KOŠICE. V zastupiteľstve košickej mestskej časti Šaca dva a pol roka sedela poslankyňa stíhaná za rozsiahlu úžeru. O funkciu prišla Bohuslava Čisárová (51) dva mesiace po svojom odsúdení. Ak je poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, jeho mandát okamžite zaniká zo zákona.
Podľa rozsudku Okresného súdu Košice II profitovala z požičiavania Rómom za vysoké úroky ešte pred svojím zvolením v komunálnych voľbách v roku 2006.
"Spolu s ďalšími dvoma osobami v rokoch 2000 až 2004 zneužívali finančnú tieseň väčšieho počtu osôb a poskytovali im finančné pôžičky, ktoré boli v hrubom nepomere k následnému plneniu zo strany poškodených," opísal skutok hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Prezradili ju poškodení
Čisárová, jej manžel Ján (53) a Brigita Dudášová (32) sa obohatili o najmenej 700-tisíc korún (vyše 23-tisíc eur). Súd rozsudok vyniesol na základe dohody o vine a treste, ktorú obvinení uzavreli s prokuratúrou. Všetci sa v nej priznali a súhlasili s podmienečnými trestmi. Čisárová zobrala dva roky s odkladom na 30 mesiacov.
O odsúdení mestskej časti nepovedala. Starosta Rudolf Reštei sa to dozvedel náhodou. "Povedali mi to ľudia, ktorí boli v jej trestnej veci poškodení. Zvolali sme hneď mandátovú komisiu a vyžiadali sme si stanovisko súdu. Keď odsúdenie potvrdil, poslankyni sme poslali list, že jej zanikol mandát," povedal starosta.
Potraviny na dlh
Na najbližšom zasadnutí v júni zastupiteľstvo zobralo na vedomie zánik mandátu Čisárovej a vyhlásilo nastúpenie náhradníka na uvoľnené miesto.
Novým poslancom Šace sa stal Vincent Handžák (KDH, SDKU, DS, SMK). Čisárová s poslaneckým mandátom prišla aj o členstvo v bytovej a sociálnej komisii pri miestnom zastupiteľstve.
Podľa záverov vyšetrovania úžerníkom v Šaci nevýhodné pôžičky roky splácalo 67 Rómov. Väčšina sa zadlžila tak, že nakupovali predražené potraviny v obchode, ktorý Čisárová prevádzkovala s manželom.
"Mal som o tom indície. Boli prípady, že sa mi Rómovia sťažovali. Odporučil som im, nech to idú nahlásiť vedľa na policajné obvodné oddelenie. To nechceli," hovorí Reštei.
Dlžníci voličmi
Čisárová ani jej manžel nechcú o úžere hovoriť. "Nedávame dovolenie, aby ste o tom písali. Chceme mať pokoj, už žijeme normálne. Na úžeru sa pýtajte iných," povedala bývalá poslankyňa.
Oficiálne nezamestnaná Čisárová išla do volieb v roku 2006 ako nezávislá kandidátka. Vo volebnom okrsku, kde je prevaha rómskych obyvateľov, získala 113 hlasov. Sama priznáva, že ju volili aj jej dlžníci.
Nezákonný poslanec
Po jej odchode je v Košiciach ešte trinásť rómskych poslancov. Po jednom v mestskom zastupiteľstve a zastupiteľstve Šace, ostatní na Luniku IX.
Čisárová je v krátkom čase druhým košickým komunálnym politikom, ktorý skončil pre svoju kriminálnu minulosť. V roku 2007 bol za sexuálne zneužívanie odsúdený mestský poslanec Jozef Drábik. Prišlo sa na to až tento rok v máji, keď ho prezradil anonym.
Odsúdenie poslanca sa dá utajiť
Keď komunálneho poslanca podmienečne odsúdia, je len na ňom, či to povie samospráve. Ak sa mu to podarí utajiť, funkciu vykonáva ďalej, hoci na ňu nemá mandát.
KOŠICE. Prípady komunálnych poslancov Bohuslavy Čisárovej a Jozefa Drábika odhalili medzeru v zákonoch. Neurčujú totiž nikoho, kto by mal povinnosť oznamovať obciam a mestám odsúdenie členov ich zastupiteľstiev. Samosprávy sú odkázané na neoficiálne podnety alebo médiá.
Súdy nedali jasné stanovisko, či je to ich úloha. "Išlo o mravnostný trestný čin, preto súd takú povinnosť nemá," vysvetľovala hovorkyňa Marcela Gálová, prečo Okresný súd Košice II neoznámil mestu Košice odsúdenie poslanca Drábika. Ani Šaca sa však o odsúdení Čisárovej nedozvedela od súdu, hoci nešlo o takýto trestný čin.
Kultúrni poslanci
Podľa ministerstva vnútra, ktoré cez sekciu verejnej správy koncepčne tvorí organizáciu miestnej samosprávy, je legislatíva v poriadku. "Pri tvorbe zákonov upravujúcich pôsobenie poslancov samosprávy sa predpokladala určitá úroveň politickej a osobnej kultúry, čiže to, že poslanec sám bez meškania oznámi, že bol odsúdený," odpísala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva.
Oznámiť svoje odsúdenie neprikazuje zákon ani samotnému poslancovi. Do úvahy za istých okolností prichádza trestný čin podvodu. "Je to úmyselný trestný čin. Muselo by sa im dokázať, že si boli vedomí, že odsúdením im zanikol mandát a poslanecké odmeny poberajú neoprávnene," hovorí právnik združenia Via Iuris Peter Wilfling.
Chýba úmysel
Drábik aj Čisárová úmysel popreli. Poslanec nebol odsúdený rozsudkom, ale trestným rozkazom, teda v skrátenom konaní bez hlavného pojednávania. "Bol som presvedčený, že to nepatrí do kategórie dôvodov na zánik mandátu," tvrdil Drábik.
Poslankyňa bola zase odsúdená na základe dohody o vine a treste. Tvrdí, že sa radila s právničkou, ktorá jej povedala, že funkciu nestratila. Nechcela preto spočiatku ani opustiť zasadnutie, na ktorom zastupiteľstvo vzalo na vedomie zánik jej mandátu a vyhlásilo nástup náhradníka.
(rok)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári