Práve problematike krádeží v nákupných strediskách a obchodných domoch sa budeme venovať v tomto článku. Nekradne sa v nich len majetok kupujúcich, ale často aj samotný tovar. Obchodné domy sa bránia najímaním bezpečnostných služieb a kupovaním rôznych kamerových systémov. O tom, čo všetko už pracovníci security spoločností počas svojich služieb zažili, sme sa pozhovárali so zamestnancami troch známych košických obchodných domov.
Ako prvú sme si na mušku vzali predajňu siete Hypernova v OC Optima. "V prvom rade je našou úlohou chrániť záujmy zákazníka, majetok a osoby podľa druhu ochrany bezpečnostnej služby. V obchodných domoch teda najmä zamedziť krádežiam, škodám spôsobeným v chránenom objekte a neposlednom rade zabezpečovať a dodržiavať vnútorný poriadok," povedal na úvod pracovník bezpečnostnej služby M. Király.
K súčasnosti patrí aj akási strata súkromia. Niektorým ľuďom vadí, že sú pri pohybe v obchodoch či ich okolí monitorovaní rôznymi bezpečnostnými kamerami. Ako však zamestnanci hovoria, musí to tak byť. Bez dohľadu kamier by nebolo možné také veľké priestory, ako sú nákupné strediská a obchodné domy, ustrážiť. "Zákazníci sú pri vstupe do predajne upovedomení informatívnou tabuľou o tom, že objekt je snímaný priemyselnými kamerami. Kontrola zákazníkov totiž pozostáva v prvom rade z kontroly kamerovým systémom." Na otázku, či má košická Hypernova nejaké výnimočné zariadenia, vďaka ktorým je oproti iným obchodným domom bezpečnejšia, nám nechcel, respektíve nemohol odpovedať. "Bez komentára, takéto informácie nie je možné poskytnúť z dôvodu ochranného systému."
Mizne najmä alkohol a drogéria
Najčastejší tovar, ktorý z predajní mizne, je ten, ktorý sa dá speňažiť. Najčastejšie ide o drogériu a alkohol. V súčasnosti však bezpečnostní pracovníci zaregistrovali zaujímavý jav. "V poslednom čase je to už individuálne a závisí to od charakteru páchateľa. Deti kradnú najmä hračky a sladkosti. Nejde pri tom o klasickú krádež, ale najmä o konzumáciu priamo na predajnej ploche." Mládež je zaujímavá tým, že kradne najmä úplne nepotrebné predmety. Najčastejšie totiž mladí ľudia kradnú len preto, aby si medzi kamarátmi dokazovali odvahu a podobne. "Starí ľudia sú zas praktickí. Kradnú len to, čo potrebujú, najmä potraviny."
Práve krádeže spáchané staršími ľuďmi sú v poslednom čase čoraz častejšie, čo je smutné. "Ukradnutý tovar ľudia často ukrývajú v taškách, bočných kapsičkách, pod sukňou, ´kapsáčových´ nohaviciach. Väčšinou však ako skrýša fungujú miesta blízko pri tele - vo vrecku, v taške, pod rukávom.."
Previnilci prichytení pri krádeži reagujú rôzne. Naháňačky medzi regálmi predajne sa pracovníci security služby zatiaľ "nedočkali". Za najnepríjemnejšie prípady pokladajú hádky so zlodejmi. "Zákazníci konzumujú tovar na predajnej ploche. Keď ich osloví zamestnanec SBS s tým, či majú tovar, ktorý skonzumovali zaplatený, začnú vykrikovať, že oni nič nekonzumovali a podajú sťažnosť na správanie SBS, pričom sú zaznamenaní na kamerovom systéme."
Niekedy sa stretnú aj so zlodejmi - odvážlivcami, ktorí si trúfajú na ozaj hodnotný tovar. "Mali sme tu skupinku Poliakov, ktorí sa pokúsili odcudziť lyže, ktoré stáli viac ako 2 500 eur." Často natrafia aj na rôznych bezdomovcov. "Jedného napríklad nahovorili, nech ukradne kuchynský tovar za 260 eur. Organizátor lúpeže ho presvedčil o tom, že keď ho chytia, nič sa mu nestane. Je vraj bezdomovec a takého nechajú na pokoji. Mýlil sa, skončil na polícii.."
Ak zachytia krádež kamerovým systémom, zvyčajne sa situácia rieši v tichosti. "Na základe podozrenia a zistenia trestnej činnosti pracovníkmi kamerového systému sú upovedomení pracovníci SBS na predajnej ploche za pokladničnou zónou, ktorí na podnet týchto pracovníkov požiadajú zákazníka o kontrolu (až po ukončení nákupu a prechodu za pokladničnú zónu). Zákazník následne v miestnosti na to určenej sám predloží predmety, ktoré má pri sebe na kontrolu, aby sa overila informácia monitorovacieho systému a zaistili sa predmety, ktoré pochádzajú zo spáchanej protiprávnej činnosti." Pri takomto podnete sa zvyčajne privolá aj policajná hliadka.
Príslušníci policajného zboru sa pri riešení krádeže riadia zákonom o policajnom zbore. "Krádež je ďalej postúpená priestupkovému úradu, kde prebieha pojednávanie s poškodenou a obvinenou stranou, kde sú na základe ukončeného pojednávania určené sankcie podľa priestupkového zákona." Prihliada sa, samozrejme, na závažnosť krádeže, hodnotu ukradnutého tovaru.
Trikrát a dosť
Niekto si môže myslieť, že nad krádežou nejakej drobnosti príslušníci SBS len mávnu rukou. Je na omyle. "Za priestupok je považovaná aj krádež tovaru za 30 centov. Platí pri tom zákon trikrát a dosť. Prvé dve drobné krádeže považujeme za priestupok. Ak ten istý páchateľ ukradne nejakú drobnosť aj tretíkrát, táto činnosť je považovaná za trestný čin," varuje M. Király.
V Hypernove nám poskytli aj zaujímavé štatistiky monitorujúce krádeže v poslednom období. V roku 2008 zaevidovali 346 záchytov, pri ktorých zachránili tovar v hodnote 257 000 Sk (8 530,84 €. Za 6 mesiacov tohto roka zaznamenali 240 krádeží tovaru a spoločnosti ušetrili 1 859 € (56 004,23 Sk).
V hypermarkete Tesco na Trolejbusovej ulici sa snažia dbať na bezpečnosť podobnými prostriedkami ako v iných obchodných domoch. "Súčasťou práce súkromnej bezpečnostnej služby je využívanie techniky na včasné odhaľovanie tých, ktorí by chceli odcudziť tovar. Podľa zákonných predpisov máme zabudovaný monitorovací systém, napríklad elektronické brány alebo kamery, ktoré nám pomáhaju získať prehľad o jednotlivých oddeleniach," vraví hovorkyňa spoločnosti Oľga Hrnčiarová. Na sledovaných miestach o tom informujú zákazníkov prostredníctvom informačných tabúľ. "Tento kamerový systém neslúži len na ochranu tovaru, ale aj na ochranu zákazníkov, napríklad pred vreckovými zlodejmi."
Technické vlastnosti ich bezpečnostného systému sa nijako nelíšia od tých v iných obchodných domoch. "V našich predajniach máme štandardizovaný systém ochrany." Pracovníci SBS sú vyzbrojení tak, ako to dovoľuje zákon o SBS. V obchodných domoch pracujú profesionáli, žiadni druhoradí zamestnanci bezpečnostných služieb. "Pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby sú dobre informovaní o svojich povinnostiach, prechádzajú pravidelným systémom školení a praktických cvičení s osobitným zameraním aj na postup pri krádežiach."
V predajniach obchodných domov nie sú žiadnou výnimkou ani krádeže osobných vecí. Ľudia totiž pri nákupe často nevenujú pozornosť svojim taškám či vreckám. "Takto potom miznú prevažne kabelky s dokladmi, finančné hotovosti, mobily či kreditné karty, ktoré si zákazníci neraz nechajú v nákupných vozíkoch, od ktorých sa vzdialia, pričom zabudnú na svoje osobné veci." Najobľúbenejším terčom krádeží tovaru je pre zlodejov najmä alkohol, kozmetika, elektronika či potraviny.
O tom, aké metódy využívajú zlodeji pri krádežiach, nám v Tescu nechceli povedať. Je to škoda, mohlo by to slúžiť ako varovanie.. Kradnú u nich rôzne vekové kategórie. Hyenizmus ľudí niekedy nepozná hraníc. Stretli sa aj s prípadom, keď sa stalo spolupáchateľom nemluvňa. "Zákazník prišiel do obchodu s dieťaťom v náručí. Odcudzil kočík s detskou výbavou, uložil tam dieťa a prikryl ho. Odcudzil aj ďalší tovar, ktorý ukladal do kočíka a chcel prejsť cez pokladnicu." V prípade, že sa niekomu preukáže úmysel krádeže, postupujú štandardne. Urobia zápis a privolajú políciu. "Celý postup je v réžii externej SBS, ktorá postupuje v zmysle zákona o SBS."
Striehnu aj v civile
V predajni OD Kaufland na Popradskej ulici v Košiciach si dajú záležať na odbornej spôsobilosti pracovníkov bezpečnostnej služby. Mnohí si myslia, že túto prácu vykonávajú ľudia len ako akúsi brigádu, že je to práca pre "flákačov". "Každý pracovník v SBS musí vlastniť preukaz odbornej spôsobilosti, ktorý dostane po absolvovaní kurzu a následnej skúške. Až takto vyškolený pracovník môže nastúpiť do služby. Okrem toho sa musí riadiť aj internými predpismi spoločnosti Kaufland," vysvetľuje Martin Gärtner - hovorca a vedúci úseku marketing.
Primárnou úlohou každej SBS je ochrana zákazníkov a zamestnancov obchodného
domu. Ochrana je zabezpečená samotnými pracovníkmi SBS. Zaujímavou novinkou, o ktorej mnoho ľudí nevie, je to, že sa istá časť pracovníkov SBS pohybuje po predajnej ploche v civile. "Ďalej zabezpečujeme ochranu elektronickými zabezpečovacími a signálnymi zariadeniami, kamerovým systémom a konkrétne v Kauflande na Popradskej ulici aj posilneným tímom v uniforme." Táto predajňa je totiž známa tým, že ju radi navštevujú aj skupiny spoluobčanov, ktorí radi "nakupujú" bez platenia.
Osoby podozrivé z krádeže môže pracovník vyzvať, aby sa podrobili kontrole,
ak sa predtým riadne preukáže. Ak skutočne došlo ku krádeži, okamžite
privolá hliadku štátnej polície, ktorá už prípad rieši v zmysle platných
zákonov, vrátane sankcií. "Pri krádežiach sa nehľadí na hodnotu odcudzeného tovaru, postupuje sa vždy rovnako. Kradnutý tovar najčastejšie ukrývajú páchatelia v oblečení alebo batožine, školený personál to však dokáže odhaliť."
Krádeže sa stali každodennou udalosťou obchodných domov. "Dopúšťajú sa ich, žiaľ, všetky vekové aj sociálne skupiny a občas sa začne aj naháňačka. Stalo sa napríklad, že si staršia pani schovala pod sukňu fľašu alkoholu a tri kartóny čokolád. Pri chôdzi jej tento viac ako sedemkilogramový kontraband začal vypadávať."
Ako už Martin Gärtner spomínal, zažili aj zlodejov, ktorí sa po odhalení nemienili vzdať a pokúšali sa z objektu utiecť. Nikdy im to však nevyjde. Nerátajú s tým, že pracovníci SBS strážia aj priestor pri pokladniciach či východe z predajne. Zažili aj vyslovene agresívnych zlodejov, ktorí sa zadržaniu rozhodli brániť fyzickým odporom. "Zrejme najnepríjemnejšie situácie nastávajú pri osobách pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok." Konkrétne údaje o frekvencii krádeží spoločnosť Kaufland nezverejňuje, ide totiž o citlivé interné údaje. Podstatné je však to, že sú v odhaľovaní krádeží úspešní, čo zákazníkom pomáha k pokojnejšiemu nákupu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári