Metropola východu však nemá vrakovisko. Radnica tvrdí, že nie je povinná zriadiť ho, odkazuje na obvodný úrad životného prostredia. Ten tvrdí, že je to záležitosť radnice. Úrady si tento problém prehadzujú už roky, vrakov pribúda.
KOŠICE. Za vraky sa považujú vozidlá, ktoré sa vzhľadom na silné fyzické znehodnotenie, dlhodobosť odstavenia ako aj ďalšie znaky (napr. chýba evidenčné číslo, vozidlo je silne skorodované, demontované podstatné časti vybavenia a pod.) javia ako opustené. Mesto ako správca komunikácie však nemá zriadené parkovisko, kde by ich odťahovalo a rok uskladňovalo.
Radnica: Stálo by to veľa
"Obci zo zákona nevyplýva povinnosť zriadiť vrakovisko. Podľa zákona o odpadoch parkovisko určuje obvodný úrad životného prostredia na základe písomnej žiadosti osoby, ktorej bol vydaný súhlas na zber starých vozidiel alebo na spracovanie starých vozidiel. Zákon predpokladá, že vrakovisko zriadi nejaký podnikateľský subjekt, ale žiadny zrejme o to na území mesta Košice nemá záujem," hovorí hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková. Údajne je to na rozdiel od šrotovného zlý kšeft.
V minulosti mesto odstraňovalo vraky na vrakovisko súkromnej spoločnosti v okrese Košice–okolie. "Ale to už podľa našich informácií nemá voľnú kapacitu. V súčasnosti nie je na území Košíc vhodná voľná plocha v majetku mesta na zriadenie vrakoviska. Ak by sa našla, špeciálna úprava takejto plochy a prevádzka vrakoviska by si vyžadovali značné finančné náklady," vysvetľuje Mihoková.
Úrad: Na ťahu je mesto
Obvodný úrad životného prostredia v Košiciach má iný názor. "Zákon jednoznačne hovorí, že mesto si musí nájsť svoj pozemok alebo súkromnú firmu a na tom pozemku si musí pripraviť projektovú dokumentáciu, ktorú odsúhlasí náš úrad. A na základe toho dáme rozhodnutie s uvedením vrakoviska. Takže mesto je na ťahu," hovorí prednosta úradu Peter Petrivaldský.
Postoj radnice odmieta, trvá na tom, že konať má mesto. "Nie je vôbec v obraze. Nemá to načítané, nech si otvorí zákon o odpadoch a tam je to jasne napísané," dodáva na margo vyjadrení hovorkyne mesta. Petrivaldský odmieta dvojaký výklad zákona.
Radnica súhlasí, že ako správca cesty je mesto podľa zákona povinné odstrániť staré vozidlo. Napriek Petrivaldského vyjadreniu však naďalej trvá na tom, že zriadiť vrakovisko nie je jeho povinnosťou. A keďže to v Košiciach nie je, nemá mesto kam vraky odvážať.
Mutafov: My nemôžeme nič robiť
Vraky sú pravidelnou témou mestských i miestnych zasadnutí zastupiteľstiev, no vždy sa len skonštatuje, že vraky prekážajú, no mesto nemá vrakovisko.
Mestská časť Západ je druhou v počte vrakov. Starosta Pavol Mutafov (Smer) si myslí, že za absenciu vrakoviska môžu administratívne a finančné problémy.
"Problém je v tom, že odstavenie vrakov môže byť len vtedy, keď je zriadené tzv. parkovisko - ohradené strážené miesto, do ktorého sa môžu také vraky odniesť a musí sa rok čakať, či sa neozve majiteľ. Kým sa neurobí vrakovisko, dovtedy nemôže ani mestská časť nič robiť," hovorí Mutafov.
Vyše 200 vrakov
Z monitoringu, ktorý koncom júna zrealizovala mestská polícia na verejných priestranstvách za účelom zistenia a zdokumentovania opustených, dlhodobo odstavených motorových vozidiel a takých, ktoré javia známky vraku, vyplýva, že v meste sa nachádza 209 vrakov. Pre porovnanie, v septembri 2008 ich evidovali 114, teda za deväť mesiacov pribudlo sto vrakov. Nepriaznivú situáciu si radnica uvedomuje.
"Vedenie mesta Košice vyvíja iniciatívu, aby sa táto situácia riešila. Preto bude v blízkej budúcnosti iniciovať stretnutie s obvodným úradom životného prostredia," dodáva na záver Mihoková.
Prehľad
Vraky podľa mestských častí
Nad jazerom 40
Západ 31
Juh 26
Dargovských hrdinov 25
KVP 25
Sídlisko Ťahanovce 25
Sever 16
Staré Mesto 11
Šaca 3
Ťahanovce obec 3
Pereš 2
Krásna nad Hornádom 2
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári