Čierna práca sa vraj tohto roku nerozbujnela.
KOŠICE. Kontroly sa zameriavajú najmä na zamestnávateľov - podnikateľov. Overujú, či majú s ľuďmi založený pracovnoprávny vzťah a či splnili oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni. V prípade zamestnávania cudzinca, ktorý nie je z EÚ, i to, či má povolenie na zamestnanie.
U zamestnanca takisto overujú založenie pracovnoprávneho vzťahu, príp. povolenie u cudzinca. U evidovaného nezamestnaného i splnenie oznamovacej povinnosti voči úradu. "Ak sa zistí, že uchádzač o zamestnanie vykonáva práce bez pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu, vyradí sa z evidencie a znovu môže byť zaradený až po uplynutí troch mesiacov," vysvetlil hovorca košického úradu práce Igor Jakeš.
Pokuta do 33-tisíc eur
Za zamestnávanie načierno môžu zamestnávateľovi vyrubiť pokutu až do výšky 33 193,91 eura, zamestnancovi do 331,93 eura. A to nie je všetko. "Podnikateľovi, u ktorého bolo zistené nelegálne zamestnávanie, sa počas piatich rokov neposkytuje žiadna štátna pomoc," povedal Jakeš.
V tomto roku košický úrad uložil podnikateľom 4 pokuty v celkovej sume 9 461 eur. Najnižšia bola tisíc, najvyššia päťtisíc. Od apríla 2005, keď začal platiť zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, zaplatili pristihnutí zamestnávatelia na pokutách spolu 20 079 eur.
Spolupracujú s políciou
Úrad kontroly vopred neohlasuje. Firmy vyberajú náhodne, na základe podnetov občanov alebo podľa rizikových činností. Spolupracujú pritom s políciu a živnostenským oddelením obvodného úradu. K podobnému postupu ako nedávno v Bratislave, keď pred kontrolou policajti obkľúčili stavbu, zatiaľ nepristúpili. Ale "v odôvodnenom prípade to nie je vylúčené".
"Prítomnosť policajnej hliadky sa vyžiada, ak je potrebné pri kontrole zaistiť bezpečnosť zamestnancov úradu, pri podozrení na prítomnosť cudzincov spolupracujeme s cudzineckou políciou," uviedol hovorca.
Vyhovárajú sa
V prvom polroku urobil úrad 109 kontrol, pri ktorých preverili 185 ľudí. Posvietlili si hlavne na stavby, reštaurácie, pohostinstvá a služby: "U piatich zamestnávateľov bolo zistené nelegálne zamestnávanie, a to na stavbách a v reštauračných zariadeniach. Z 11 nelegálne zamestnávaných občanov 3 neboli prihlásení do Sociálnej poisťovne a 8 boli zamestnávaní bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu." Viac prípadov čiernej práce objavili v Košiciach ako v okolí, ich počet je porovnateľný s predchádzajúcimi rokmi.
Odhalení sa vraj často vyhovárajú, že si chceli len vyskúšať budúcich zamestnancov. "Okrem podozrenia, že takéto vysvetlenie je len účelové, platí aj Zákonník práce, ktorý má na overenie, či pracovný pomer vyhovuje predstavám zamestnávateľa aj zamestnanca, ustanovenú skúšobnú dobu," dodal Jakeš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári