Napríklad jeden z košických zberateľov Ondrej Orlovský sa špecializuje na pivové etikety. A nielen tak rekreačne, ale úplne vážne. V ich zbieraní je totiž na Slovensku najlepší. Jeho zbierka sa vyšplhala na astronomické číslo 265-tisíc kusov etikiet.
Na prvý pohľad bežný košický dôchodca venuje svojej neobyčajnej záľube takmer všetok voľný čas. Jeho dom pripomína veľkú kanceláriu. Na stoloch, na pohovkách, na okenných parapetách, na zemi, skrátka všade kam sa človek pozrie, sú obálky a škatule plné pivových etikiet. Nevytriedené. Skrine v dome totiž obsahujú drevené dosky a v nich na malých výkresoch ponalepované etikety z pív. A nie hocijako. Priamo po štátoch. Čína, Karibik, USA.... Na dverách jednej miestnosti je veľká mapa Maďarska a na nej "červené more". Malými značkami má označené všetky malé maďarské pivovary. V nich všetkých aj bol.
"Mám 72 rokov a pivové etikety zbieram 27 rokov. Vlastním ich 265-tisíc z 200 štátov," zhrnul O. Orlovský. "Pivové etikety mi chodia aj poštou od iných zberateľov, s ktorými si ich vymieňam. Ja mám takisto zásobu etikiet, ktorých mám viac a tie zase ja posielam do celého sveta. Získavam ich aj na burzách na Slovensku, v Čechách, Poľsku či iných krajinách." Na stole, hneď vedľa obálok s etiketami, má zoznam 150 zberateľov. Nie je zoradený podľa abecedy, ale podľa štátov. Európa, Ázia, Amerika... Nie všetci zberatelia sú ochotní vymieňať si etikety. Tých ochotných má Košičan označených. A nie každý zberateľ sa zamierava na celý svet. Sú takí, čo sa špecializujú iba na určitú krajinu. Tých zoznamov má D. Orlovský viac. Jeden z nich obsahuje krajiny a počet etikiet, ktoré z nich má.
Prvá sa mu zapáčila
"Pred tými 27 rokmi som raz pil pivo a na fľaši sa mi zapáčila etiketa," spomína na počiatky svojej záľuby. "Začal som ich teda zbierať. Úplne bežným spôsobom. Kúpil som si pivo a dal dole etiketu. Vtedy som ešte nevedel, že existujú nejaké burzy, na ktorých sa stretávajú zberatelia a vymieňajú si etikety či iné pivové suveníry. Jeden môj kamarát už vtedy také čosi zbieral. No on sa špecializoval aj na iné suveníry. On mi povedal aj o burzách. Spolu sme potom na ne chodili."
Prvé etikety v zbierke O. Orlovského boli slovenské. Neskôr začal chodiť na burzy, kde získaval aj kontakty a pomaly sa do toho dostával. Burzy a výmeny mu teda rozširovali zbierku. Neskôr prišiel na ďalší spôsob, ako sa dostať k etiketám. Vo Švajčiarsku si kúpil zoznam všetkých pivovarov na svete. Keďže neovláda jazyky, pripravil si na stroji napísané listy vo viacerých jazykoch s tým istým textom. Žiadosťou o etikety, ktorú potom príslušnému pivovaru pošle.
Zberateľov adresár pivovovarov je celý poznačkovaný. "Pri každom štáte a pivovare mám značku, či som im písal a či mi odpísali. Stáva sa totiž, že neodpíšu. Zbierať čokoľvek nie je lacná záležitosť. To platí aj o etiketách. Píšem zberateľom i pivovarom a hoci vo väčšine prípadov dostanem etikety zadarmo, poštovné do zahraničia nie je lacná záležitosť. No a nie všetci mi aj odpíšu."
V zbierke O. Orlovského sú mnohé vzácne kúsky. Napríklad aj etikety z krajín Oceánie. Konkrétne napríklad z Tahiti. Sú na nich krásne Tahiťanky s kvetmi vo vlasoch. Etikety má aj z Cookových ostrovov, Novej Kaledónie či Marshallových ostrovov. Majú rôzne tvary. Od kruhových cez oválne až po štvorcové. Jednou z kuriozít je väčšia etiketa košického pivovaru Cassovar, ktorý dnes už neexistuje. V oválnom obrázku je polonahá blondínka. Krásne etikety našiel O. Orlovský už dávnejšie na burze v Ústí nad Labem. Vymenil ich so zberateľom z Talianska. Sú zo Zairu a Konga a sú na nich rôzne africké zvieratá. Ďalšie ukazuje zo Senegalu. Sú staré 60 až 80 rokov.
Na prvý pohľad vyzerajú niektoré etikety rovnako. Keď sa však človek lepšie prizrie, všimne si na niektorej iné písmo či výraznejšiu farbu. Každá, aj tá najmenšia odchýlka, robí etiketu jedinečnou. Najvzácnejšiou slovenskou etiketou, ktorú O. Orlovský vlastní, je etiketa piva z popradského pivovaru. Má pravdepodobne 80 rokov. Túto vlastní iba on, nikto iný. "Presne si nepamätám, ako som k nej prišiel. Myslím, že fľašu mi niekto dal. Bolo to pred desiatimi rokmi. Etiketu som dal z fľaše dole obyčajnou vodou. Z ďalších vzácnych mám etikety štátov, ktoré má len veľmi málo zberateľov. Pochádzajú zo Saudskej Arábie či Dánska. Jedna etiketa zo Saudskej Arábie sa pohybuje v cene tisíc korún. Ja som ju získal výmenou za asi desať iných. Tiež vlastním etikety z ostrova Caicos pri Kube a tie máme asi len dvaja slovenskí zberatelia."
Dovolenka s pivovarom
Okrem etikiet zberateľ vyberá veľký atlas sveta. Nalistuje Tichý oceán a ukazuje maličké ostrovy, o ktorých existencii väčšina z nás nemá ani potuchy. Prstom nájde Saipan. Malebný ostrov v súostroví Severné Mariany. Košičana však na tomto ostrove zaujíma hlavne jedne fakt. Pivovar sa totiž nachádza aj tam...
Pivárska záľuba sa stala aj častým motívom Košičanových dovoleniek. Niekto si dovolenku vyberá podľa destinácie, ceny či služieb. Ale O. Orlovský si cieľ dovolenky vyberie podľa toho, či sa v krajine nachádza pivovar. Počas ciest za pivovými etiketami navštívil Litvu, Taliansko, Holandsko, Ukrajinu, Nový Zéland, Jamajku, Karibik, Turecko, Bulharsko, Tunis, Maroko, Egypt, Chorvátsko a mnohé ďalšie. Táto "záľubová deformácia" sa prejavuje už aj po príchode do dovolenkovej destinácie.
"Všade, kam v zahraničí prídem, moje prvé kroky smerujú do potravín alebo niekam, kde predávajú pivo. Nepozerám na suveníry, ale hľadám pivo. Tieto dovolenky niekedy absolvujem sám, inokedy s kamarátmi či dcérou. Takto som sa dostal napríklad aj na Jamajku. Mal som už odtiaľ nejaké etikety, no chcel som ďalšie priamo z pivovaru. Navštívil som ju dvakrát a prvý raz som šiel úplne sám. Z Košíc letecky do Prahy, odtiaľ do Frankfurtu nad Mohanom. Potom priamo na Jamajku. Odtiaľ taxíkom do pivovaru v Ocho Rios." Na Jamajke sa k jednej etikete dostal netradičným spôsobom. "Pri odpadkových košoch boli pohádzané pivové fľaše. Pozrel som si etikety a zistil, že také ešte nemám. Vzal som si ich teda."
Nie všetky cesty za etiketami dopadli dobre. Nedávno sa O. Orlovský rozhodol navštíviť Turecko. Prešiel tisícky kilometrov, až sa dostal na vrátnicu pivovaru. Tam ho čakal šok. Etikety totiž nemali. Podobné "nešťastie" ho čakalo aj na Jamajke. Na vrátnici pivovaru dostal tričko, šiltovku a "len" 27 etikiet. Keďže zberateľov, ktorí by ich na výmenu vzali, bolo veľa, skúšal ešte nejaké vykšeftovať. Nepodarilo sa...
Vlastná etiketa
Keď sa povie oslava, každému sa vybaví nejaká príležitosť. Narodeniny, meniny, štátnice, svadba, skrátka veľká udalosť. Aj v živote O. Orlovského také boli. Jedna z nich je kuriózna. "Presne 24. novembra 1991 som mal nazbieraných 100 815 etikiet. Zišla sa celá rodina i priatelia a poriadne sme to oslávili." To však nebola jediná kuriózna oslava. Na ďalšej, konkrétne na 70. narodeniny, si pripravil jedinečný darček. "Nechal som si urobiť vlastnú etiketu na pivo. Presne tisíc kusov. Medzi zberateľmi je to bežné. Mnohí si nechali urobiť na narodeniny etikety, ktoré potom pošlú iným zberateľom. Ja som tiež poslal všetkým, s ktorými si píšem, a oni mi, ak mali, poslali svoje. V zbierke mám aj rôzne iné obrázky. Jeden zberateľ si napríklad dal vyrobiť etiketu so svojím autom a istí mladomanželia si nechali urobiť svadobnú etiketu." Nuž, ani pri pivových etiketách sa fantázii medze nekladú.
Zberateľstvu však tiež nie a pivových suvenírov je viac než dosť. Iní zberatelia, ktorí nemajú špecializáciu na jednu vec, zbierajú všetko možné. Od podpivníkov, popolníkov, účteniek, pohárov až po plechovky a mnohé iné veci. Práve tie plechovky sú ďalšou záľubou O. Orlovského. Etikety sú jeho vášňou a zbiera ich podľa krajín. Plechovky, naopak, len podľa dizajnu. Nuž a pri pohľade na jeho veľkú zbierku sa človek ani nečuduje. Sú v nej naozaj pekné kúsky. Od kreslených zvierat cez panovníkov, ženy, nápisy...
"Ukladám ich len na jednej stene," vysvetľuje. "To je len taká bočná záľuba. Mám ich len 450. Jeden z mojich kamarátov zberateľov sa špecializuje hlavne na plechovky. Ten ich má plnú jednu izbu. Ja nie, iba keď vidím nejaké pekné, vymením a doplním si zbierku. Páčia sa mi hlavne exotické. Prvé, ktoré som tu postavil, boli slovenské. Ďalšie mám z Nemecka, Rakúska, Holandska, Austrálie, Číny, Južnej Afriky, Grécka, Jordánska, Thajska, Kuby, Tunisu, Ameriky, Čiech, Turecka a iných krajín. Nebol som vo všetkých krajínách, niektoré plechovky som aj dostal, prípadne mi ich poslali z pivovaru."
Niektoré plechovky sú naozaj lákadlom pre oči. V zbierke je napríklad niekoľko plechoviek s obrázkami žien. Pochádzajú z Anglicka. Na ďalších plechovkách sú ďalšie dámy. Všetky vyzerajú ako reklama na módu v určitom roku. Kým na tých z Anglicka sú ženy oblečené moderne, na ďalších sú modely zo začiatku 20. storočia.
Vďaka svojej zberateľskej vášni cestuje O. Orlovský po svete, a tak spája príjemné s ešte príjemnejším. Napriek tomu, že sa venuje pivárskej vášni, pivu veľmi neholduje. No za najhoršie, ktoré ochutnal, považuje karibské pivo. A hoci má 72 rokov, stále má veľké plány. Dánsko, Moskva či Afganistan. To sú najbližšie ciele jeho etiketovej vášne. "Keby som sto rokov mohol žiť, bolo by to málo na to, toľko plánov mám," smeje sa na záver sympatický zberateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári