eur (viac ako 2,4 milióna korún). Rozhodnutie vyvolalo polemiku v odborných i laických kruhoch.
KOŠICE. S ideovým návrhom a libretom pamätníka, ktorého spoluautorom je hlavný architekt mesta Martin Drahovský, zásadne nesúhlasí poslanec a predseda kultúrnej komisie František Balún (KDH). Podľa jeho názoru spájať august '68 s novembrom '89 je miešanie hrušiek s jablkami: "Okupácia Československa bola dôsledkom takzvaného obrodného procesu, ktorého snahou bolo rekonštruovať zločinecký režim. Naopak, november 1989 je symbolom pádu systému, ktorý si vyžiadal v Československu tisíce obetí."
'68 - '89 Autormi víťazného návrhu sú bratislavskí výtvarníci Karin Patúcová a Peter Žalman. Kompozícia v tvare ležiacej osmičky ako symbolu nekonečnosti má byť vyrobená z kovu a podsvietená. "Ide o cestu, pásmo časové, plynúce v priestore, na ktorom sa ako pripomienka útočiaca na zmysly opakuje číslovka 68, ktorú zároveň z opačného uhla čítame ako číslo 89. Ide vlastne o motív nekonečna, akoby rozvinutý do určitého prebiehania, kde sa cesta začína, v určitom bode sa zauzlí a pokračuje ďalej," povedala autorka. Pamätník by mal byť umiestnený na Hlavnej ulici pred budovou Štátnej vedeckej knižnice. (sen)
Balún tvrdí, že výstavbu pamätníka v tomto duchu "jednoznačne odmietli" aj ďalší členovia komisie. Podľa jeho názoru by primátor František Knapík mal zrušiť zmluvu o zhotovení diela aj napriek tomu, že víťazný návrh vybrala medzinárodná odborná komisia v rámci umelecko-architektonickej súťaže vlani v novembri.
"Pokúsime sa projekt zastaviť," tvrdí ďalší odporca kontroverzného pamätníka, predseda poslaneckého klubu KDH Martin Boritáš. Podľa jeho názoru vyčleniť peniaze z rozpočtu mesta v čase krízy, keď samospráva musí v prvom rade finančne zabezpečiť základné funkcie mesta, nie je najšťastnejšie.
Mačkopes Kritikom zámeru je aj akademický sochár Miroslav Bonk. Aj keď o súťaži vedel, nezapojil sa do nej. "Z historického hľadiska tieto dve udalosti navzájom nesúvisia, dokonca sa skôr vylučujú. Je to taký mačkopes. Navyše, pár metrov od budúceho monumentu je pamätná tabuľa obetiam augusta '68," argumentuje umelec, ktorý pôsobí väčšinou v zahraničí.
Sochár má výhrady aj voči umiestneniu pomníka. Hlavná ulica v Košiciach je podľa neho prepchatá pamiatkami. "Z vizuálneho hľadiska to nie je čistý priestor, na ktorom by sa dielo vynímalo. Monument tohto druhu si zaslúži veľkorysejší priestor. Určite sa dá nájsť aj mimo Hlavnej ulice."
Proti spájaniu augusta '68 a novembra '89 sa vyjadrili okrem iných aj protagonisti nežnej revolúcie Fedor Gál a Peter Zajac.
Zastavia projekt(?) Spoluautora libreta, hlavného architekta mesta Martina Drahovského polemika okolo pamätníka prekvapuje. Ako uviedol pre denník SME, doteraz žiaden oficiálny protest nedostal, hoci od vyhodnotenia verejnej súťaže uplynulo viac ako osem mesiacov: "Nechápem, kto a prečo znovu otvára túto tému a komu má polemika slúžiť."
Drahovský je presvedčený, že obidva dátumy navzájom súvisia nielen po vizuálnej stránke. Podľa neho sú 21. august 1968 a 17. november 1989 zlomové v našich dejinách, predstavujú určitú kontinuitu: "Je to o ceste k demokracii," hovorí.
Priestor, kde by mal pamätník vyrásť, je dejiskom udalostí oboch rokov. Práve tu zastrelili okupanti v auguste '68 nevinných ľudí, v novembri '89 bol zasa miestom mítingov a demonštrácií, ktoré viedli k pádu režimu.
Primátor František Knapík (KDH) sa stotožňuje s názorom hlavného architekta, nevylučuje však ďalšiu diskusiu. V najbližších dňoch sa chce stretnúť s hlavným architektom i s predsedom kultúrnej komisie: "Keby mal byť pamätník predmetom permanentných sporov, kritiky a polarizovať ľudí, možno by bolo lepšie zastaviť jeho realizáciu."
Knapík pripustil, že k projektu sa zastupiteľstvo vráti zrejme aj v súvislosti s nevyhnutnou aktualizáciou rozpočtu na tento rok a s prehodnocovaním výdavkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári