KOŠICE. Ako nám povedal Ervín Hatl z občianskeho združenia (OZ) Ochrana dravcov na Slovensku, s odchytom a premiestňovaním sysľov začali v roku 2000 a pri košickom letisku by malo byť odhadom ešte asi 1 000 jedincov.
Úplne sebestačná kolónia
"Keďže sa dostávajú a žijú už aj pri zónach, kde pristávajú lietadlá, museli sme odchyt úzko koordinovať s pracovníkmi letiska," povedal nám E. Hatl. "Sysle chytáme do klietok s návnadou, tohto roku nám však dosť problémov narobili vysoké denné teploty. Na chytených sysľov totiž svietilo slnko, báli sme sa, aby sa neprehriali a neuhynuli. Našťastie, nič také sa nestalo. V predchádzajúcich rokoch presunuté sysle z Košíc sa na Muráni veľmi dobre udomácnili, vytvorili si úplne sebestačnú, viac ako tisícčlennú kolóniu. Syseľ je zviera takzvanej nízkej trávy, keby na Muráni nebola zabezpečená dlhodobá starostlivosť v podobe pravidelného kosenia či pasenia, kolónia by mohla aj celá vyhynúť."
Projekt na záchranu sokola
Dôvody aktivít členov OZ, súvisiace so sysľami, sú najmä dva. Sysle ako prípadná potrava lákajú dravé vtáky, žijúce v okolí letiska. Tie sa potom môžu dostať do stretu s pristávajúcim či štartujúcim lietadlom a zapríčiniť možno aj vážnu haváriu.
Druhým dôvodom je európsky projekt, ktorý funguje od roku 2006 a je zameraný na záchranu sokola rároha. Sokoly totiž ako potravu lovia práve sysle. Projekt sa robí na území SR i Maďarska a zahŕňa aj návrat sysľa pasienkového do pôvodných lokalít, kde kedysi žil. Pre nevhodný spôsob obhospodarovania pôdy však z týchto lokalít vymizol, prípadne sa peresunul do iných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári