KOŠICE. Pred rokom ministerstvo spravodlivosti zaviedlo na troch okresných košických súdoch pojednávania po pracovnom čase, aby riešilo nedostatok pojednávacich miestností a množstvo nevybavených prípadov. Neskôr sa k nim mali pridať aj ďalšie, najviac vyťažené súdy na Slovensku.
Dnes už nikto zo sudcov v Košiciach možnosť večerných pojednávaní nevyužíva. Najprv od nich upustili v trestných veciach, potom prestali vytyčovať termíny na čas od 16. do 20. hodiny v civilných a obchodných sporoch.
Ministerstvo: Účel splnený
Nový systém presadil minister Štefan Harabin s tým, že to zrýchli súdne konania. Tvrdil vtedy, že sa inšpiroval Francúzskom, kde sú neskoršie pojednávania bežné. V súčasnosti rezortu spravodlivosti návrat do starých koľají neprekáža.
"V Košiciach už nemusia pojednávať vo večerných hodinách, opatrenie splnilo účel. Aj legislatívnymi zmenami sa dosiahlo výrazné zrýchlenie odvolacieho konania," tvrdí hovorca ministerstva Michal Jurči.
Prázdne miestnosti
Ani jeden z košický súdov sa k dôvodom, pre ktoré už nesúdia po pracovnom čase, nevyjadril. Podľa hovorkyne Marcely Gálovej tak pre dovolenkové obdobie urobia neskôr.
Košický advokát Viktor Križiak si myslí, že večerné pojednávania sa zrušili, lebo sa minuli účinkom. Ani on však nie je ich zástancom. "Je v silách súdov zabezpečiť termíny v pracovnom čase. Nie je výnimkou, že v poobedňajších hodinách sa v mnohých miestnostiach nepojednáva, ostávajú prázdne. Práve touto skutočnosťou by sa mali kompetentní zaoberať," hovorí.
Slovenské prvenstvo
Súdy v Košiciach patria k najpomalším na Slovensku. Len v roku 2008 Ústavný súd v 38 prípadoch rozhodol, že Okresný súd Košice I porušil právo účastníkov konania na prejednanie veci v primeranej lehote. Bolo to najviac potvrdených prieťahov v tomto období zo všetkých slovenských súdov.
V prvom polroku 2009 je Okresný súd Košice I v počte takýchto nálezov Ústavného súdu na druhom mieste, Okresný súd Košice II na treťom. V roku 2007 denník Korzár spočítal, že od roku 2001 zaplatil len súd v prvom košickom okrese za prieťahy úspešným sťažovateľom približne sedem miliónov korún.
Rozsudok po 21 rokoch
Nedávno vyšiel najavo majetkový spor, o ktorom súdy v Košiciach na dvoch stupňoch rozhodovali 21 rokov. Každému z troch súrodencov, ktorí boli účastníkmi konania, priznal Európsky súd pre ľudské práva ako náhradu nemajetkovej ujmy 5 600 eur. Prípad už preveruje ministerstvo spravodlivosti, tvrdí, že čaká na podklady.
Odškodné za prieťahy priznané Ústavným súdom platia okresné súdy zo svojich prostriedkov. Do rozpočtu im peniaze na základe žiadosti pridelí ministerstvo spravodlivosti. Od roku 2004 možno finančne zosobniť škody za prieťahy konkrétnym sudcom. V Košiciach nie je známy žiaden prípad takto potrestaného sudcu.
Šachy s budovami súdov za štátne peniaze
Pojednávať sa má aj v bytoch
Málo miestností na pojednávanie. Aj týmto problémom vysvetľujú košické súdy, prečo sa na nich konania neúmerne predlžujú. Každý sudca vraj preto môže pojednávať len dvakrát do týždňa.
Ešte v roku 2007 rokoval predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai s predsedníčkou Ústavného súdu Ivettou Macejkovou o prenájme budovy na Zbrojničnej ulici. Išlo o jeden z troch objektov v komplexe Ústavného súdu, do ktorého sa po rekonštrukcii za 200 miliónov korún v roku 2006 presťahoval. Do budovy na Zbrojničnej sa mal na základe rokovania presunúť Okresný súd Košice-okolie. Teraz to už neplatí. Macejková dala nedávno inú ponuku. "Budova Ústavného súdu na Tichej ulici, kde býva desať sudcov, sa stane nadbytočným majetkom. Ponúkneme ju justícii, eventuálne prokuratúre alebo inej štátnej inštitúcii. Nie je dôvod ju držať," povedala.
Dve rekonštrukcie za tri roky. Aby sa objekt na Tichej uvoľnil, treba najprv podľa Macejkovej administratívne priestory na Zbrojničnej ulici po troch rokoch znova prerobiť. Tentoraz tak, aby tam mohli byť byty ústavných sudcov. Prestavbu budovy v areáli Ústavného súdu považuje jeho vedenie za lacnejšiu možnosť ako rekonštrukciu starej bytovky na Tichej ulici. "Prebieha tender, neúspešní účastníci môžu ešte podať námietky proti výsledku. V polovici augusta by sa mohla začať úprava priestorov," dodala Macejková. Ministerstvo financií na ňu schválilo vyše 689-tisíc eur (takmer 21 miliónov korún).
Ministerstvo spravodlivosti ešte nevie, či terajšie bytové priestory budú vyhovovať okresnému súdu. "Hľadáme každé vhodné riešenie za čo najmenej financií, lebo v kríze ich nie je v rezorte dostatok," odpísal hovorca Michal Jurči. Podobne neurčito reagoval aj Krajský súd v Košiciach. "Prebiehajú rokovania. Do ich skončenia sa nebudeme vyjadrovať," povedala hovorkyňa Marcela Gálová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári