Finančná kríza doľahla aj na košickú radnicu. Vedenie mesta včera oficiálne potvrdilo hromadné prepúšťanie. Do konca roka má z magistrátu odísť 34 ľudí. Primátor sa obáva o fungovanie mesta, tvrdí však, že prepúšťať sa musí. Niektorí poslanci to však považujú za účelový krok, prepustili by väčší počet úradníkov.
KOŠICE. Primátor František Knapík (KDH) a vedenie magistrátu predvčerom informovalo zamestnancov o zámere znížiť počet pracovníkov v administratíve samosprávy. V meste sa začiatkom roka očakával pokles príjmov približne o 10 miliónov eur (cca 300 mil. Sk). Aktuálne odhady však naznačujú, že prepad môže byť vyšší.
Prvé opatrenia mesta smerovali k zníženiu výdavkov samosprávy a k zmrazeniu 10% rozpočtu. Ďalšími krokmi bolo zastavenie vyplácania odmien, zastavenie preplácania nadčasov, nevyplatenie 13. platu za rok 2009 a nariadenie povinne vyčerpať dovolenkový fond do konca roka 2009. Redukcia sa v tejto fáze dotkne 34 pracovníkov magistrátu. "Uvedomujeme si vážnosť a citlivosť tohto kroku, strata zamestnania je vážny zásah do života rodín, preto k nemu pristupujeme maximálne zodpovedne," povedal včera primátor.
Rokovali s odborármi
O hromadnom prepúšťaní už rokovali s odborármi. Zamestnanci dostanú odstupné a odchodné. Podľa kolektívnej zmluvy to bude päť alebo šesť mesačných platov, v závislosti od toho, ako dlho na magistráte pracovali. Prepúšťanie sa dotkne takmer každého oddelenia. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informoval magistrát o hromadnom prepúšťaní už pred niekoľkými týždňami. O hromadné prepúšťanie ide, ak sa pracovný pomer skončí najmenej s 20 zamestnancami počas 90 dní.
F. Knapík priznal, že tak ako v apríli, aj dnes sa na prepúšťanie pozerá ako na antisociálny krok. "Či sa nám to páči alebo nie, musíme tie kroky urobiť. A to aj preto, aby sme vytvorili predpoklad na ekonomické fungovanie v budúcom roku. Prehlbujúci sa výpadok treba riešiť aj tým, že znížime nákladovosť v objeme miezd. Šetrenie nepostačuje." Náklady na platy znížila radnica o 10 percent.
Halenár: Prepustiť viac
Poslanci majú však na prepúšťanie iný názor. "Myslím si, že magistrát by mal opustiť oveľa väčší počet ľudí. Nechápem, načo nám je napríklad právne oddelenie, keď toľko miliónov vyhadzujeme na externých právnikov? Nechápem, načo sú nám štyria ľudia na Hlavnej ulici v informačnom centre, keď súkromná firma to zvláda s omnoho menším počtom ľudí," hovorí Alfonz Halenár (nezávislý).
Eduard Buraš (nezávislý) si nemyslí, že je to v tejto chvíli najsprávnejší krok. "Môžeme dospieť k tomu, že mesto bude platiť veľké finančné čiastky, či už v rámci odstupného alebo zo strany zamestnancov, ktorí nebudú súhlasiť s tým, že budú prepustení."
Jenčová: Nenormálne!
Anna Jenčová (HZDS) považuje prepúšťanie za účelový krok. "Lebo vzápätí v organizačnom poriadku sa de facto vytvárajú nové pracovné miesta. Takže je to veľmi dobrý spôsob, ako sa zbaviť tých, ktorí už nevyhovujú a zobrať svojich."
Ostro kritizuje počet zamestnancov magistrátu. "Počas dvoch rokov sa magistrát rozrástol 1,5-krát. Za Trebuľu tu bolo 200 ľudí a vtedajšia opozícia (SDKÚ, KDH - súčasná koalícia - pozn. red.) kritizovala, že je prezamestnanosť. Teraz ich je do 500! To znamená, že ich stav sa viac ako znásobil. Je to nenormálne, lebo tu už má sekretárka sekretárku, asistentka asistentku a hovorca hovorcu. Neprijímajú sa tu výkonní ľudia, ktorí vydávajú rozhodnutia, ale vytvárajú sa umelé pracovné pozície," myslí si Jenčová.
Radnica jej kritiku odmieta, argumentuje novými kompetenciami a začlenením rôznych útvarov pod magistrát.
Ohrození sú starší
Na otázku Korzára, či pri ďalšom výpadku príjmov bude radnica opäť prepúšťať, odpovedá primátor opatrne: "Týmto smerom by sme sa už nie veľmi radi chceli uberať. Lebo aj pri tejto situácii, ktorá bude v najbližších mesiacoch, bude problém zabezpečiť fungovanie vo všetkých oblastiach zabezpečovania úloh samosprávy a výkonu administratívy. Ak by to malo nasledovať, mohla by utrpiť kvalita výkonu služieb."
Prepúšťaním sú ohrození najmä starší zamestnanci. "Zohľadňovali sme aj to, že tí, ktorí sú poberateľmi alebo majú nárok v dohľadnej dobe na riadny alebo predčasný dôchodok. V mnohých prípadoch smerovali návrhy k týmto osobám," dodáva primátor.
Ťažkosti spôsobuje všetkým samosprávam na Slovensku skutočnosť, že pokles príjmov štátnej pokladnice z daní fyzických osôb sa negatívne odrazil na predpokladanej výške podielových daní pre mestá a obce. Tento stav má priamy vplyv na ekonomiku samospráv v celej krajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári