V súčasnosti budú na mnohých miestach i u nás mariánske púte. Tak ako Kristov hrob po jeho veľkonočnom vzkriesení i miesto, kam Pannu Máriu pochovali, ostalo po troch dňoch prázdne - ak nerátame plno voňavých kvietkov v jej hrobe.
Túto kvetinkovú udalosť pripomína aj ľudový názov sviatku - Nanebovzatie Matky Božej korienkovej alebo zelenej. Dodnes je na vidieku obyčajou zbierať posledné liečivé bylinky leta a hlavne ich korienky, do ktorých sa už pred príchodom jesene sťahuje z rastlín najmocnejšia hojivá sila. Ženy ich viažu do kytíc a nosia ich do chrámov - na posvätenie.
Polovica augusta už, napriek trvaniu astronomického leta, prináša nemálo príznakov jesene. Bocianie hniezda pustnú, pred cestou na juh "balia" aj ďalšie operence. Najzreteľnejšie to vidieť u lastovičiek, ktoré sa zlietajú do kŕdľov. Predkovia vraveli, že ich zvoláva Panna Mária, aby ich uchránila pred možným náhlym ochladením a prvé už od nás i vyprevádza do teplejšieho bezpečia. Lebo: Matičkino Nanebovstúpenie prináša lastovičiek rozlúčenie.
Obavy sú hlavne z dlhých dažďov. Pranostika vraví: Ak prší na Nanebovzatie Panny Márie, dažde môžu trvať i 50 dní. Roľnícke pravdy v takom prípade konštatujú hrozbu pre kvalitu žita či zemiakov. Vinári sa zase boja kyslého vínka. Naopak, slnečné počasie signalizuje pekný záver leta a vydarenú úrodnú jeseň.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári