vyhrá Čech, keďže logicky je ich viac. Gabika však verí, že to tak nebude a že ľudia budú posielať hlasy tým, ktorí budú dobre spievať, bez ohľadu na národnosť. "Navyše máme k sebe veľmi blízko a mnoho rodín je pomiešaných. Otec napríklad pochádza z Čiech, mama zo Slovenska. Niektorí žijú tu, no majú české korene, prípadne súrodenec si vzal niekoho z tej druhej republiky."

Kastingy sa skončili tým košickým. Aké boli predošlé? "Brno skvelé, Praha výborná, Bratislava sklamala. Preto všetci staviame na Košice, lebo tu na východe sme vždy našli veľmi dobré talenty. Koniec koncov, keď si vezmeme špičku populárnej slovenskej hudby, tak je to jasné." Nuž a Košice naozaj zachránili situáciu čo nám po kastingoch potvrdila nielen Gabika, ale aj niektorí členovia poroty.

Skryť Vypnúť reklamu

Tajné tipy

Materiálu je teda dosť, o nejaký čas začneme spoznávať tých lepších, potom ešte lepších a pred Vianocami sa "ukáže" prvá československá SuperStar. Šéfdramaturgička už priznala aj dva tajné tipy. "Neprezradím nič, no myslím si, že by sa mohli v poslednom kole dostať proti sebe. Obidva talenty sú úžasné a možno prezradím ešte toľko, že jeden je z Čiech a jeden zo Slovenska. Po 20. decembri prezradím, či mi to vyšlo."

Keďže Superstar je súťaž pre spevákov, opýtali sme sa, aký je vzťah Gabiky k spevu. "Úplne ten najpozitívnejší," odpovedala. "Ja som od siedmich do pätnástich rokov spievala v Detskom speváckom zbore Slovenského rozhlasu. V zbore práve preto, že som nikdy nemala na sólovú kariéru. Ak ma vyvolali, že mám niečo sólovo zaspievať, strašne som sa hanbila." Ak by bola teda dnes tínedžerka, prihlásila by sa? "Možno z hľadiska toho, vyskúšať si to, niečo zažiť, získať novú skúsenosť a byť v tejto atmosfére, ktorá je úžasná. Asi teda áno, no neverila by som, že sa dostanem cez porotu. Asi by sa mi rozklepali kolená a mala by som problém s trémou. Zažiť by som to ale chcela. No určite nie s ambíciou, že sa dostanem niekde ďalej."

Meno Gabika Drobová sa spája s dramaturgiou mnohých relácií. Podpísala sa pod Bailando, Pestúnku, Nevestu pre milionára, Slovensko má talent a mnohé iné. Ani ona sama si nevie vysvetliť, prečo mali u divákov taký úspech. "Väčšina tých formátov je licencovaná a boli úspešné aj v zahraničí. Veľa závisí aj od konkrétnej lokálnej produkcie, ako sa k tomu postaví a či má šťastie. Asi je to aj tým, že som väčšinu projektov robila s Petrom Nuňézom. Prvý spoločný bol Nevesta pre milionára v roku 2006 a odvtedy pracujeme na projektoch spolu. Neviem, či je to tým, že je v tíme zvláštna energia alebo vždy natrafíme na tých správnych ľudí, ktorých obsadíme do jednotlivých pozícií, či už za kamerou, alebo pred kamerou. Možno je to aj tým, že do toho dávame srdce. A na obrazovke to potom asi aj vidno."

Gabika má teda na konte tých relácií požehnane. Jej srdcovkou je však Slovensko má talent. "Po tomto projekte som chcela ukončiť istú fázu mojej televíznej kariéry, no dala som sa prehovoriť na SuperStar. Hlavne preto, že je to medzinárodný projekt a obrovská výzva. Prehovorili ma, aby som ešte na tomto participovala. Tak som súhlasila s tým, že ešte tento projekt urobím." Na otázku, čo myslí tým ukončením fázy, odpovedá tajomne. "V podstate sa chcem venovať iným veciam, ktoré sú tiež v živote dôležité. Určite dôležitejšie ako práca."

Skryť Vypnúť reklamu

Dramaturgia? Čo to je?

Gabika odmalička túžila byť lekárkou, čo je, ako hovorí, paradoxné, keďže neznáša nemocničné prostredie a keď jej berú krv, odpadáva. Na základnej škole mala čisté jednotky, rodičia teda predpokladali, že ich dcéra pôjde na gymnázium. Gabika však v ôsmej triede dostala bláznivý nápad. "Všetkým som začala vykladať, že chcem byť predavačkou v drogérii. Mne to tam veľmi voňalo. To bol taký môj sen, ktorý mi, našťastie, vyhovorili a ja som predsa len šla na to gymnázium." Odtiaľ viedla trošku krivolaká cesta až k jej momentálnemu povolaniu.

"Nikdy som nechcela byť dramaturgičkou," prekvapivo priznáva. "A dokonca pred takými 15 rokmi som ani netušila, čo tá dramaturgia je. Vždy som to videla v titulkoch, lebo v podstate každá relácia, či už hraná alebo zábavná tvorba, dokonca aj dabingové veci, majú dramaturgiu. Bolo to pre mňa niečo také imaginárne." Napriek tomu toto povolanie čakalo aj na ňu. Cesta k nemu však bola trochu dlhšia. "Ja mám vyštudovanú sociológiu a pracovala som najskôr ako moderátorka v rádiu. V roku 1996 ma oslovila TV Markíza, či by som nechcela pre nich pracovať. Prišla som na pohovor a začala som pracovať v Teleráne ako redaktor, reportér v teréne. Postupne som moderovala zábavné relácie a tak to šlo, až som sa dostala do centra zábavnej tvorby. Medzi tých dramaturgických ´harcovníkov´, ktorí ma pomaly zaúčali a postupne vysvetľovali, o čom to je. Za tých 13 rokov, čo som v Markíze, som sa prepracovala až tam, kde som. Takže bola to úplná náhoda, že ma tam zavial osud."

Začiatky sú vždy a všade ťažké. Gabika však hovorí, že mala jednu obrovskú výhodu. V TV Markíza začala pracovať už tri mesiace po spustení vysielania. "Takže všetci, čo sme tam boli, sme sa za pochodu učili veľmi veľa vecí. Ja som si prešla všetky profesie od strihania v strižni až po moderovanie. Viem, ktorý človek, čo a ako má robiť. Postupne som teda šla cez malé relácie až k veľkým projektom. Mám televíznu prácu od piky zmapovanú. Na jednej strane je to práca veľmi náročná. Hlavne na psychiku, no vlastne aj fyzicky."

Napríklad v prvý deň poslednej SuperStar nakrúcali od rána od 9.00 hodiny. "Vtedy sa točí aj celú noc, lebo mapujeme, čo robia tie decká v hoteli. Od rána sa robí ďalšia epizóda, potom sa opäť pokračovalo až do hlbokej noci Zelenou míľou (teraz Dlhá cesta). Teda, keď si to tak vezmeme, že sme tri dni bez spánku, iba na nejakých energetických nápojoch, je to aj fyzicky veľmi náročné. Ale zase stojí to zato." Napriek počiatočným antipatiám voči práci dramaturga v súčasnosti priznáva, že ju na tomto povolaní baví všetko a že sa v ňom našla.

Skryť Vypnúť reklamu

Tehotná

Bulvár. To slovo škrípe v ušiach azda každej aspoň trochu známejšej osobnosti. Tí šťastnejší, sa mu úspešne vyhýbajú, menej šťastní zapĺňajú stránky rôznych bulvárnych plátkov. Gabika má s tým tiež bohaté skúsenosti. "No nemôžem povedať, že by ma bulvárni novinári nejako zvlášť valcovali. Aj keď obdobie po Neveste pre milionára by sa dalo takto nazvať. Už dávno to však nie je tak. Nemyslím si, že pre novinárov som až taká zaujímavá, aby stanovali pred mojím domom. To určite nie. No chápem, že je to ich práca."

Kedysi sa to snažila riešiť, oponovať a diskutovať. No časom prišla na to, že to nemá cenu. Väčšinou si vraj novinári aj tak urobia po svojom. Napríklad nedávno sa v istom bulvári objavil siahodlhý článok, ktorý tvrdil, že Gabika Drobová je tehotná. Autor si túto informáciu aj patrične zdôvodnil tým, ako sa oblieka, kam chodí, čo pije a podobne. Dostať vyjadrenie od samotnej Gabiky je však nemožné. V súkromných otázkach je totiž nekompromisná. "Čo sa týchto vecí týka, nebudem to vôbec rozoberať ani komentovať," povedala nám.

Jej najbližšie plány sa budú točiť okolo SuperStar. "Po dokončení košického kastingu sa zavrieme do strižne. Stretneme sa, aby sme poriadne pripravili ešte tri epizódy (Divadlo 1, Divadlo 2 a Dlhá cesta), ktoré sa budú nakrúcať v Brne v Mahenovom divadle. Potom sa začnú pripravovať semifinálové i finálové kolá a 20. decembra spoznáme 1. ČeskoSlovenskú SuperStar."

V blízkej budúcnosti teda Gabika plánuje venovať sa speváckemu projektu. Potom sa chystá ukončiť jednu fázu televíznej kariéry. Čo bude nasledovať potom, to si markizácka šéfdramaturgička úzkostlivo stráži. Nechajme sa teda prekvapiť. Možno to bude skutočne materstvo...


Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 823
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 929
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 742
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 773
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 621
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 827
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 264
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 523
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 176
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 910
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Starosta Čertižného vozí dedinčanov na testovanie upraveným autom

Po každej jazde vykoná dezinfekciu ozónom v dĺžke asi 10 minút.

Peter Tričák ukazuje, ako upravili obecné auto.

Keď ráno videli tie rady, zvolili plán B. Košičania sa testujú aj v dedinách

Prišla i sedemročná: Keď všetci môžu, tak tiež chcem.

V rade bolo 20 až 30 ľudí, trvalo to len čosi viac ako hodinu.

Pribudlo 2 573 nakazených. Z východu ich je vyše 900

Štatistiky zaznamenali sedem úmrtí.

Odberné miesto na nový koronavírus.

Harichovčania sa na testovanie objednali cez rezervačný systém obce

Využilo to 900 ľudí. K odberom prichádzajú postupne.

Obecný úrad v Harichovciach, odberné miesto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.
Ľudia čakajú na plošné testovanie v Bratislave.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop