KOŠICE. Odbornú starostlivosť o zeleň zverilo mesto Správe mestskej zelene, ktorá stromy ošetruje, ale aj vytína a vysádza nové.
Mestský podnik sa stará o zeleň na pozemkoch, ktoré má vo vlastníctve. Obhospodaruje sedem mestských častí - Staré Mesto, Sever, Juh, Západ, Sídlisko Ťahanovce, Sídlisko nad jazerom a Dargovských hrdinov. V ostatných lokalitách si údržbu zelene robia sami.
Na každý výrub povolenie
Keď stromy ohrozujú ľudí, prípadne im tienia alebo prerastajú cez okná do bytov, musia sa odstrániť či orezať. Správcu zelene môžu požiadať o výrub alebo o orez konárov. "Požiadavky sa následne posudzujú v teréne. Žiadosť o vydanie rozhodnutia predkladáme magistrátu mesta. Správa mestskej zelene na základe plnomocenstva zastupuje vlastníka pozemku v konaní na výrub dreviny a umiestnenia náhradnej výsadby," vysvetlila postup pri zásahu do stromov prevádzková námestníčka Správy mestskej zelene Ružena Slivová.
Obyvatelia ostatných mestských častí, ktorí takýto problém majú a stromy sa nachádzajú na mestskom pozemku, sa môžu obrátiť so žiadosťou priamo na oddelenie výstavby a životného prostredia magistrátu. Jedinou výnimkou je mestská časť KVP. Žiadosť môžu predložiť na miestny úrad. Tak isto postupujú v malých mestských častiach.
Žiadosti sa odborne posudzujú
Doručením žiadosti sa začína správne konanie. Žiadateľovi o výrub zašle oddelenie životného prostredia oznámenie o začatí správneho konania a nariadení ústneho pojednávania spojeného s miestnou obhliadkou. Tam sa posudzuje žiadosť z viacerých aspektov, vyhodnocujú sa všetky argumenty za zachovanie či odstránenie dreviny.
Žiadosti o odstránenie drevín, ktoré nerastú na pozemkoch mesta, ale na súkromných pri rodinných domoch, môžu obyvatelia zo všetkých mestských častí adresovať priamo na oddelenie ŽP magistrátu. Pripomíname, že aj vtedy potrebujú povolenie na výrub a nemôžu odstrániť strom bez súhlasu.
Náhradná výsadba
Zo šetrenia sa urobí zápis, ktorý obsahuje vyjadrenia účastníkov konania a stanoví sa aj náhradná výsadba. Jej kontrolu vykonáva v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny inšpekcia ŽP, ktorá je orgánom štátneho dozoru. Má právomoci fyzickým osobám, podnikateľom a iným právnickým osobám ukladať sankcie, nariaďuje nápravné opatrenia a podobne. Výsledkom konania je rozhodnutie o súhlase alebo nesúhlase s výrubom.
"V siedmich mestských častiach bolo v minulom roku vyrúbaných spolu 885 stromov a vysadených 1 244, teda nie je to kus za kus, ale vždy omnoho viac. Oddelenie ŽP magistrátu riešilo v minulom roku 209 žiadostí o výrub a vydalo 181 rozhodnutí. V 17 prípadoch bolo konanie zastavené, keďže chýbali doklady a podklady na výrub alebo nebol zaplatený poplatok o správnom konaní. U fyzickej osoby je 6,50 eura, u právnickej 66 eur," uviedla námestníčka.
Na netradičné orezanie stromov počas vegetačného obdobia nás nedávno upozornili obyvatelia Varšavskej 25 na Sídlisku Ťahanovce. Zdalo sa im, že na to nebol vhodný čas. Ako sme sa dozvedeli, o výrub požiadala súkromná osoba. Dôvodom bolo tienenie do bytov. SMsZ po obhliadke rozhodla, že stromy sa orežú.
Dôvody na odstránenie dreviny
Čo sa na obhliadke vždy posudzuje:
- Druh a zdravotný stav dreviny.
- Funkcia a význam dreviny pre životné prostredie.
- Vhodnosť lokalizácie a stanovištné podmienky.
- Typ, druh a vlastnosti.
- Pôvod vzniku.
- Nepriaznivý vplyv dreviny na zdravotný stav obyvateľov.
- Nepriaznivý vplyv na stavebné objekty.
- Ohrozenie prevádzkyschopnosti inžinierskych sietí.
- Pravdepodobnosť prežitia dreviny.
- Hygienické podmienky v bytových a nebytových priestoroch.
- Narušenie stability kmeňa.
- Narušenie stavby koreňových systémov.
Fakty
Obsah žiadosti o výrub
V zmysle zákona o ochrane krajiny a prírody má byť v žiadosti uvedené meno, priezvisko a trvalý pobyt alebo obchodé meno, sídlo alebo miesto podnikania žiadateľa, katastrálne územie, parcelné číslo a druh pozemku, na ktorom drevina rastie, kópia katastrálnej mapy alebo iný doklad umožňujúci identifikáciu dreviny v teréne, súhlas vlastníka, správcu, prípadne nájomcu pozemku. Súčasťou je špecifikácia dreviny, ktorá sa má vyrúbať, najmä jej druh, počet, zdravotný stav, obvod kmeňa vo výške 130 cm alebo výmeru krovitého porastu. Dôležité je odôvodnenie výrubu. V prípade zelene pri blokoch stačí uviesť fyzickým osobám meno, priezvisko, bydlisko a odôvodnenie výrubu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári