BRATISLAVA. Prax označovať páchateľov podľa etnicity, napríklad Rómov, bola na Slovensku za komunizmu a po revolúcii po určitom čase odmietnutá v súvislosti s koncepciou rovnosti občanov.
"Považujem to za bohapustú politickú agendu, ktorá má nahrať Konzervatívnym demokratom Slovenska (KDS) nejaké preferencie z hlasov občanov sympatizujúcich s SNS, prípadne priamo so Slovenskou pospolitosťou," reagoval na návrh predsedu KDS, nezávislého poslanca Národnej rady SR Vladimíra Palka zverejňovať štatistiky zamerané špeciálne na kriminalitu Rómov právnik z Nadácie Charty 77 Martin Giertl.
Prečo sa to nedá
"Po pätnásťročnej praxi v práve nerozumiem tomu, čomu by pomohol takýto štatistický údaj," poznamenal s dôvetkom, že návrh pokladajú za 'nešťastný' aj jeho kolegovia z nadácie. Policajti sa podľa Giertla vedia dostatočne dobre orientovať v situácii vo svojich okrskoch aj na základe štandardných hlásení.
"Je to politicky veľmi čitateľné, ale nemôže to priniesť žiadny pozitívny výsledok," povedal s poukázaním na fakt, že neexistuje žiadny právny nástroj, ktorý by umožnil nútiť páchateľa k tomu, aby uviedol svoju etnicitu.
"Ustanovenie zákona o polícii umožňuje v špecifických prípadoch zhromažďovať údaje o skupinách občanov. Ale ako chcete zistiť, že nejaký konkrétny občan je rómskej národnosti, pokiaľ vám to sám nepovie? Podľa farby pleti alebo zakrivenia nosa? To už zaváňa niečím veľmi nebezpečným...," poznamenal. Platí to dokonca aj v prípade, že dotyčný občan priamo žije v rómskej osade.
"Pokiaľ vám priamo nepodpíše, že je rómskej etnicity, nemáte ho ako označiť za Róma. Už by ste konali diskriminačne," vysvetlil Giertl. "V momente by sa proti tomu začali búriť samotní Rómovia a začali by ich brániť ľudskoprávne organizácie, ale aj politické strany, ktoré sa hlásia k demokratickým štátoprávnym tradíciám. Neviem, či nejde práve o vyvolanie takéhoto niečoho," povedal.
Dodal, že aj keď zákon o policajnom zbore teoreticky umožňuje vytvárať takéto štatistiky, pokus o ich praktickú realizáciu by sa dostal do rozporu s inými zákonmi.
Palko: Pozriem sa a vidím
Námietky právnika Palko nepovažuje za relevantné. "Nech ide do Šarišských Michalian a povie bielym, že má problémy so zisťovaním etnicity. Nebudú vedieť, o čom hovorí," povedal pre TASR.
"Existuje metóda 'Pozriem sa a vidím'," naznačuje Palko recept na zisťovanie etnicity. "Zverejňovanie štatistiky neznamená zverejňovanie etnicity v každom konkrétnom trestnom čine," oponuje Giertlovi exminister. Aj v USA vedie ministerstvo spravodlivosti a FBI štatistiky o etnicite obetí i páchateľov, dodal Palko.
Na margo tejto argumentácie Giertl poznamenal, že môže zaberať len na ľudí, ktorí o realite v USA nevedia nič. Systém pozitívnej diskriminácie, ktorého súčasťou sú aj Palkom spomínané štatistiky, sa podľa Giertla v USA neosvedčil a postupne sa od neho upúšťa.
Palko však trvá na tom, že špecifický problém kriminality Rómov existuje a ľudia ho vnímajú. "Mám tým ľuďom povedať, že ich problémy a názory sú historicky prekonané? To už je výsmech obyčajným ľuďom," reagoval Palko.
Poukázal pritom na iracionálnosť súčasnej diskusie. "Mnohí sa vyjadrujú k téme a zámerne odmietajú zistiť o nej základné informácie. A toto sa ešte vydáva za nejaký vrchol ľudských práv. Pritom je to obyčajná tyrania," povedal s tým, že správne je zistiť si rozsah problému a potom navrhovať riešenia. "Náš návrh smeruje k odhaleniu pravdy o závažnom probléme a to už je polovica riešenia," odhadol efekt svojho návrhu predseda KDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári