Všade tam, ale aj v iných lokalitách hrozí obyvateľom mesta či turistom lúpežné prepadnutie. Od začiatku roka policajti evidujú 76 takýchto prípadov, zatiaľ ich objasnili 33.
KOŠICE. Predovšetkým v slabšie osvetlených lokalitách sa môžu chodci stať ľahkou obeťou, utrpieť ujmu na zdraví, prísť o majetok, v najhoršom prípade aj o život. Útočníci si spomínané miesta vyberajú väčšinou preto, lebo tadiaľ chodí málo ľudí a sú tmavé. Môžu preto chodca takmer bez rizika prepadnúť odzadu, fyzicky na neho zaútočiť a olúpiť ho.
Chodiť iba po dobre osvetlených miestach
S výtržníkmi, asociálmi, zlodejmi a lupičmi sa snažia bojovať príslušníci štátnej i mestskej polície.
"Z pohľadu rizika sú najmenej bezpečnými v Košiciach Mestský park pri železničnej stanici, park na Moyzesovej a Zuzkin park medzi Považskou ulicou a Triedou SNP," povedal nám Slavomír Pavelčák, zástupca náčelníka košickej mestskej polície.
Mestskí policajti preto odporúčajú každému, kto sa chce domov vrátiť z potuliek po Košiciach celý a zdravý, aby sa v neskorých večerných a nočných hodinách pohyboval iba po dobre osvetlených plochách. Vyhýbal sa lokalitám s hustým porastom, slabo osvetleným uliciam, opusteným miestam a parkom.
"Ak sa predsa rozhodnú prejsť cez park alebo prechádzať sa priamo v ňom, mali by byť minimálne dvaja," poradil S. Pavelčák.
Najviac útočia v čase od 14.00 do 02.00 hod.
Podľa štatistiky štátnych policajtov k rizikovým lokalitám patrí najmä Mestský park a jeho okolie, ulice v MČ Košice-Západ, okolia obchodných centier v uvedenej MČ.
"Takisto aj špecifické teritórium mesta, pohostinské zariadenia najmä nižších cenových skupín a podobne," uviedla Jana Demjanovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. "Predmetom záujmu lúpeží sú jednoznačne peniaze a mobilné telefóny. Najčastejšie sa lúpeže vyskytujú v čase od 14.00 do 02.00 hod., najmä v MČ Západ a MČ Staré Mesto. Lúpežníci zväčša konajú individuálne, vopred si obeť vyhliadnu. V mnohých prípadoch je tá pod vplyvom alkoholu alebo ide o staršiu osobu, takže sa nevedia adekvátne brániť."
Polícia za 7 mesiacov tohto roka nezaznamenala zvýšený počet lúpeží oproti rovnakému obdobiu vlani, ale aj tak ich bolo viac ako dosť.
"Od januára do júla 2008 sme zaevidovali 80 lúpeží, z toho bolo objasnených 35. V súčasnosti za sedem mesiacov roka 2009 evidujeme 76 lúpeží, objasnených bolo 33, avšak štatistika ešte nie je uzavretá," dodala J. Demjanovičová.
Chodcov prepadávajú aj počas bieleho dňa
Strážcovia zákona za nebezpečné miesta po zotmení považujú i rôzne opustené a prázdne budovy, temné zákutia na košických sídliskách, objekty škôl, škôlok, okolie železničnej či autobusovej stanice, priestory medzi železničnou traťou a Krivou ulicou, alebo aj chodník vedúci od tzv. novej nemocnice k amfiteátru. Obe jeho strany sú totiž lemované hustými kroviskami, v ktorých sa môže ukrývať útočník. Preto najmä ženy, ak musia tadiaľ ísť po zotmení, volia radšej chôdzu po električkovej trati. Policajti však upozorňujú, že zlodeji prepadávajú ľudí často aj za bieleho dňa. Svedčí o tom prípad ženy, ktorú okradli práve na spomínanom chodníku pri nemocnici. Predpoludním vyskočil z kríkov neznámy muž, chytil ju od chrbta za krk, z uší jej surovo vytrhol zlaté náušnice a ušiel.
Nebezpečné miesta v meste
Staré Mesto: Centrum mesta, Dominikánske námestie a jeho okolie, Mlynská ulica, Hrnčiarska, Vrátna, Mäsiarska, Poštová. Západ: Trieda SNP, Popradská ulica, Kysucká, Idanská, Pražská, Sokolovská. Parky: Mestský a okolie, park na Moyzesovej ulici, Zuzkin park.
sam
Ako sa nestať obeťou
- nepohybovať sa najmä v noci po neosvetlených miestach ako sú parky, neprehľadné ulice, podchody a pod.
- rizikovým faktorom je požívanie alkoholu a následný pohyb so zníženou rozpoznávacou schopnosťou.
- pokiaľ je to možné, po rôznych oslavách, posedeniach sa treba po meste pohybovať v spoločnosti (riziko lúpeže na skupine osôb je minimálne).
- treba sledovať okolie, byť obozretný k svojim veciam (kabelky, mobilné telefóny) najmä pri telefonovaní na ulici, odomkýnaní brán obytných domov, vo vchodoch domov, na zastávkach a v prostriedkoch MHD.
- varovať deti pred používaním mobilov na verejnosti.
- neplatiť väčšími bankovkami, môže to upútať pozornosť prípadného útočníka.
- pozor na zinscenované situácie (pokazené auto, potreba pomoci...)
- zvlášť ženy pri neskorých návratoch domov by sa mali nechať sprevádzať známou osobou.
- vhodné je mať pri sebe nejakú vec na obranu - slzotvorný sprej, paralyzátor, dáždnik, zväzok kľúčov...
sam, krs
Čo robiť, ak vás olúpili
Oznámiť to ihneď na polícii, pri zadržaní páchateľov aj s ukradnutými vecami často rozhodujú sekundy. Dodatočné preukazovanie tejto trestnej činnosti je veľmi náročné a na súdoch veľakrát nepriechodné. Polícia sa v praxi často stretáva aj s vedomým zavádzaním a uvádzaním nepravdivých okolností o samotnom skutku.
"Niektorí oznamovatelia (deti i dospelí) sa takto snažia ospravedlniť pred rodičmi či partnermi stratu osobných vecí, minutie peňazí na automaty, alkohol a iné veci osobnej potreby. Polícia upozorňuje, že takýmto konaním sa oznamovatelia nepravdivej udalosti vystavujú nebezpečenstvu vlastného trestného stíhania," zdôraznila J. Demjanovičová.
sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári